Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu se pune problema de macel, cand mergi la consum si 1.6 16V tine cu buzunarul ).

    Last edited by crististreulea; 29 August 2011, 09:45.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • condaru321: sincer, ce impresie ai tu de 1.4 si 1.6 de afirmi ca ar iesii macel cu ceilalti colegi? Crezi ca-s cumva niste V8-uri insetate cu care faci 100 km prin oras cu un plin iar 1.2 tau merge mai mult cu aer decat cu benzina?

      Comment


      • "Macel" ma refeream la discutii nu la consum.Am fost detinator de 1.4 MPI si am fost multumit de motorizare si de consum.In cazul meu, in aproape aceleasi conditii de exploatare 1.2 consuma mai putin ca 1.4 cu 0.5%.
        Sunt colegi forumisti care au 1.2,1.4 sau 1.6 care cam exagereaza cu economia..
        Last edited by crististreulea; 29 August 2011, 09:45.
        Cel care conduce masina ca dracu, are toate sansele sa ajunga acolo.

        Comment


        • Orice consum declarat "verbal", fara poze/filmulete ale CB cu vit medie, distanta parcursa e poveste vanatoreasca.
          sigpic

          Comment


          • Nu cred ca exagereaza cu economia , pur si simplu ala e stilul lor de mers . Posibil ca pe mana lui rhadoo_ds loganul ala 1.6 sa consume 5,5 % ;)) . Omul are simt fin la picior .

            Fost posesor de logan 1.4 , actualul logan 1.2 consuma cu 0.8% mai putin . E posibil nu bag mana in foc ca sa-mi fi imbunatatit stilul de mers iar diferenta de consum intre motorizari sa fie mai mica .

            Eu ii cred pe toti cand declara consumurile dar ceea ce omit sa spuna e stilul de mers unde e loc de muuult mai mult , sunt multe de imbunatatit .

            Comment


            • Hai sa arunc bomba! Din pacate nu am dovezi (foto, film), dar am fost atent la cati km aveam cand am bagat benzina (asa ii fac consumul de cand am luat-o).
              Facut plinul (44 litri) sambata, 25 iunie cand mai aveam 1 liniuta.
              Km pe bord 6050. Plecare duminca dimineata la ora 07.00 din Craiova pe traseul: Filiasi-Novaci-Ranca-Obarsia Lotrului-Sugag-Jina-Sibiu-Ramnicu Valcea-Ganeasa-Bals-Craiova. Sosire la ora 21.30. Km parcursi 515. Liniute consumate 5 = 25l!
              Dupa calcule... => un consum de 4.8l\100km. Aproape incredibil pentru cine cunoaste Transalpina!
              Mentionez:
              - nu am depasit pe plat 100km\h, mers mult cu 90km\h;
              - acceleratii usoare si anticiparea traficului;
              - tras de masina pe urcare si coborare in frana de motor;
              - destul de multe opriri pe traseu pentru poze.

              PS - Astept aruncatul cu pietre de la cei ce nu cred.

              Comment


              • Nu stiu cine nu ar crede si ar da cu pietre la un consum de 4.8% cu 1.2 la un mers linistit, acum cateva posturi am pus un consum de 5% cu 1.6 16V condus linistit. Insa e total eronat sa calculezi consumul dupa liniute, unu la mana liniutele nu sunt egale intre ele, doi la mana poti sa ai 4.9 litri dintr-o liniuta sau 0.5 litri, diferenta de aproape 4.5 litri iti da total peste cap calculele. Daca nu ai CB singura metoda este plin-plin.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • Cand ai ajuns la destinatie ai facut plin si au intrat 25L? Daca ai calculat doar din liniute vor fi multi care vor spune ca marja de eroare este foarte mare. Cand faci plinul nu poti baga mana in foc ca ai bagat fix 50L, poti baga mai mult sau mai putin desi pe bord vor fi toate liniutele. O liniuta cade atunci cand ajunge la valoarea maxima a ei. sunt 9 liniute si pompa=> 9 liniute aprinse pana la 46L, la 45L vei avea 8 liniute. daca au cazut 5 liniute poate sa insemne ca ai consumat intre 25 si 29L. +sau - daca rezervorul avea peste 50L sau sub 50 L la plinul facut.

                  Calculul exact era doar daca faceai plinul.

                  Comment


                  • Originally posted by Shakar View Post
                    Nu stiu cine nu ar crede si ar da cu pietre la un consum de 4.8% cu 1.2 la un mers linistit, acum cateva posturi am pus un consum de 5% cu 1.6 16V condus linistit. .........................
                    Asta-i post d-ala ''aaaa, pai si eu pot cu a mea!''....
                    1.2 e cel mai economic motor benzinar din gama.
                    Ca tu scoti 5% si eu 5,5% e total eronat sa tragem o concluzie. Fiecare cu stilul lui de mers, imposibil doi soferi sa mearga identic.
                    Ai idee cat scoateai cu 1.2 la exact acelasi stil de mers? Plus ca oricum n-ai cum sa mergi identic consecutiv.

                    Comment


                    • Nu am afirmat niciodata ca 1.6 16V consuma mai putin ca 1.2 16V ci ca la mers economic consuma foarte putin si un consum de 4.8% la 1.2 nu e nimic spectaculos, am scos si 4.3% cu al meu. Apropo, 1.4 consuma cat 1.6 16V .
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • Dar ce ar trebui sa fie spectaculos? Ai scos tu 4,8% cu 1.2? Nu, a scos altu.
                        Foarte tare ca ai scos 4,3% cu al tau 1.6 16V si cu stilul tau de condus, dar ce relevanta are treaba asta...?
                        La fel si ultima afirmatie.

                        Admiti faptu ca e cel mai economic, dar al tau 1.6 16V e mai deosebit ca ai scos 4,3% si bati orice record de consum la 1.2.
                        E vorba numai de viteza si stilul fiecaruia de mers.
                        Last edited by Octavian; 6 July 2011, 22:22.

                        Comment


                        • Buna mentiunea plin pe plin! Ar fi trebuit sa fac iar plinul si atunci imi arata pompa cat s-a consumat... NU e problema, voi face asta vineri si voi posta aici consumul (desi acum am deja 6660 km) iar diferenta a fost facuta numai in oras la ore aglomerate.
                          Vineri noaptea plec in concediu... se prefigureaza cam 1100 km din care 85% vor fi extraurban. Dupa concediu voi spune cat a consumat dupa metoda plin-plin.

                          Comment


                          • uitate in meniul secret cati litri ai cand alimentez si cand faci 100km te uiti iar si incepi sa calculezi...succes

                            Comment


                            • Metoda cu meniul secret e ceva mai precisa decat numaratul liniutelor dar mult prea imprecisa pentru a face un consum exact, sau cat de cat exact. Indicatia din meniul secret poate oscila cu 1,2l sau chiar mai mult in +/- fata de ce e in realitate in rezervor. De cate ori nu mi s-a intamplat sa intru in meniul secret imediat dupa alimentare, pe loc perfect drept sa-mi arate N litrii iar apoi acasa dupa 3-4 km si 0.1-0.2l consumati(afisati pe CB) tot la fel pe loc perfect drept in meniul secret deja se consumasera 2l . Deci daca nu aveti computer de bord, metoda plin pe plin e sfanta pentru determinarea consumului.

                              Comment


                              • Revin cu date concrete referitor la postul meu anterior. Am facut plinul la masina si facand calculele dupa metoda plin-plin va pot prezenta datele.
                                Km parcursi: 6.675 - 6.050 = 625 km
                                Diferenta benzina: 31.66 l.
                                Consum: 5.06 l/100km.
                                Exterior: 490 km.
                                Interior: 135 km.
                                Va tin la curent cu consumul dupa concediu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google