Anvelope Pe 195

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelope Pe 195

    Salut A Incercat Cineva Sa Monteze Anvelope Pe 195/65/15 Pe Golan Mcv.cred Ca Pe Spate Merge Dar Fata ..........atinge Pe Undeva Din Cauza Directiei.gaurile Sunt Cam Mari In Aripi Si Se Vede Naspa.mersi De Sprijin

  • #2
    Intra, dar va arata ca un tractor...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Originally posted by ALEX TUDOR View Post
      Salut A Incercat Cineva Sa Monteze Anvelope Pe 195/65/15 Pe Golan Mcv.Cred Ca Pe Spate Merge Dar Fata ..........Atinge Pe Undeva Din Cauza Directiei.Gaurile Sunt Cam Mari In Aripi Si Se Vede Naspa.Mersi De Sprijin
      am montat eu pe masina 195/55 r 15 se vede super, nu atinge pe nicaieri
      bafta
      Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

      Comment


      • #4
        Bobby ai arcuri sport pe ea?Sau ai pus cauciucurile cu talonul acela asa stock pe masina,adica fara arcuri?! Ca sunt tare curios cum se vede(si pe mine ma-r tenta)
        sigpic

        Comment


        • #5
          Deci se pot monta pe jantele stock de 15" gume de 195/55 fara nici o modificare? Si pe fata si pe spate? Cu ce ar imbunatati performantele masinii?
          "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

          Comment


          • #6
            Am o Berlina...
            "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

            Comment


            • #7
              M-ar bate gandul sa pun 195/65/15 pe mcv,am sa incerc sa vad cum merge nu ma gandesc la performante ci doar la aspect

              Comment


              • #8
                Io am 205/45/16 si nu prinde niciunde...Ma refer la latime.
                Pe 15 nici atat nu o sa aveti probleme...
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • #9
                  Mi-am pus 195/60 R15 si merge totul perfect, stai fara griji ca merge totul bine si fara probleme de genul, se atinge sau altceva

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by ALEX TUDOR View Post
                    M-ar bate gandul sa pun 195/65/15 pe mcv,am sa incerc sa vad cum merge nu ma gandesc la performante ci doar la aspect
                    Am eu pe MCV 195/65/15. Sunt ok

                    Comment


                    • #11
                      Salut
                      Atentie la cauciucurile mai mari, vitezometrul si kilometrajele vor arata mai putin decat realitatea (de la 185 la 195 cu 5%), si scade nitel acceleratia

                      Comment


                      • #12
                        Nu are cum sa influenteze kilometrajul deoarece 185 sau 195 este LATIMEA cauciucului exprimata in mm si nu poate decat sa confere o crestere a stabilitatii si o f usoara crestere a consumului datorita cresterii coeficientului de frecare cu asfaltul,60 sau 65 este talonul exprimat in mm iar 15 este diametrul jantei exprimat in inch.Nu mai da informatii eronate .Rotile mai mari in diametru pot influenta kilometrajul(cauciuc cu talon mare pe janta cu diametru mare) nicidecum latimea cauciucului.
                        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by burtosu View Post
                          Nu are cum sa influenteze kilometrajul deoarece 185 sau 195 este LATIMEA cauciucului exprimata in mm si nu poate decat sa confere o crestere a stabilitatii si o f usoara crestere a consumului datorita cresterii coeficientului de frecare cu asfaltul,60 sau 65 este talonul exprimat in mm iar 15 este diametrul jantei exprimat in inch.Nu mai da informatii eronate .Rotile mai mari in diametru pot influenta kilometrajul(cauciuc cu talon mare pe janta cu diametru mare) nicidecum latimea cauciucului.
                          BURTOSU !! Total gresit.

                          195 - inseamna latimea anvelopei;
                          60 sau 65 - inseamna raportul dintre inaltime si latime (ex: Daca ar fi o anvelopa 185/65 R15, inseamna 185 latimea, inaltimea (marimea talonului )este 65% din 185 adica 120.25 mm, si 15 inch diametrul jentii)
                          15 - diametrul jentii exprimate in inch.




                          Deci odata ce modifici latimea anvelopei se modifica si latimea acesteia.

                          Daca vrei sa pui totusi anvelope de 195, nu poti pune 195/65 , trebuiesc puse 195/55 sau 60 (ar fi mai apropiat dar nu stiu daca exista.

                          Comment


                          • #14
                            Ai dreptate adicata, burtosu 65 ala reprezinta un procentaj, nu mm, iar din nou pt adicata, exxista dar se gasesc mai greu 195/55 sau 195/60
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #15
                              Eu mi-am luat pentru iarna Michelin 185/55 R15
                              Stiu ca o sa fie o diferenta dar nu am rezistat ofertei.
                              Le-am luat pe toate 4 la 300 lei RON. Super oferta. Si sunt absolut noi.
                              Si mai sunt si Michelin

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google