Zgomot motor mcv 1.5 90 cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot motor mcv 1.5 90 cp

    Va salut prieteni! Am un mcv 1.5 dci din decembrie 2014. Masina am luat-o la 0 km. Am ajuns la 1700km cu ea . Pb este ca de ceva timp la fix 2000 ture, indiferent de treapta, de motor rece-cald, de motorina, imi apare un zgomot gen site de toba la motor. Doar la 2000 ture, dupa care dispare, stie cineva, s-a mai intalnit cineva cu pb asta ?

  • #2
    Este rontaitul specific DCi-ului. Injectia scoate zgomotul ala indiferent de anul de fabricatie.

    Comment


    • #3
      Merci dar nu e rontait. E zgomot gen site de toba daca stii cum faceau sitele la vechile dacii. Gen trepidatie fina tabla pe tabla. Doar la 2000 ture. Dupa care dispare

      Comment


      • #4
        Stiu. Te pot invita la mine in masina sa vezi cum face, zici ca tremura o tabla undeva pe la motor. Am fost in masina cu un "inginer" de la Dacia si l-am intrebat de ce face si a zis ca asa fac toate, explicatie care m-a dat pe spate, imi venea sa-l pleznesc. Este un viciu de fabricatie probabil care nu poate fi combatut decat printr-o antifonare calumea, lucru care nu este valabil la logan.

        Comment


        • #5
          Da la inceput nu facea tutui mama ei....de vreo 500km a aparut

          Comment


          • #6
            Pai e normal, si-au facut injectoarele un pic uzura si gata Treaba e ca si la mine fix in plaja aia face ~ 1800-2000 rpm, cel mai bine se aude in treptele 2-3-4, in treapta 5 nu o aud

            Comment


            • #7
              Da e vreo pb ?...adica se duce ceva la ea sau putem merge cu ele asa?. Nu credeam ca si la euro 5 sa fie pb cu injectoarele. Auzisem ca au remediat pb vechi cu pompele si injectoarele

              Comment


              • #8
                Din spusele unora, am inteles ca la turatia aia se face o corectie a injectoarelor din calculatorul masini ,si la mine la fel se auzea dar de cand bag ulei 2T in motorina zgomotul s-a diminuat simtitor .

                Comment


                • #9
                  Merci! Sapt viitoare ma duc la meridian vest sa vedem ce parere au si stimabilii. Nu mi se pare normal ca la o masina noua sa apara un asemenea zgomot. Cel mai deranjant e ca apare exact la 2000 ture iar in treapta III la asemenea turatie am 50km/h.

                  Comment


                  • #10
                    Am descoperit zgomotul cu pricina care ma teroriza de 1000km.....era un colier de sarma otelita de la tubulatura de aer a turbo-ului. Era mai larg decat prevedeau normele si la turatia respectiva intra in vibratie
                    )))

                    Comment


                    • #11
                      salutare!
                      LA masina de servici (MCV PH 2 motor 1.5 90 cp) am patit exact la fel, am mers la service si din start a gasit problema: tubulatura AC-ului intra in rezonanta cand motorul era mai rece, apoi, cand se incalzea, zgomotul disparea. au pus un colier si gata.
                      Desigur, dupa un an am patit exact la fel, baietii au pus din nou un colier..

                      Comment


                      • #12
                        ....tara in care traim si masinile pe care avem puterea sa le cumparam......ma refer la mine, desigur

                        Comment


                        • #13
                          Vezi scuturile de protectie termica de sub masina.Eu am avut surpriza sa nu am diblurile alea sau badutii aia lipsa.
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • #14
                            Adevarul ca desi lucrez intr-un service destul de mare, nu am ridicat-o pe pod niciodata......cu siguranta o voi face cat de curand sa ii verific tot pe sub ea.

                            Comment


                            • #15
                              poate ma insel,dar podul ingradeste mult libertatea de miscare si posibilitatile de a face o verificare 100%...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google