Motor Aspirat Versus Motor Turbo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si 20 de ani mai tarziu au aparut uleiurile sintetice si nu mai ai probleme de genul asta....
    Doar ca Dacia recomanda si umple motorul cu DaciaOil.

    Mie imi plac motoarele turbo, de la 1.4 in sus. Un 1.4tsi e multumitor.

    Pacat ca s-a renuntat la dezvoltarea motoarelor FSI.

    Comment


    • Dacia oil nu e mineral ca in 1985.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • oricum ai da-o daca opresti un turbat imediat dupa forja nu face bine deloc la turbo indiferent ce ulei are in el, e clar mai sensibil decat un aspirat
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • noi vorbim frumos si visam la fel de frumos la un v6,v8 etc.la ce impozite sunt in Romania si prin Europa nu prea mai poti sa-ti permiti un motor mai mare de 2,5 care bate la 10 mil lei vechi impozit.si tendinta e clar de a ne motoriza doar cu motoare de drujba cu turbo.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • la ce impozite sunt in Romania si prin Europa nu prea mai poti sa-ti permiti un motor mai mare de 2,5
            De aia si ziceam ca un turbo decent, 1.4 sau chiar un 1.8/2.0 e de luat in seama.
            Altfel, toti ne dorim macar un V8 sau un Haudi W12.

            Comment


            • 1,8 sau un 2 e alta treaba.si totusi parca nu suna si nu merge ca un v6 sau un v8.
              Welcome to the Club, We Have Jackets !

              Comment


              • Eh, in franta te taxeaza dupa puterea fiscala, nu dupa cilindree. Acolo 100 de cai sunt 100 de cai, chiar daca ii scoti din V6 de 3litri.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Originally posted by einstein1984 View Post
                  Rac tata, uitate la o fulie de accesorii de 0,9 si vezi ca are niste gauri. Dupa aia o pui pe o masa sii ii dai branci sa se rostogoloeasca si vezi daca merge drept. Idem volantul. Pana nu faci asta , lasa-ma cu manualele de constructie motoare!
                  Nu o sa puna convertizor hidraulic pe un motor de 90 de cai, nu pun nici acum pe mai putin de 105 (adica K4M).
                  "Dupa ce ai venit de la drum lung, trebuie sa mai lasi masina un pic la relanti sa se raceasca turbina. Daca e motorul rece nu e bine pentru turbina sa accelerezi tare. De asemenea daca mergi subturat iti pot aparea probleme la motor."
                  Si 20 de ani mai tarziu au aparut uleiurile sintetice si nu mai ai probleme de genul asta....

                  "
                  M-ai spart !Sincer.
                  Ca sa inchei polemica,(poti sa citesti manualele alea la care faci referire si sa inveti)gaurile din fulie sau volanta sunt facute special la echilibrare.Nu pentru dezechilibrare.Echilibrarea(statica sau dinamica) se face cu un utilaj ,nu pe masa,prin rostogolire.
                  Manualele sunt scrise de cei ce au inventat motoarele.Sunt reguli simple(echilibrarile),aplicabile oricarui motor cu ardere interna sau turbine cu gaze
                  Orice material(otel fonta,etc)dupa prelucrare nu are aceeasi densitate pe toata suprafata.Nici nu are cum sa fie turnat la aceesi densitate.
                  Drept urmare pentu a echilibra un volant se dau gauri pentru a "usura" portiunea mai densa,mai grea de material.Nu este ca la anvelope unde se pune greutate,la piesele metalice se scoate din greutatea in plus.Se scoate prin diverse metode ce sunt la indemana.Gaurire(cel mai frecvent) sau alezare.
                  Este valabil pentru orice piesa care cere echilibrare dinamica(fulie motor(termic sau electric),volanta,elice de avion,turbine,rotoare,vibrochen,discuri de frana,etc).Uita-te la un vibrochen sa vezi ca are aceleasi gauri maiestre date in contragreutati.
                  Verifica:


                  Imi pare rau ca am deviat.
                  Numai bine !

                  Comment


                  • Da, doar ca nu se echilibreaza fulia separat, se echilibreaza motorul cu totul. Si separat, componentele sale sunt dezechilibrate.
                    In fine, cert e ca motorul ala , desi cu doar 3 cilindri si fara arbori de echilibrare nu face ca un matiz.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Cum adica ' nu se echilibreaza fulia separat'? ????? De unde le scoti?TOATE piesele in miscare se ECHILIBREAZA ! Cartile nu au fost scrise de Dorel ci de oameni cu o bogata experienta !
                      Cat despre noutati eu zic sa avem rabdare ,deocamdata toti au probleme ,un Ford 1.0 ecoboost a luat foc in Bulgaria datorita defectiunilor motorului ,masina avea doar 1500 de km ,Skodele consuma in dusmanie iar Loganul abia a aparut !
                      Zilele astea m-am dat si eu cu un logan in garantie dar stapanu lui era pe locu mortului si nu ma lasa sa vad ce poate ,nu a intrat turbina in lucru si consumul era de 3.7% dar ne depaseau si biciclistii si asta in afara orasului,motorizarea era de 1.2,cu 2 persoane una de 60 de kile si una de 100 ,banuiesc ca daca mai luam inca 2 persoane intra si turbina si ne lamuream !

                      Comment


                      • Pai 1.2 pe Logan e aspirat, nu are ce turbina sa intre.
                        0.9 e ala turbat.

                        Comment


                        • 1.2 are 75 de ponei daca nu ma insel.
                          Lodgy si cred ca si Dokker au turbatul de 1.2 cu 115 ponei.
                          Dar daca ii pui bradulet la spoiler langa toba, iti mai da 10 ponei in plus. Poate asta cu loganul care l-ai condus nu avea braduleti. Si ala la oglinda e bun ca da 5

                          Comment


                          • Asa e ,uite cum scriam prostii.

                            Dockerul are mai multe versiuni de motorizare,insa cred ca cea diesel de 90 caluti e mai buna .
                            Last edited by cristimar; 7 June 2013, 10:48. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • si pana la urma cum e cu turbina de pe 1.2 ? )
                              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                              Comment


                              • N-are! Loganul n-are turbina! Poate doar in viitor ,motorizarea turbo e doar pe Lodgy si Docker insa cred ca e insuficienta pentru huidumele alea ,ramane de nadejde motorizarea diesel common rail de 75 si 90 cp.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google