Primele impresii la bordul unui MCV dCI 85 hp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • n-ai inteles nimic eu sunt si multumit(pana acum) si mandru...
    dece zic c-as multumit pana acum ptr ca dabia am 1500KM si ma declar super multumit si sper ca si la 15000KM sa fiu la fel de multumit si la 150.000Km sa fiu si mai multumit si pana atunci andreis sa si ia un fiat

    sigpic

    Comment


    • O intrebare prosteasca. Difera climatizarea(caldurica) de la Berlina la MCV? Ca eu chiar sunt multumit de ea. Daca stii cum sa pozitionezi comutatoarele alea ai caldura, nu ai geamuri aburite(doar cele laterale spate se dezburesc mai greut un pic) si la drum mai lung nici macar nu trebuie sa dai drumul la aeroterma ca tot ai caldura. Asa ca cine se plange de ea habar nu are sa o regleze.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • nu rocri nu difera , cica unele mcvuri ar avea conducte redirectioanrea aer care duc caldura pana la al 2lea rand de banchete , pe alea nu le am gasit dar masina a venit montate cu cele clasice care ies de sub scaunele din fata si eu nu am avut probleme cu caldura...

        sigpic

        Comment


        • Originally posted by Rocri
          Difera climatizarea(caldurica) de la Berlina la MCV?
          Nu difera nimic, doar ca la interiorul mare al MCV-ului nu prea se incalzeste/raceste asa repede si bine ca la Berlina. Gandeste-te ca la MCV mai e un rand de geamuri in plus si spatiul portbagajului care trebuie incalzit/racit.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Originally posted by SoNyKeL
            nu rocri nu difera , cica unele mcvuri ar avea conducte redirectioanrea aer care duc caldura pana la al 2lea rand de banchete , pe alea nu le am gasit dar masina a venit montate cu cele clasice care ies de sub scaunele din fata si eu nu am avut probleme cu caldura...
            Din cate am vazut eu pe site-ul Dacia nu exista incalzire pt al doilea rand de scaune ci doar pentru primul rand si e incalzire doar la picioare. Sa nu confundam! Al doilea rand de scaune reprezinta cele doua scaune din portbagaj! (cam aiurea spus, dar s-o acceptam asa)

            Comment


            • da spike al doilea rand de scaune , asa citisem pe un forum ca cica pe unele MCV-uri se monteaza si ptr scaunele din portabagaj acea redirectionare aer...
              oricum nici cei de la dacia nu stiu exact , eu le-am dat mai si mi-au zis ca 100%masina mea vine fara aceste conducte ptr ca ele se monteaza doar pe disel , si ete ca si masina mea are...

              sigpic

              Comment


              • sunteti putin confuzi in ce spuneti, lasatii pe aia de la dacia, mcv-ul are trei randuri de scaune, corect? asadar...randul I, randul II, randul III(portbagaj).
                masina vine cu incalzire si pt randul II(mijloc) mai nou, acolo unde se vorbea de montarea optionala a acelor tevi de care se scrie prin alta parte...
                in alta ordine de idei, imi pare bine ca am intrat, tocmai vroiam sa plec spre service pt ca-mi iese parasolarul din tija lui si sa verific ventilarea pe pozitia picioare, mi se pare foarte slaba distributia ventilatiei(caldurii) la sofer(picioare) in timp ce la pasagerul dreapta si randul II e foarte puternica [parca-i reactie ], iar dezaburirea(grila parbriz) nu se suprima. la voi cum functioneaza?
                Last edited by northstar; 3 December 2007, 16:15.

                Comment


                • la mine am observat si eu ca nu prea baga caldura la picioare adica nu baga asa multa cum baga pe aeratoare sau pe la parbriz chiar daca reglez calduria sa bata doar la picioare , dar n-am stat sa studiez sa vad cum e la pasageri

                  sigpic

                  Comment


                  • chiar am verificat si sant uniform distribuite si la pasager si la sofer 15dci mcv
                    sigpic

                    Comment


                    • SoNyKeL, am o mare rugaminte, daca se poate...ma intereseaza spatiul depozitare plafon, am vrut sa-l iau din fabrica, dar pt ca am luat masina asa cum stii, nu l-am avut. am tot stat in expectativa sa intalnesc o masina care il are, dar nu am gasit, astazi era sa dau comanda pt el, e considerat ca piesa de schimb(numai service) si cu tot cu placile laterale, de la manere si suruburi costa cam 340 ron!!!; dureaza aprox. 2 sapt. sa-l aduca.m-am razgandit cand imi facea comanda, nu am putut sa-l iau fara sa am niste pareri obiective.
                      asadar,...am vazut ca tu il ai, poti te rog sa-i faci cateva poze bune din cat mai multe unghiuri si sa le postezi undeva(sau iti dau id-ul), si eventual sa-mi spui parerea ta despre el, cat de practic, cat de solid, volum(ce incape), ergonomie(deranjeaza, nu, acces usor), etc???
                      ti-as fi foarte recunoscator...
                      mersi
                      Last edited by northstar; 3 December 2007, 20:48.

                      Comment


                      • 16V sau DCI 85 Cp

                        Originally posted by Sp!ke
                        Pana sa-mi vina masina am facut drive test cu MCV 1.6/16valve, MCV 1.5dCI 70hp si Sedan 1.6/16valve... Sincer... nu m-au impresionat cei 105 cai ai 16v, foarte lent in demaraj, ca sa ai ceva putere cu el trebuie sa-l turezi sanatos...
                        Am facut si eu un test la ambele motorizari.Varianta de 16V nu m-a impresionat prea mult.Merge cumva dar acest diesel eu il gasesc f bun.

                        Comment


                        • northstar azi nu am timp dar maine promit cati fac poze , mi-se pare destul de solid si cred ca suporta ceva greutati , de ce zic asa , bunicamiu cand sa urcat in masina(e operat la ambele picioare)sa agatat de el ca sa se traga inauntru si am zis ca-l rupe si uite ca e ok... mi-se pare super util deoarece e putin scobit inauntru si nu exista riscu ca la o plecare mai foratata sa cada totul de acolo, eu tin de toate in el am carpe niste sticle cu apa o gramada si eu zic ca-si merita banii , o sa pun maine si poze... De exemplu eu bag si geaca acolo am bagat 2geci de iarna usor...

                          Cand te mai duci la dealer poti te rog sa-i intrebi cat costa plasa acea de retinere bagaje care era tot ca optionala , si daca poti sa iei niste coduri ceva pls....
                          Eu cand am dat comanda de masina mi-au zis ca nu se pune din fabrica si ca o cumpar la livrare si atunci am uitat si ca acum nu s-ar mai putea...

                          sigpic

                          Comment


                          • @SoNyKeL: Mergi la dealer si le zici ca ti-au zis de la VC ca se poate comanda plasa aia si ulterior achizitionarii. Si o sa iti zica si pretul.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Plasa de portbagaj costa 100 Euro. Mi s-a parut scumpa si din acest motiv nu am vrut sa-mi iau de la dacia. Am inteles ca se potriveste cea de opel Astra Caravan care costa 30 euro.

                              Comment


                              • spike buna idee... D dar cum aflam daca se potriveste cea de la opel?

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google