Motor 1.0 TCe cu GPL din fabrica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Are dreptate leutzul. Toate cele bune domnilor. ​​​​

    Comment


    • #17
      Originally posted by leutzul View Post

      NORMAL ca omologare individuala daca nu ai trecuta in CIV roti pe 15 si sigur nu dai 2000+ de lei pentru asa ceva. Ca exemplu o masina adusa din afara cand mergi la RAR nu dai mai mult de 1000 lei
      Se pare ca asta este pretul peste 2000 lei. Daca nu sunt date de producator costa mult si cu testare la RAR Voluntari. Am intins ,,antenele" si am aflat din sursa sigura.
      Imi cer scuze AlexandruD. si-mi pare rau pentru tine.

      Comment


      • #18
        AlexandruD. singura varianta e sa vinzi jantele pe 15, mai pui diferenta si cumperi altele pe 16.
        Referitor la motorul de 1.0 Tce cu gpl, pana acum ma declar multumit, chiar trage motorasul asta. Am 3000 km cu masina.

        Comment


        • #19
          Originally posted by AlexandruD View Post
          Salut!
          Am luat si eu un Logan Stepway 1.0 TCe cu GPL si sunt foarte multumit de cum merge. Am putini km cu el, deci nu pot vorbi despre consumul de ulei, dar motorul pare sa fie derivat din 0.9, nu din 1.0 SCe.
          Singura nemultumire este legata de cauciucuri si jante. Se pot folosi doar dimensiunile cu care vine masina, adica 195/55/R16. Eu aveam jantele Sinaia de 15 de la Loganul vechi, dar nu sunt omologate pe Logan Stepway.
          La Logan I aveai jante cu ET50 pe R15
          La Logan II ai ET40 pe R15 și ET37 pe R16.

          În cazul modelului tău anvelopele sunt exoticele 195/55 R16 91H, nu abțibildul de pe ușă .
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #20
            Deci oricum nu s-ar fi potrivit jantele de 15 de pe Logan I pe Logan II. Multumesc de raspuns t0rquemada.
            Am luat jante de aliaj pe 16 si urmeaza sa le pun.

            Comment


            • #21
              Originally posted by AlexandruD View Post
              Salut!
              Am luat si eu un Logan Stepway 1.0 TCe cu GPL si sunt foarte multumit de cum merge. Am putini km cu el, deci nu pot vorbi despre consumul de ulei, dar motorul pare sa fie derivat din 0.9, nu din 1.0 SCe.
              Singura nemultumire este legata de cauciucuri si jante. Se pot folosi doar dimensiunile cu care vine masina, adica 195/55/R16. Eu aveam jantele Sinaia de 15 de la Loganul vechi, dar nu sunt omologate pe Logan Stepway.
              logan stepway are doar 205/55/16, celelalte modele (non-stepway) au omologate 195/55/16 si 185/65/15. Vezi capturile atasate, o sa vezi de ce nu se pot omologa roti pe 15 pe stepway:
              Attached Files

              Comment


              • #22
                Cred ca vorbesti de Sandero Stepway care vine cu 205/55/R16.
                Last edited by 77sky; 5 August 2020, 16:48.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by AlexandruD View Post
                  Cred ca vorbesti de Sandero Stepway care vine cu 205/55/R16.
                  asa vine,confirm

                  Comment


                  • #24
                    Am gasit pe un grup de Fb cativa posesori de 1.0 TCe carora le-a scazut nivelul de ulei. In total cred ca erau vreo 5 cazuri. Avem colegi pe forum cu problema asta?
                    You do not have permission to view this gallery.
                    This gallery has 3 photos.

                    Comment


                    • #25
                      esti sigur ca s-au uitat cand au luat masina la nivelul uleiului?

                      Comment


                      • #26
                        Toti au zis ca era pe maxim cand au luat masina.

                        Comment


                        • #27
                          Mananca, mananca, cam toate motoarele euro 6 papa ulei.

                          Comment


                          • #28
                            La 0.9 TCe n-am vazut vreun caz. Am si eu unul si nu scade nivelul uleiului.

                            Comment


                            • #29
                              Au verificat corect nivelul uleiului, in sensul ca masina trebuie sa fie pe loc perfect drept si sa aibe motorul rece? Multi nu fac asa, de unde rezulta erori in calcul. Daca se duce sub minim este problema, in rest, cum apare in pozele postate este chiar foarte ok!
                              http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                              Comment


                              • #30
                                Au zis ca au verificat corect iar din fabrica era pe maxim.
                                Cat timp nu se duce sub minim nu e panica. Dar acum masinile sunt noi, e de urmarit daca nu creste consumul de ulei odata cu cresterea numarului de km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google