Intensitate Luminoasa Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intensitate Luminoasa Bord

    Salut ! In primul rand vreau sa-mi cer scuze daca am postat unde nu trebuia, sau daca s-a mai discutat. Eu am cautat si nu am gasit nimic concret. Ceea ce vreau sa aflu e : unde se afla, sau care este cablul de alimentare pentru led-urile din bord (alea care le tot schimba lumea). Bineinteles, daca exista asa ceva. Motivul: vreau sa pun un dimmer pentru a putea regla intensitatea luminoasa. Pentru mine, intensitatea actuala este deranjanta pe timp de noapte. Va multumesc anticipat !

  • #2
    Nu stiu care este alimentarea, dar iti pot da o idee cum sa o reduci fara dimmer!
    da-i jos ceasurile si pe spatele serigrafiei pui o folie fumurie deschisa. Poti incerca si direct pe geam.
    Sau poti apela la userul Soran!
    MY CLA

    Comment


    • #3
      Uita-te la poza atasata ... S-a discutat ( de mult !) acest subiect, pe alt forum.
      Pune o rezistenta de cca. 100-220 ohmi (0,25-0,5W) in punctul indicat, catre masa.
      Attached Files
      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

      Comment


      • #4
        Fratello, un potentiometru nu ar merge? Sa poata regla intensitatea...

        Comment


        • #5
          Ba da, un semireglabil ... dar ce folos sa tot "freci" iluminarea ?! O setezi asa cum iti convine, pui o rezistenta si cu asta gata !
          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

          Comment


          • #6
            tot pe forumul celalalt era userul mariuscond(nu-s 100%sigur ca el), care si-a facut un dimmer in functie de lumina exterioara....
            trebuie putin săpat pe google, si informatia iese la suprafata.
            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

            Comment


            • #7
              @mariannn - nu mai trebuie sapat deloc.
              Dupa schema postata de userul mentionat de tine pe forumul celalalt am realizat dimmer-ul respectiv si functioneaza ireproasbil...chiar de la data postarii acolo. Spor la traba!
              Toate Bune!
              Mai este mult pana departe ...sigpic

              Comment


              • #8
                Ok, multumesc mult pentru raspunsuri. Sa vad ce iese. Sper sa nu iasa fum )

                Comment


                • #9
                  Nu are cum sa iasa fum! Lucrezi cu atentie.

                  Sent using Forum Runner
                  Mai este mult pana departe ...sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Fratello View Post
                    Uita-te la poza atasata ... S-a discutat ( de mult !) acest subiect, pe alt forum.
                    Pune o rezistenta de cca. 100-220 ohmi (0,25-0,5W) in punctul indicat, catre masa.
                    O rezistenta legata in felul acesta nu cumva creste intensitatea displayului cu pozitiile aprinse?
                    I changed her oil , she changed my life
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      @Teo21din
                      nu nu!
                      din contra, o rezistenta in serie, scade intensitatea ledului!
                      Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                      Comment


                      • #12
                        Asa cum am spus mai sus, pe forumul celalat este pusa pe langa schema dimmer-ului schema de alimentare a ledurilor din spatele afisajului .
                        Spor la studiu.
                        Toate Bune!
                        Mai este mult pana departe ...sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Am cautat si am gasit ! Mersi de raspunsuri ! Cum imi fac timp, ma apuc de treaba...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by mariannn View Post
                            @Teo21din
                            nu nu!
                            din contra, o rezistenta in serie, scade intensitatea ledului!
                            Sunt destul de sigur ca am spus corect , rezistenta este legata in paralel in felul acela si "adauga" curent pe circuit(vezi post http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=228 ) , pentru a scadea intensitatea displayului se inlocuiesc cele 3 rezistente de sub leduri .
                            Attached Files
                            I changed her oil , she changed my life
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Asa cum am mai spus, daca se studiaza se gaseste un raspuns corect si nu se umple forumul cu fel de fel de idei creţe. Rezistorul montat acolo v-a mentine aceasi intensitate a afisajului la punerea pozitiilor. Explicatia se gaseste in analiza schemei nu a pcb-ului. "Vinovati" sunt 2 tranzistori dar de aici deja ne pierdem in "ilectronică"
                              Toate bune!

                              Sent using Forum Runner
                              Mai este mult pana departe ...sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google