Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu imi place sa intru in polemici, ceea ce am postat este 100% real. Cei cu motorizari de 1.2 pot verifica. Mare parte din drum consumul a fost 5.0 , dar acele varfuri de viteza au influentat. Un drum similar l-am facut si cu dieselul 1.5 (70 cai) si consumul a fost de 4.3 %. Faptul ca e 1.2 si am scos 5.1 nu trebuie sa mire. Masina are cca 8000 km (luata de anul trecut), am poftit mult la 1.6 (16V), dar diferenta de pret plus taxa aferenta era cam mare (pe atunci erau euro 4). Consumul e dat in mare parte si de piciorusul fiecaruia..

    Comment


    • vali, n-ai spus ce fel de benzina ai bagat!

      conteaza foarte mult si drumul!

      Comment


      • Azi am avut un consum de 5,2 de la Zarnesti la Brasov ,70% extra cu o viteza de 90-100 km/h si restul legal 56-60.Nu am mers subturat(ex: tr5 la 60 km/h).
        Cel care conduce masina ca dracu, are toate sansele sa ajunga acolo.

        Comment


        • Sunt curios cei din Buc cat le consuma in oras ?

          So .. consuma in jur de 6 spre 7 in afara , mers normal .
          MCV 1.5dCi & Volvo 2.5I

          Comment


          • Prin Bucuresti 7.5-8.5 in functie de orele si zonele prin care mergi. La drumuri lungi ca a lui Vali consumul este foarte apropiat de 5-5.5 chiar daca faci depasiri (si atingi viteze mari pe portiuni) si cu putin trafic prin orase. Media mea e pe la 6.7 in Bucuresti de luni pana vineri si in weekend Bucuresti 20Km (dintr-un capat in celalalt) + 60 Km cu 100Km/H x2 (intoarcerea). Nu am resetat Km de 1500Km si astea sunt valorile (tin sa precizez ca prin Bucuresti fac si drumuri scurte (1-2Km la supermarket si prieteni).

            Viteza medie pentru consumul asta 39Km/H
            Last edited by paul_jn1; 14 June 2011, 11:43. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Mai mult decat decent.

              Comment


              • Originally posted by adaniel69 View Post
                eu raman intr-a 5-a in localitati la 50-55km/h!
                Eu vreau sa vad daca atinge unul dintre voi 35/40 de km/h in treapta 5 !!

                Originally posted by ROY View Post
                Si iar marmota invelea alunele si ciocolata ......

                Roy la mersul inuman descris mai sus eu unul cred ca se poate consuma cat un motor de scuter/moped,,adica de 2 % !,,Ce te mai mira?
                Eu unul merg in treapta 5 cu pana la 65 de km/h (( adica prin comune )) abia apoi ii dau a patra daca merg spre 60/55/50 la ora.

                Comment


                • Originally posted by paul_jn1 View Post
                  Prin Bucuresti 7.5-8.5 in functie de orele si zonele prin care mergi. La drumuri lungi ca a lui Vali consumul este foarte apropiat de 5-5.5 chiar daca faci depasiri (si atingi viteze mari pe portiuni) si cu putin trafic prin orase. Media mea e pe la 6.7 in Bucuresti de luni pana vineri si in weekend Bucuresti 20Km (dintr-un capat in celalalt) + 60 Km cu 100Km/H x2 (intoarcerea). Nu am resetat Km de 1500Km si astea sunt valorile (tin sa precizez ca prin Bucuresti fac si drumuri scurte (1-2Km la supermarket si prieteni).

                  Viteza medie pentru consumul asta 39Km/H
                  6.7 consum mediu pentru 39 km/h viteza medie e normal.
                  Doar ca nu mai spune ca-i consum de Bucuresti, pentru ca este clar ca acest consum este combinat.

                  @roy: consumul dat de Vali este perfect normal. Daca mergi preponderent cu 80-90 o lunga perioada de timp, apoi mai faci cate un peak de 160 pe durata a 1000 km, abia se modifica consumul mediu.
                  La 2200-2400 rpm dupa cum spune ca a rulat vali, ar avea 80-90 km/h. Eu unul cred ca acest consum este real, doar ca se face coada in spatele tau. De ex, eu merg pe a2 in general cam cu 140-160 varfuri si mai mari, iar cel de ruleaza cu 80 pe autostrada cam incurca lumea. Dar ma rog, e alegerea lor, asa cum este si alegerea mea sa merg cu 20-70 km/h peste viteza legala.
                  Last edited by Cezar; 14 June 2011, 15:49.

                  Comment


                  • Cezar, 90 Km/h ai la 2800 rpm in treapta a 5-a, cel putin la mine asa e.

                    Comment


                    • Si la mine la 2800 sunt la 90Km/h iar la 3000 sunt la 100Km/h

                      La ce turatie se schimba viteza?? Am fost cu masina la service azi si mi-au spus sa schimb treptele de viteza undeva la 4000 rpm. (adevarul ca scrie si in cartea tehnica ca masina are cuplul maxim la 4200 rpm). Eu o schimb undeva la 3000 rpm.

                      Comment


                      • O schimbi in functie de situatie. La mers linistit, 2500-2800, la mers normal undeva la 3000-3200, pe forja/depasire unde vrei tu. Sa schimbi mereu la 4000 e risipa de benzina, nu tot timpul ai nevoie sa fii in turatie mare.
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • Pentru adaniel69: benzina efix 95 de la Rompetrol..si la dus si la intors.

                          Comment


                          • @Shakar multumesc

                            Comment


                            • in legatura cu autostrada: stiti care e conditia ca un vehicul sa aiba voie sa circule pe autostrada? va spun eu: sa depaseasca 60km/h din constructie! deci o viteza de minim 60km/h e legala pe autostrada! Acum fiecare merge cu cat vrea el, dar mi se pare ciudat sa mergi cu mai putin de 90-100 pe autostrada!

                              @miticaroman: doar sa fii nebun sa schimbi treapta la 4000rpm mereu! Eu am intrebat si la dealer, si la service de turatia la care sa schimb treapta si mi-au spus ca nu e un regim anume de schimbat! doar sa nu scoata limba motorul! adica sa nu fie subturat! acum fiecare intelege ce vrea prin subturat! Eu de exemplu primele 3 trepte de schimb pe la 2000rpm daca nu am greutate mare pe masina! a 4-a si a 5-a le dau pe la 2500!
                              cititi manualul, in el scrie ca talpa grea inseamna consum de carburant! si mai scrie ca trebuie sa mergi intr-o viteza superioara, dar nu subturat daca vrei consum bun!

                              incep sa cred ca e important de unde bag benzina! mai dureaza pana imi dau seama care e mai buna!

                              @Ivan Marian: cea mai mica viteza in a 5-a a fost de 45km/h! se mai intampla, mai ales cand sunt singur in masina! are forta sa urce inapoi la 50-55! sunt curios ce consum ai tu intr-a 4-a la 50-55! eu am sub 4% intr-a 5-a la 50-55km/h! undeva pe la 3,8%! nu vorbesc din amintiri!

                              Comment


                              • Atunci la 2200-2400 rpm ce viteza aveti?
                                LE: m-am uitat pe youtube: 70-80 km/h.

                                @vali: daca mergi cu 70-80, ma mir ca ai scos 5.1.
                                Last edited by Cezar; 14 June 2011, 19:31.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google