Mcv 1.6 16 Valve Mici Intrebari...astept Sugestii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mcv 1.6 16 Valve Mici Intrebari...astept Sugestii

    Salut...sunt iulian 18 ani si sunt din judetul iasi
    in luna octombrie anul trecut tata s-a decis sa luam o noua masina dar nu cu banii jos ci in leasing...dupa cateva zile de gandire (ce marca sa luam,ce model) am ales... logan...dc? destul de ieftin,piese ieftine care se gasesc peste tot...
    berlina,sandero sau mcv...
    Mereu avand break-uri pentru spatiul lor am optat pentru logan mcv 1.6 16 v binenteles break...toate bune si frumoase... am luat carnetul in urma cu cateva zile si acum eu o conduc... incepe scoala cu ea, astept niste excursii sa vedem ce rezerva viitorul...
    Insa observ cateva mici probleme...avem aproape 20 000 km k ea ...tata are un sofat mai sportiv...depasiri ,viteza etc... consum de 8,7 l la % ...zilele astea dupa cum am spus mai sus am luat permisul...conduc la limita de viteza admisa

  • #2
    exista topic dedicat mcvurilor , la 8,7% nu mai sportiv nu esti
    unde sunt intrebarile? sau de fapt ce vrei sa aflii...
    Bine ai venit in grupul mcvistilor valvari...

    sigpic

    Comment


    • #3
      continuare

      si am un consum de aproximativ 8,1 % insa la vale o las pe liber si am ajuns la 7,5 %...in primu rand as vrea sa primesc un sfat in legatura cu condusul ,,pe liber'' la vale...cik nu e prea bine... eu as vrea un consum cat mai mic... ce e de facut? sau e normal la acest motor acest consum? akus tre sa facem revizia la 20000 km cred k saptamana viitoare...
      si ar mai fi ceva...la mersul prin gropi sau ma rog denivelari scartaie portiera stanga spate...am vazut posturi in legatura asta...vasilina alba sau banda neagra izolanta ... sau mersul la garantie? si daca se poate primesc orice sugestii asa ca la inceput... am in jur de 100 km parcursi cu carnetul )

      aa...1.6 16 v laureate...in plus am mai pus abs bosch vopseaua (griu platini) si ink niste chestii marunte insa pretul a sarit peste 11,5 k am impresia...stiu k e mult dar nu am avut cash....a si k rate la leasing e in jur de 14 k sau 15...mult dar ...nush sa vedem

      la 8,7 am vazut k era la 150 park...intre letcani si tg frumos ...si depasiri in viata de zi cu zi
      Last edited by valeriuciprian; 14 March 2010, 06:24. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        ptr consum mic bagi frana de motor nu pe liber...
        nu te supara eu te inteleg ca esti nou dar ia forumu al citit , daca fiecare membru nou care vine ar pune aceleasi intrebari din nou si din nou , ce ar iesi?
        consumul e ok...
        la 150 8.7 era consumu mediu , instantu cred cai 14...

        uite aici un film o sa vezi unde fac frana de motor si unde o las pe liber adica la relanti.
        ce vezi tu acolo e consumu instant , ca sal activezi trebuie sa shcimbi tot bordu cu un model mai vechi , ma repet , pune mana citeste tot forumu...

        sigpic

        Comment


        • #5


          cum sa fie cu suparare?
          poi mam mai uitat prin forum...invat cate putin...) da mai usor e sa primesc in threadu' meu ) nu am timp mereu de pc...

          Comment


          • #6
            salutare

            stie cineva unde pot sa gasesc si eu un manual de service complet pentru logan de 1,6 16V (complet, motor, cutie viteza, etc) ??
            il am complet pentru logan de 1,6MPI.

            va rog sa ma ajutati ... email:panaitm@yahoo.com

            Comment


            • #7
              In primul rand cam mare viteza aia de 150km/h pentru experienta ta (doar vreo 100km parcursi).


              Pentru un consum bun se foloseste frana de motor ori de ori se poate, se accelereaza usor, se merge cu masina undeva pe la 70-100km/h, schimbi treptele undeva peste 2500, dar evita sa ajungi peste 3000rpm, verifica presiunea la roti sa fie cea data de producator.
              In rest cati mai multi km fara belele... dar totusi ai grija cu viteza aia ca la varsta de 18 ani tot ce zboara e si comestibil...

              Comment


              • #8
                bebe eu zic la fel ca si colegul de mai sus mai usor cu viteza ca nu vrem sa te vedem la stirilr de la ora 5.atentie la neatentie,ok?
                Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                Comment


                • #9
                  9000

                  am deja facuti in jur de 9000 de kiliometri daca nu iam trecut...+ca zilele astea ma duc alaturi de colegii mei la munte 3 zile. mai fac inca vreo 500 cred...(sa ma laud)

                  Comment


                  • #10
                    salut - o intrebare - am un mcv 16v am luato la 28.000 acum are 37.000 si am zis sa fac o revizie si mi-au pus in vedere ca deoarece are 4 ani chiar daca nare 60.000 km (ca scrie si in carte) trebuie schimbata distributia-- sa fie chiar asa -- nu arunc banii la km astia????

                    Comment


                    • #11
                      Ce an e masina? 2008?

                      Comment


                      • #12
                        Distributia se schimba obligatoriu la 4 ani indiferent de km.
                        Uleiul si filtrul de ulei se schimba obligatoriu in fiecare an indiferent de km

                        Comment


                        • #13
                          Aceste consumabile printre care si distributia, lichid de frana, antigel se schimba la primul din cei 2 termeni atinsi din carnetul de intretinere (km sau perioada). Eu am schimbat de ex, distributia la 5 ani si 60.000km (riscul meu), iar tatal meu cu siguranta nu va schimba la anul distributia (masina va avea 4 ani si acum are 15.000km). Pe de alta parte un coleg a schimbat-o la 6 ani ca el atunci a facu 60.000km (nu stia ca se schimba si daca ai atins limita de timp).

                          Constructorul recomanda una si cum dormi tu mai linistit este alta.
                          ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                          Comment


                          • #14
                            Acum 3 zile am schimbat-o eu la mcv diesel, are 59.000 km şi e din toamna lui 2007 şi cureaua era ca nouă. Eu unul aş zice că mai poţi amâna.
                            http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                            Comment


                            • #15
                              merci tuturor am hotarat chiar daca nu stiu cum sau folosit de masina inainte sa ajunga la mine fiind in leasing si eu am mare grija de ea am hotarat sa ma mai duc vreo 10.000 cu distributia originala chiar daca are 4 ani.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google