Ulei Motor Logan 0.9 90CP turbo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei Motor Logan 0.9 90CP turbo

    Salutare.
    De ceva timp sunt noul posesor de logan 0.9 90 CP turbo. La prima revizie de 20.000 km am fost la Renaul si unleiul folosit de ei a fost 10w40. Am intrebat angajatul de la receptie de ce au pus 10w40 cand eu stiu de ani de zile ca uleiul pana in anumiti km se foloseste 5w30. raspunsul sec a fost : Asa recomanda producatorul.

    Culmea dupa 1000 km de la revizie a inceput sa aiba un mic trenurat la relantiu,in valuri cand stau pe loc. Si parca se aude ca o toba intepata. Acum masina are 5 luni de la achizitie direct de la reprezentanta si 21.000 km.

    Are cineva idee ce se intampla?

  • #2
    In carte ce tip de ulei scrie?
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #3
      Si ai stat 20000 km cu primul ulei? Eu zic ca nu prea e ok, si ulei semisintetic si 20000 km...
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • #4
        Da ciorba aia de ulei jos! Pune elf 900 sxr 5w-40 si merge ca uns. Si nu uita ca ai turbina....la 15k km maxim il schimbi. Atentie la nivel sa fie mereu la maxim pe joja. Tce nu ia picatura de ulei daca il schimbi la timp.

        Comment


        • #5
          In carte ce ulei este? Nu 5w30 cumva? Eu cred ca 5w30 este suficient.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • #6
            H4B4xx(0,9 TCe) necesită ulei cu normă RN0710 ghici care 5W40 respectă norma: ELF RNTech 5W40.
            Dacia Oil nu are decât 5W30 (RN0700 non turbo), același ulei de primă umplere pentru H4B4xx
            10W40 se pune în H5F (1,2TCe) în încercarea de a-i potoli foamea de ulei.

            P.S. Experții neposesori de TCe pot folosi ce ulei vor pe banii/ timpul/mașina lor.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • #7
              Pana la urma daca cei de la Renault au pus 10w40 e ok sau nu ? Eu asta am intrebat.

              Comment


              • #8
                Nu este ok, cum nu este ok sa schimbi uleiul la 20000, mai ales prima data, dar nici dupa nu e ok, eu l-as schimba in jur de de 10000km sau un an, care se atinge mai repede! Acum iarna ai grija, nu tura motorul prea tare cat este rece, acest ulei este si semisintetic, deci prost ptr motorul tau, si este si gros... Eu le-as face scandal... Te mai intreb o data, ce scrie in carte ? Ca ai primit cartea masinii...
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • #9
                  La 0.9 tce, decembrie 2018,nu scrie despre tipul de ulei recomandat si nici de celelalte lichide. Am vorbit cu dealerul meridian si mi-a spus sa trec pe la ei să mi dea o pagina printata cu tipul lichidelor recomandate.

                  Comment


                  • #10
                    mike-5, ti-ai activat contul "My Dacia"? Gasesti acolo fisa personalizata de intretinere pentru masina ta.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mumus View Post
                      acest ulei este si semisintetic, deci prost ptr motorul tau, si este si gros...
                      Ai citit fisa tehnica a uleiului de spui ca este semi-sintetic? Exista 10w40 full synthetic de multa vreme (vezi la Mobil1, Castrol etc.), nu cred ca se mai folosesc la motoarele moderne uleiuri semi-sintetice cu atat mai putin la cele cu interval de schimb de 20000 km.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • #12
                        Vezi sa nu ii fi pus mobil 1 sau castrol edge{care nici nu cred ca exista in varianta 10w 40), dar si asa miramas sa fie full sintetic 10w 40 in cel mai fericit caz semi sintetic
                        Last edited by mumus; 7 January 2019, 13:12.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • #13
                          Salut, cred că uleiul 5w30 este prea subțire vara la temperaturi de peste 40 de grade. 10w40 nu prea se pune decât la motoarele care consuma ulei. Dă-l jos și pune-i 5w40 sau 5w30...

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google