Ajutor Suspensie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor Suspensie

    Buna ziua, Am avut urmatoarea problema cu Loganul nostru ( MCV ).Cind o incarcam destul de mult,5 persoane , cutii de scule, percutoare etc ( lucrez in instalatii ) cam dadeam cu fundul de asfalt . Evident nu atingeam asfaltul dar la volan aveam senzatia ca stau intr-o racheta la decolare + masina nu mai era la fel , mai ales in viraje devenise greoaie ca o balena . M-am interesat si am gasit o solutie foarte buna desi nu tocmai ieftina . Am montat un set de arcuri suplimentare ( pe spate )in interiorul arcurilor actuale. Ce am obtinut? Cind masina este goala nu simti nimic ( am aproape 120 kg ) dar cind o incarcam masina ramine dreapta + in viraje lanseaza foarte bine. Toata aceasta poveste a costat aprox 700 ron in decembrie cu montaj cu tot. M-am pacalit la montaj,am luat montajul lor si nu au vrut sa faca nici un discount , cind am vazut cit de simplu este puteam sa-l montez si eu ! Nu vreau sa le fac reclama aici mai ales ca nu sunt niste tipi draguti dar solutia lor este buna .Daca aveti aceasta problema la MCV-uri puteti sa-mi trimiteti mail si va raspund. Salutere!

  • #2
    Masina s-a mai inaltat sau e la acelasi nivel? Pentru ca eu nu am probleme nici cu 7 persoane, pe bune, vreau doar sa o mai inalt si de aia te intreb...merci!
    ocse-mob Timisoara... Mobila la comanda !

    Comment


    • #3
      Masina s-a inaltat in spate cu max.2 cm dar nu asta este ce ma durea pe mine .Lucrul care ma incinta cel mai mult este ca atunci cind masina este incarcata ca o camila am un plus de 4-5 cm fata de o masina normala incarcata la fel de mult .Cind sunt singur in masina ( destul de rar ) nu am sentimentul ca masina este mai rigida sau ca am pierdut din confort .

      nu mai da "quote" cand raspunzi la ultimul post!
      Last edited by Seba; 28 January 2009, 12:26.

      Comment


      • #4
        e ok... mai bine decat cu suspensia originala
        ocse-mob Timisoara... Mobila la comanda !

        Comment


        • #5
          Iar se inchid discutiile destul de repede.Oare sa nu fie oameni interesati sa afle lucruri noi?Eu in limita timpului liber sunt un burete ce trage informatii.

          La mcv-ul vechi am pus vre-o 15 saci de cartofi,3 mere plus bagaje pina sus.Masina era lasata uniform si fata si spate(poaate ca am rabatat banchetele)doar vre-o 3 cm.Sa comportat excelent chiar si intre brasov si predeal la urcari pe serpentine.

          Eu vreau altceva.Vreau sa ridic toata masina (eu o poreclesc duster pentru ca o urc pe toate bordurile si locurile de care fug toti la parcare)si nu stiu cum,si nici cum o sa se comporte in viraje. Daca stiti ceva va rog de informatii.

          Sarbatori fericite!
          sigpicPasionat de MCV si natura

          Comment


          • #6
            S-ar putea ca suspensia de VAN sau PickUp sa fie mai inalta ...am pus pe berlina fata arcuri+amortizoare de VAN si ara mult mai inalta de fata
            Iar o metoda prin care o poti inalta e sa-i pui anvelope mai mari (dar va trage mai greu) ... pe viraje va sta mai prost(poti rezolva problema partial cu bara stabilizatoare intre amortizoare) dar va fi Duster

            Comment


            • #7
              Eu am probleme cu amortizoarele in sensul ca nu imi place cum se comporta,asa ca s-ar putea sa trebuiasca schimbate.Daca pun de van trebuie schimbate si arcurile?
              Bara stabilizatoare e ranga aceea ce o vad la masinile sport pusa peste motor ce uneste oalele de prindere amortizor?sau lonjeroane cum s-or numi?Daca e aia la mcv pe spate cum se monteaza?
              Merci mult de informatii?

              Sarbatori fericite!
              sigpicPasionat de MCV si natura

              Comment


              • #8
                nu sunt 100% sigur ca exista aceasta diferenta intre MCV si VAN dar nu trebuie schimbate... masina se coboara sau se ridica cel mai mult din arcuri ,amortizoarele au alt rol (foarte putin se modifica garda masinii atunci cand sunt modificate si amortizoarele)

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google