Pareri Posesori Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu am incurcat nimic... in urcare poti sa ai turatiile alea in treapta a II-a... trebuie doar sa apesi pedala de aceleratie! Ne avand loc/timp sa ii dai a III-a sincer ajungi la turatiile alea fara sa iti doresti asta.
    Stiu ce vorbesc...sincer.

    Acum am citit mai bine ce ai scris... si da se poate intra in curba in rampa in frana de motor... Pe portiunea dreapta dinaintea curbei ii dai turatie mare fara sa treci in treapta superioara... apoi ridici piciorul dupa acceleratie si automat iti intra in frana de motor foarte tare si asa poti sa intri in curba fara probleme (sa intri doar, nu sa parcurgi toata curba in frana de motor in curcare!).
    Incercati...
    Last edited by suhoiviper; 7 June 2012, 18:15. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Salut baieti,sunt nou pe aici dar citesc de mult parerile voastre.Motorul 1.2 16v a fost pus pe Symbol de prin 2006 dar nu pentru Romania car si pe Clio in Romania prin 2007.Ce nu inteleg eu de ce posesorii de Renault nu il vorbesc de rau(il am si eu pe Renault si sunt foarte multimit) si numai cei care au Dacia Logan dar alta motorizare.Ca sa iti dai cu parerea despre o motorizare trebuie sa si circuli ceva km cu ea.Va salut pe toti.

      Comment


      • Marea majoritatea care il vorbesc de "rau" nu pot sa inteleaga ca 1.4 8v poate fi egal cu 1.2 16v. E ceva psihologic pentru ei desi nu au condus vreodata aceasta motorizare. Pentru mine este o motorizare modesta care este de folosit preponderent in oras.

        Comment


        • @Xavi: ce sa le faci omule?
          cred ca se merge mult pe ideea ce e romanesc e lucru prost facut!

          Comment


          • @sammy: vrei poze de pe culmea celor 2300m unde am urcat cu tr2? tu ai fost acolo sau vorbesti din poze de pe googlemaps? am dat t1 doar cand am plecat de pe loc, la pauza de tufa sau cand i-a fost rau sotiei, in rest, n-a vazut masina tr1. acum s anu crezi ca am mers 2-ul la 3000rpm, dar pe portiune aia pusa te tine, chiar si-n urcarile alea cu schimbare de inclinare pe acul de par, motorul a accelerat 1300-1500rpm, fara sa se balbaie. stiu sigur ca n-am folosit tr1 pt ca nu-mi place s-o spritui ca nebunul, pt ca altfel nu-mi intra din mers si prefer un pic de subturare pe tr2. nu contest, 1.2 are la 3000rpm cuplul lui 1.6_16v la ralanti, dar oricum, e de luat in seama si diferenta de greutate intre masini, pana la 100-150kg, in functie de echipare. a mea are 1180kg.
            @sumedeacris: vf moldoveanu, cel mai inalt din tara, are 2544m te invit la vara, dupa raliu sibiului, sa-ti arat ce viu urca un amarat de benzinar, fara sa fie "mort" la inaltime. da, nu trage ca un cap de tir, clar trage mai slab decat la campi, dar totusi...
            a, daca ai rau de curbe sau tendinta sa-mi indrepti podul pedalier, atunci se anuleaza oferta, ca eu vomit din simpatie daca cineva incepe sa dea la rate langa mine si nu vreau sa-mi stric tapiseria
            Last edited by Seba; 7 June 2012, 20:41.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • ...la consum. La sprint se apropie de 1.4 8v.
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • Seba poze iti pot arata si eu de unde am urcat cu supernova pe transalpina in parcarea facuta pe pamant, aia mare de pe care te poti duce pe o culme cu pajiste alpina, nu pozele sunt o problema. Tocmai asta iti spun, ca stiu ce vorbesc si curbele alea in ac de par care au o inclinatie destul de mare, nu te lasa a urca in treapta 2.
                Am fost cu un megane 1 1.6 16v 107 cai plin ochi de bagaje si a2a oara cu supernova mea, tot plina ochi.
                Efectiv nu te cred tocmai pentru ca am fost pe acolo, nu vorbesc din poze, am pus doar un printscreen pentru a se vedea un grup de curbe care fac o diferenta de nivel de cel putin 20 de metri .
                Cred ca baiatul cu 1.2 viseaza cai verzi pe pereti cum urca el cu 1.2 de zbarnaie.
                Incetez subiectul ca am impresia ca nu vreti sa intelegeti ori sa acceptati.
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • @samy0388 - eu te cred ca tu nu ai reusit... tu de ce nu ma crezi ca eu am reusit acolo unde tu nu ai putut... Nu imi laud masina, e la fel ca si a ta... soferul face diferenta.
                  Si nu sunt singurul care sustine ce am spus... chiar si Seba care are 1.6 a fost de acord cu mine. Deci problema este in spatele volanului, nu in fata lui!

                  Comment


                  • Mah, eu cred ca amandoi aveti dreptate.
                    Samy, nu te agita ma, ca-ti creste tensiunea. Diferenta o face stilul de condus si cum "isi simte masina", fiecare.

                    Intr-un ac de par, unde tie ti-e imposbil sa mergi cu treapta a II-a, altul o face linistit. Idem, pe un traseu cu viraje usoare, unde spre exemplu, tu mergi in treapta a IV-a, altul merge cu a III-a ca asa ii e lui bine. Si exemplele pot continua.
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • Suhoivipier nu este cazul sa ne comparam ca soferi pentru ca in opinia mea tu "muti" masina. Decat sa ai 2300 de ture in treapta 2 si sa urci panta gatuit sau sa te traga inapoi caroseria, mai bine dau a1a cu 3500 si sa n-am stres.
                      Situatia ca tu faci chestia asta nu inseamna ca e ok si ca urci lejer cu a2a, gresit.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Am explicat intr-un post anterior ca preponderent am folosit trapta a II-a in plaja de turatie 3.000-3.700, iar in acele de par a scazut pana la 2.300... La asemenea urcare cele 2.300 rot sunt cam putine, recunosc, si masina trage greu, dar nu pateste nimic pe portiuni scurte.
                        Eu zic ca ne-am lamurit si ca toata lumea e fericita.
                        Fiecare cu stilul lui de condus, e bun si al tau, e bun si al meu... chestie de gust!

                        Comment


                        • Daca nu scade turatia in tr. 2 sub alea 2300 rpm atunci totul e ok.

                          Comment


                          • mai, dar terminati odata! da, daca incetinesti prea mult nu mai merge cu treapta a 2-a si esti nevoit sa bagi treapta 1! asta daca vrei sa nu versi cafeaua in masina de la curba prea stransa sau sa nu deranjezi pasagerii de la forta centrifuga! doua pagini pentru o prostie....fiecare isi conduce cum vrea masina!

                            Comment


                            • Din moment ce ai şi reuşit să bagi treapta 1 din mers e clar că mergeai încet, ţie cred că ţi-e frică să iei curba. La ce viteză intră treapta 1? Nu cred că intră la peste 30 de km/h, nici acolo. Nici măcar nu e bine pt cutie să bagi 1 din mers, nici nu îmi imaginez cum poţi băga 1 din mers altfel decât având vreo 20 de km/h cel mult. Ai auzit cutia cum face când bagi 1 din mers chiar şi la viteză mică? Ia fă o probă să auzi pinionul cum face ca titrezul.
                              http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                              Comment


                              • treapta 1 se poate baga la orice turatie trebuie doar putina rabdare si putin ajutor din acceleratie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google