Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uhm, consum de 11% am vazut numai cand am fost prea lenes sa-mi curat geamurile si am lasat motorul sa mearga gratis pana s-au dezghetat singure in fata casei
    sigpic

    Comment


    • Azi am stabilit un nou record de consum (3,8%) extraurban, mers cu 2000rpm in tr 5 cu maxim 75/h, 2 pers, portbagaj plin 100%, anv. iarna. Drumul avea cam 100km. Pe la jumatatea drumului, dupa ce a aratat 3.8% n-am mai avut rabdare si am bagat viteza. La sfarsit a aratat 4.6%.

      Comment


      • nu e un pic cam subturat?

        Comment


        • subturat e de la 1800 in jos

          Comment


          • ai rabdare, nu gluma ))) viata pentru unii are alta unitate de masura

            Comment


            • De ce de la 1800 si nu de la 1500 ? Consum extraurban de 3,8% fix am scos cu Civic 1.8 iVTEC si Logan 1.6 16v

              Daca mergi la vale nu-i nici la 1200 Subturarea depinde de conditiile de drum, nu 100% de turatia motorului. Discutie expirata oricum.
              sigpic

              Comment


              • Asta era recordul meu de consum. Poate altii au scos si mai putin. De la 1800 in jos incepe sa fie subturata...ma refeream evident la motorul pe care il am eu si bineinteles pt. un drum fara urcusuri sau coborasuri.

                Comment


                • 1227 km parcursi, 79l consumati, consum afisat 6.4l/100 km, viteza medie 37,7 km/h; aprox 500 km exterior si restul urban; in oras schimbat la 3000rot/min, in afara cam la fel, viteza legala...

                  Comment


                  • deci:
                    -852.9km (din bucuresti-rahova si retur,dupa traseul de mai jos)
                    -45.6l
                    -5.3l/100
                    -55.7km/h
                    -traseu:
                    bucuresti-pitesti-rm.valcea-horezu-tg.jiu-petrosani-hateg-silvasul de sus-hateg-orastie-sebes-sibiu-rm.valcea-pitesti-bucuresti.
                    4 adulti greutate medie ,1copil de 11ani 35kg., bagaj,plus ceva lucruri inutile.
                    a ciupit putin din ulei ,un "x" de pe joja.
                    am poze dar nu stiu inca sa le pun .le mai gadil putin.
                    de data asta m-a surprins putin si pe mine.

                    Comment


                    • Strict ca si turatie in treapta a 5-a, pentru comparatie vis a vis de consumul la turatia cu pricina, la mers constant cu 2000 rpm mie mi-a luat 4.7% cu bagaj si AC, pe drum plat.
                      sigpic

                      Comment


                      • Atasat, cam asa arata consul la mine:
                        -un singur drum mai lung (viteza medie mai mare)
                        -ceilalti kilometri sunt facuti in oras si nu prea multi prin imprejurimi.
                        Attached Files
                        ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                        Comment


                        • Salut,

                          De o saptamana sunt posesorul unui Logan 1.2 16v.
                          Vin si eu cu consumul meu (normal doar cu titlu informativ, masina fiind inca in rodaj):
                          405 km parcursi;
                          6.4 l/100km;
                          37.5 viteza medie.
                          Urban 35%; Extraurban 65%.

                          Am condus respectand indicatiile celor de la Dacia (pana la 3000-3500 rpm, nedepasind 100km/h).

                          Comment


                          • In primii 3500 km efectuati (urban 35%, extraurban 65%), 3000-3500 rpm, max.100km/h, exact acelasi consum 6,4 l/100km.

                            Comment


                            • mike-5 nu ar trebui sa mai scada consumul dupa 2500-3000 km?
                              Cel putin asa e parerea generala de pe forum (dupa ce masina iese din rodaj consumul se mai aseaza).

                              Comment


                              • Nu cred ca dupa primii 3000 km rulati se lasa motorul, poate dupa cel putin 10.000 km. Deci atunci putem vorbi de consum mai scazut.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google