achizitionare Logan MCV - timpul dintre comanda si livrare, plus probleme

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • achizitionare Logan MCV - timpul dintre comanda si livrare, plus probleme

    As dori sa va povestesc in acest post despre ce am patit la un dealer de vanzari dacia logan din bucuresti - ADRAS, showroom Dr. Taberei.

    Tot in acest post as dori sa discutam si alte probleme intampinate la orice dealer DACIA cu privire la achizitionarea acestei masini, mai exact MCV.

    Iata intreaga poveste:

    "Pe forumul www.adras.ro/forum2007 am adresat in data de 23 iulie o problema la sectiunea "Dacia Logan MCV" si cateva sfaturi, pe care le-am considerat utile, in sectiunea "Dati-ne un sfat pentru a fi cei mai buni". Imi cer scuze dar o sa ma repet, insa va trebui sa scriu intreaga problema:

    In data de 29.05.2007 am sosit la showroom-ul firmei Adras din Dr. Taberei pentru a afla oferta dvs. Am fost intampinat de colega dvs. Ana Cxxxxx cu oferta adras.

    Am ales firma dvs. in urma discutiei cu consilierul care mi-a spus ca pot beneficia de oferta de garantie extinsa gratuita ca si discount (reducere), precizand faptul ca inca de la inceput am spus ca doresc sa achizitionez o masina Dacia Logan MCV, 1.5DCI, Laureate.

    Oferta pe care am primit-o este incompleta (necorecta). De ce spun acest lucru, pentru ca in aceasta oferta, valabila din 28.05.2007-04.06.2007, nu exista la optionale DACIA LOGAN - airbag-uri laterale fata. Optiunea de airbag lateral fata exista la DACIA la momentul respectiv pentru modelul comandat Dacia Logan MCV, 1.5DCI Laureate.
    Deoarece dna/dra. Ana Cxxxxx nu a stiut sa-mi spuna daca airbag-urile laterale fata se pot pune pe MCV, am contactat prin email Vocea Clientului, cerand informatii suplimentare. (am atasat la email trimis la VOcea Clientului Dacia oferta Adras, precum si numele si numarul consilierului comercial VN).
    Am fost contactat telefonic a doua zi de acelasi consilier, aceasta informandu-ma ca se pot pune airbag-uri laterale fata si cerandu-mi acordul sa modifice comanda fara a ma anuntat ca aceasta modificare va decala termenul de livrare previzionat (termenul previzionat initial, comunicat verbal, a fost inceputul lui iulie 8-10 iulie; ulterior acesta devenind 20-25 iulie)
    Raspunsul la pozitia 2 din sectiunea "Dati-ne un sfat pentru a fi cei mai buni" din forum l-am enuntat mai sus.
    De asemenea la momentul comandarii masinii am rugat consilierul comercial sa mentioneze in bonul de comanda si garantia extinsa gratuita. Mi s-a spus ca "noi suntem firma serioasa" ca nu este nevoie sa o trecem. Daca as fi fost informat de la inceput ca nu exista oferta pentru garantie extinsa, as fi optat pentru aceasta cu plata.
    Astazi, 30.07.2007, dupa ce am achitat masina integral la banca, am observat pe avizul de plata cu nr xxxx ca garantia este de 18 luni. Intreband acelasi consilier (Ana Cxxxxx) de garantie, am fost informat ca nu am garantie extinsa (nici gratuita nici cu plata) deoarece oferta era pentru Dacia Logan berlina.

    As dori sa stiu daca se mai poate face ceva cu privire la garantia extinsa pe care as dori sa o am asa cum mi s-a promis de la inceput.

    In speranta unei rezolvari rapide,
    Gabriel Dumitru"

    Acesta este mesajul adresat firmei Adras in rezolvarea problemelor intamplate.

    Stimati moderatori, daca considerati ca am facut reclama, rog sa ma ierte si pot sterge acest topic, dar am vrut sa fac cunoscut catre oricine citeste pe acest forum, ce se poate intampla la un dealer, la achizitionarea unei masini logan MCV.

    Deci, mare atentie la dealeri ce comandati si ce primiti....
    Marca Masina: Dacia
    Model masina: Logan MCV
    Motorizare: 1.5 DCI
    Culoarea / Color: Albastru Mineral

  • #2
    e bine ca ai postat ca sa stie si altii care citesc pe aici la ce sa se astepte pe la dealerii dacia ...

    nu stiu daca a existat sau nu garantie extinsa gratuita pentru MCV cand ai dat tu comanda dar greseala ta a fost ca ai mers pe incredere. in orice relatie contractuala ce e scris e de baza. trebuia sa o pui pe pupaza aia de la Adras sa iti scrie pe bonul de comanda garantie extinsa gratuita.

    acum, daca vrei garantia extinsa, baga un mail la VC si explica-le toata situatia (ai aflat daca in perioada aia era garantie extinsa gratuita sau nu???).
    practica nu ai ce pierde: daca era gratuita incearca sa o obtii gratuit de la Dacia iar daca nu era mergi pe ideea ca Adras te-a mintit si ca tu vrei garantie extinsa si o platesti.

    tine-te tare pe pozitie ca, in definitiv, ai cumparat o masina si nu o sticla de bere.
    bafta
    Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
    10.000 km - 22.01.2007

    Comment


    • #3
      Daca ai mai pus airbaguri laterlae pe el, asa este, se decaleaza termenul de fabricare, deci asta este o chestie normala.
      Anromal ar fi ce au facut cei de la Adras referitor la garantia extinsa. Nu sunt 100% sigur, dar parca auzisem ca se poate opta pentru garantie extinsa pana la primirea masinii, si chiar in ziua predarii, se mai face o factura separata pentru garantie extinsa.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Eu am patit ceva asemanator , am platit separat garantia extinsa , si cand am vazut factura la livrare nu era trecuta separat . A trebuit sa mai treaca cateva zile ca sa refaca factura in care a aparut garantie 18 luni si mai jos card extendo xxxxxx .
        Referitor la faptul ca cei de la Adras nu prea isi fac treaba cum trebuie , eu am patit cam ca tine , am primit masina cam dupa 1 saptamana dupa ce trecuse termenul de livrare , cand a trebuit sa platesc mi-au pus in plus o suma pe care ei au uitat-o (un comision de administrare), si o chestie (care tine tot de educatia noastra civica de romani) , cand a trebuit sa ridic masina din sediul Turda mi-au comunicat sa mai astept un pic pt ca este o masina care blocheaza accesul in show-roomul lor.Adevarul era ca nici macar nu montasera alarma pe care o comandasem(atunci o montau). Asta e adevarul si sincer nu cred ca o sa mai vreau sa am de a face cu asa dealeri ....

        Comment


        • #5
          Pentru ca am trimis mail-ul catre directorul de vanzari si cel de marketing am fost sunat azi de catre dealer, si am reusit sa obtin garantia extinsa, insa din pacate nu gratuit. Dar pentru ca imi doream mult s-o am am acceptat s-o platesc, dupa ce se face factura storno. Si pentru ca s-a schimbat si cursul, imi mai iau pe cap o problema (nu destul de mare), trebuie sa platesc noua factura la noul curs care, bineinteles este mai mare si pentru o suma aprox de 11000 euro diferenta in lei este semnificativa.

          Referitor la airbag-urile laterale le-am cerut inca de la inceput, o data cu primul bon, dar pentru ca dealer-ul nu a stiut ce-s cu ele, am apelat la vocea clientului, si apoi dealer-ul m-a sunat sa-mi spuna ca exista si se pot pune, acesta a modificat bonul de comanda si nu m-a informat ca se modifica si data, cu toate ca era datoria lui sa ma anunte.
          Marca Masina: Dacia
          Model masina: Logan MCV
          Motorizare: 1.5 DCI
          Culoarea / Color: Albastru Mineral

          Comment


          • #6
            Si eu am trecut prin asa ceva (asta ma face sa cred ca e o politica generala)...desi in bonul de comanda era trecuta la optiuni si garantia extinsa .m-am pomenit ,in momentul in care mi-am ridicat MCV-ul ca aceasta garantie fusese omisa.Tinand cont ca masina era cumparat prin RCI ,ametita aia de consilier de vanzari(=pupaza), mi-a spus ca trebuie sa anuleze factura catre RCI.....etc.In final am renunta la garantia extinsa.(AM ridicat masina pe 20 iulie).As putea sa mai fac ceva??!!

            Si inca ceva...La cumpararea masini ,mi s-a spus ca primele 3 rate sunt gratuite...dar ca aceasta gratuitate sa nu fie prea mare RCI -ul nu mi-a aprobat avansul de 15% ...si l-a facut de 25% si reziduala 15%...in asa fel incat rata sa fie mai mica (actele contabile erau ok)...nu am mai incercat sa negociez (nu stiu daca se putea) si l-am acceptat asa...Asta ma face sa cred ca toate asa zisele oferte sunt ...o mare abureala
            Last edited by andrei; 1 August 2007, 20:41.
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/irinelvalcea/
            VAND HONDA ACCORD I-CTDI

            Comment


            • #7
              Eu nu am avut asa probleme. Am avut garantia extinsa gratuit si am primit-o. Doua precizari: masina este luata prin credit auto(nu leasing) si cred ca garantia extinsa era promotia dealerului nu a constructorului. Poate dealerul din Braila este mai serios. In orice caz consilierul de vanzari cu care am tratat toata afacerea era(acum nu mai este consilier ca l-au facut director pe zona Galati) foarte bun si serios. Iar masina nu a intarziat decat doua zile fata de ziua promisa dar a fost 1 Mai in perioada respectiva(cu 2 zile libere). Concluzia: nu toate ofertele sunt abureli.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #8
                Masina a venit in dimineata asta. La pranz am fost peste iei in showroom si imi spuneau raspicat ca masina nu a venit, pe cand masina mea cu seria cunoscuta era in fata showroom. I-am luat de par si i-am dus la masina si le-am aratat ca a sosit. sa-i strang de gat nu alta. si bineinteles ca nu mi-o da astazi pentru sunt foarte incarcati cei care monteaza accesoriile (cele comandate de mine, cotiera, senzor parcare, alarma, covorase, aparatori aripi si de noroi)... ma mai faceau si prost, ca de unde stiu eu ca a avenit, ca poate n-am citit eu seria corect....
                Marca Masina: Dacia
                Model masina: Logan MCV
                Motorizare: 1.5 DCI
                Culoarea / Color: Albastru Mineral

                Comment


                • #9
                  Iata cateva concluzii:
                  Masina am ridicat-o de la dealer pe 3 august 2007 la 2 luni si 2 zile de la comanda. Am fost chemat sa o ridic la ora 12.00; bineinteles ca toate formalitatiile au durat aprox 1 h. (cu achitat tot, rca, casco, numere, accesorii, etc), aaa, era sa plec si fara cotiera. Au uitat-o sa o monteze !?!
                  Marca Masina: Dacia
                  Model masina: Logan MCV
                  Motorizare: 1.5 DCI
                  Culoarea / Color: Albastru Mineral

                  Comment


                  • #10
                    Ieri 24/09/2007 mi-am ridicat masina de la AutoCobalcescu. Pot spune ca a fost o mare surpriza pt ca eu o asteptam pe 3 octombrie. Am asteptat ceva cam mult (comanda am facuto pe 8 august), dar a meritat, sunt fericitul posesor al unui MCV dCI de 85hp.

                    Comment


                    • #11
                      Felicitari, sunt curios cum trage masinuta fata de cea de 70cp.
                      Marca Masina: Dacia
                      Model masina: Logan MCV
                      Motorizare: 1.5 DCI
                      Culoarea / Color: Albastru Mineral

                      Comment


                      • #12
                        Trage destul de bine....Se simpte diferenta:P

                        Comment


                        • #13
                          este acelasi motor cu cel de 70cp, e schimbata turbina si facuta remaparea....o sa fac un drive test cu ea , dar am auzit ca nu prea e mare diferanta
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/irinelvalcea/
                          VAND HONDA ACCORD I-CTDI

                          Comment


                          • #14
                            livrare logan pe timp de greva

                            Salutare
                            Maine trebuia sa-mi vina si mie masinutza (prestige benzina)
                            din cauza grevei cica o sa intarzie 5 zile lucratoare, asa mi-a spus dealer-ul
                            Eu ce naiba pot sa fac acum??? Vroiam sa plec de summit din bucuresti...acum incerc sa ma calmez
                            Ce pot sa mai fac??? Se poate sa primiesc ceva despagubire, compensatie sau ceva asemanator??? Sa sun la VC? Sa le dau mail???

                            Comment


                            • #15
                              In aceeasi situatie sunt si eu cu livrarea masinii. Maine era prevazut termenul de livrare al masinii, dar nu vine datorita grevei.
                              Totusi, voi suna la dealer-ul la care am apelat folosind un articol prevazut in bonul de comanda, si anume cel privnd la forta majora:
                              art 8 d) Greva sau orice alt conflict de munca ce se produce la DACI, care afecteaza activitatea de productie, de logistica sau de comercializare, constituie caz de forta major indiferent daca ulterior actiunea este declarata nelegala de catre instantele judecatoresti;
                              continuarea la cap 4 LIVRAREA:
                              "...De asemenea, in caz deforta majora, Data limita a livrarii si/sau Data finalizarii se vor modifica in functie de durata evenimentului,in beneficiul ambelor parti
                              Am subliniat beneficiul ambelor parti pentru ca, de paragraful asta ma voi lega maine. Eu am platit integral masina, le-am acordat si termenul de 2 saptamani stabilit de comun acord, insa nu vreau sa "las de la mine" pentru evenimente ce nu ma privesc din punctul de vedere al cumparatorului.
                              O sa revin maine cu feed-backul din partea dealer-ului.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google