De unde alimentati cu benzina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Andrei ca principiu are perfecta dreptate. Dar si eu ma indoiesc ca Petrom 99+ are cifra octantica 99 ci doar 97-98 (daca o are si p-aia) caz in care se incadreaza in specificatiile producatorului.
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • Într-adevăr staţiile Partener Rompetrol au benzină mai ,,proastă,, decât staţiile Rompetrol. Vă spun din proprie experienţă şi am auzit şi la alţi prieteni.
      Eu merg pe Effix 95 Rompetrol. Asta a servit motorul meu de la început şi sunt mulţumit de ea.

      Comment


      • Este ciudat faptul ca atunci cand am facut plinul cu efix parca am simtit o lipsa de putere iar dupa ce nivelul a scazut la 4 liniute ,dupa cb, parca a mai prins ceva putere.... poate este efectul placebo cine stie Oricum urmatorul plin cred ca o sa-l fac de la lukoil cu 98 sa vedem cum sta treaba si cu ea.

        Comment


        • Da chiar asa mi s-a parut si mie dar in cazul meu "iexista o explicatie". Cand e mai plin rezervorul il talpuiesc de-i sar pistoanele si cred ca se mai curata injectoarele iar in momentul in care trec la mers cuminte le "murdaresc" pentru urmatorul plin. Tine explicatia?
          Seba scuze de off-topic dar nu se merita deschis alt topic pentru atat lucru.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Hmm daca stau sa ma gandesc...fiind primul plin cu efix...pana acum am bagat in principiu carrera 100 si doar o data mol 98 si 99 de la petrom....cred ca ai dreptate Rocri...nu stiu ce sa zic cred ca o sa mai fac un plin cu efix si data viitoare adika maine cred si sa vad cum se comporta in continuare...Si in plus ceva ciudat ce am observat ,innainte de plinul cu efix, era faptul ca atunci cand mergeam mai mult cu masina in regim urbam fara sa ii dau in gura sau ceva de genu dar cu demaraje scurte si dese....spre sfarsit parca era motoru mai obosit...adica accelera mai greu ...poate e doar impresia mea,dar de cand am facut plinul cu efix motoru trage la fel de la inceputul drmului pana la sfarsit in acelasi regim de rulare.
            Last edited by Xsander; 11 March 2008, 16:26.

            Comment


            • Primul plin la mine a fost cu Carrera 100 PetromV si masina mergea "bine" (era noua ), a doua alimentare a fost cu Efix 95 si parca nu mai tragea asa bine , fiind in faza de obisnuire cu masina, cred ca pot sa zic, ca nu e totusi un efect palcebo , dupaia am pus carrera95 , un pic mai bine mergea . Urmatoarele alimentari le-am facut cu top99+ si acum , penultima oara carrera 100 si parerea mea e ca trage un pic mai bine, urca in ture mai repede, motoru merge parca mai rotund la turatii mici .
              sigpic

              Comment


              • Rocri, fi atent cum explic io fenomenul tau: cand ii dai talpa un timp, ECU isi modifica parametrii dupa stilul de condus, masina e mai ''sprintena'', o lasi ''moale'' in ceva timp devine si ea moale. Si asta cu orice benzina mergi ai sa remarci treaba asta.

                Acum cativa ani nu intelegeam prea bine fenomenul si glumeam spunand ca ''bre, masina asta stie sa se adapteze dupa cum o calc'', dar chiar asa era.
                Ii dai forja e mai nervoasa, mergi ca melcu...parca e in smoala...

                Am bolduit benzina ca sa fiu ontopic

                Comment


                • Octavian nu e chiar asa de simplu pt ca am observat diferenta imediat dupa ce terminasem benzina de 98-99 si nu mergeam deloc sa-i dau talpa,conduc normal ,adica schimb la 3000 3100 max si o tin in 2500 2600 rot intotdeauna iar cand foloseam carrera 100 cand vroia sa depasesc pe vreunu ii dadeam talpa ,doar atunci, iar masina urca muuuult mai bine in ture decat acum cand fol 95 si merg exact la fel. Nu zic ca poate nu ai si tu dreptate dar asa mi s-a intamplat mie si tot ceea ce pot spune e ca totusi conteaza ce benzina bagi atunci cand te astepti sa scoti putina putere de la motor cand ai cea mai mare nevoie,in depasiri si accelerai mai rapide. Si scuze ca probabil suhnt offtopic

                  Comment


                  • Folosesc Rompetrol EFIX 95 si Carrera 95 de la OMV. Alegerea optima pt un buget restrans si calitate decenta

                    Comment


                    • Me2...omv carrera de 95..ptr ca e buna...parerea mea...asa spun mecaniciii.din service...bine ca stiu yo exemple care baga pe logan benzina din groapa..sta cu palnia cu sita in portbagaj...nu dau nume...)))
                      Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.sigpic

                      Comment


                      • Eu aveam un izvor pe balcon dar a secat...Asa ca in general 99+ de la Petrom si fratii lui. Ca sigur nu are 99 dar nici ca aia de 95 nu e! Cat priveste Lukoil si alde "partener" Rompetrol- prefer sa nu comentez, ca sa nu vorbesc urat! Doar cate stiu de la amicii care au lucrat in statii de la susnumitele...
                        LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                        Comment


                        • Cu ce fel de benzina iasa loganurile de pe poarta fabricii????
                          ...de doi lei :p

                          Comment


                          • Nu stiu cu ce benzina iese din fabrica, dar asta conteaza putin,din moment ce o primesti cu 2-3 l in rezervor...eu cand am cumparat masina avea 2 l in rezervor...cat despre benzina folosita in prezent eu bag carrera 95,am bagat si carerra 100,mergea ceva mai bine, dar te "frige" rau la buzunar...
                            niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

                            Comment


                            • @mishu_wrc: Vin cu benzina de 95, de la Petrom mi se pare.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • Efix de la rompetrol
                                sigpic Alexandria

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google