Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ti-o fi scazut tie prima liniuta dupa aprox 250 de km , lasa-ne cu 420 km ca stiu foarte bine ce zic....si eu am alimentat full si dupa vreo 200 si....de km a scazut o liniuta.....
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Nu prea e indicat sa alimentezi permanent pana in buza pentru ca dupa o perioada va incepe sa curga pe la capacul de sub bancheta spate(nu stiu explicatia exacta dar am patit la 2 dci-uri asa dupa cam un an de plinuri full).

      Comment


      • Ciudat....daca merg cu masina avand la bord o liniuta...nu e bine ca ardem poma de benzina....acum...daca alimentam full de mai multe ori la rand...iar nu e bine.....ca se poate intampla sa curga benzina de nu stiu unde.......nu prea cred treaba cu cursul...sau ma rog ce afirmi tu ca se intampla....daca alimentez "pana in buza"
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • deci am bagat pana-n buza si am plecat la Otopeni si la intoarcere in zona Slobozia a "cazut" prima liniuta, km parcursi peste 400 oricum! Chiar am crezut ca s-a stricat ceva pe acolo! Si oricum nu ar avea sens sa bat campii! Prometheus mai depinde si de cine e la volan si de stilul de condus!

          Stiu Cristi...dar de atunci nici ca a mai vazut "buza", ma rog...intre timp am maritat masina si astept loganul 2 pe la inceputul lui oct!
          Keep walking...

          Comment


          • Originally posted by prometheus View Post
            Ciudat....daca merg cu masina avand la bord o liniuta...nu e bine ca ardem poma de benzina....acum...daca alimentam full de mai multe ori la rand...iar nu e bine.....ca se poate intampla sa curga benzina de nu stiu unde.......nu prea cred treaba cu cursul...sau ma rog ce afirmi tu ca se intampla....daca alimentez "pana in buza"
            Cred ca se referea la faptul ca nu e bine sa alimentezi pana in buza si apoi sa stationezi intr-o zi de vara de exemplu la 35 grade, se "ümfla". Am patito eu cu supernova anul trecut. Am ajuns in Mamaia am facut plinul ochi si am parcat-o. Am fost sunat spre seara in camera sa ma anunte ca imi curge benzina...
            Era vorba de fisurarea "gatului" care facea legatura dintre rezervor si busonul de alimentare.
            "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
            "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

            Comment


            • Ceva asemanator mi s-a intamplat si mie genul dupa vreo 200 km...sa scada doar o liniuta(de la Braila la Bucuresti dus-intors pe A2 sunt cam 440 km) e uite ca dintr-o data parca mi-a scazut la jumatate cand am ajuns inapo in Braila.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Corelatia intre plinul full si pierderea combustibilului pe la capacul de sub bancheta a fost facuta de mecanicii care au remediat problema . Service-uri diferite .
                Se poate sa scada o linie dupa 400 km : alimentezi full - aprox 65 l ; mergi 400 km cu 5% , consumi 20 l deci mai raman 45 l in rezervor moment in care scade o linie pe bord.

                Comment


                • Salutare.

                  Noul logan, motor de 1.2, inca in rodaj: 6.6% pe traseul Bucuresti - Tulcea - Pardina - Bucuresti (650 km). 120-130 pe autostrada, 60-80 in sate, 100-110 pe dn si vreo 55 de km facuti pe un dig ciuruit in vitezele 1 si 2.

                  Super multumit.

                  Comment


                  • Razvane ai asasinat masina pe drumul spre Pardina! cum de te-ai indurat? am fost acum 3 sapt si era pericol pe zona!
                    Keep walking...

                    Comment


                    • Nu stiam ca a ajuns in halul asta. Anul trecut era mai ok.

                      Comment


                      • Originally posted by RazvanM78 View Post
                        Salutare.

                        Noul logan, motor de 1.2, inca in rodaj: 6.6% pe traseul Bucuresti - Tulcea - Pardina - Bucuresti (650 km). 120-130 pe autostrada, 60-80 in sate, 100-110 pe dn si vreo 55 de km facuti pe un dig ciuruit in vitezele 1 si 2.

                        Super multumit.
                        Mai sunt fluctuatii de turatie pe noul logan?
                        Consum 8.4% urban aglomerat

                        Comment


                        • Consum proaspat, de azi:

                          Bucuresti - Targoviste - Bran - Rasnov - Predeal - Bucuresti (pe DN1): fix 5%

                          70-80 in sate, 110 afara, 2 persoane, fara bagaj notabil, fara ac, turata destul de tare pe serpentine ca sa nu tin coloana in spatele meu

                          Ma uimeste pe zi ce trece motorasul asta. Singurul moment in care simt nevoia de mai multa putere este in depasirile din scurt, eu trecand pe 1.2 de pe 1.6 si 2.2 (amandoua turbo).

                          Super multumit

                          Comment


                          • asta cu 5% exact este un pic trasa de par. parerea mea un 5.5 % e mai aproape de adevar . poate ai nimerit un motor mai special sa consume doar 5%.

                            Comment


                            • nu e deloc trasa de par!
                              Keep walking...

                              Comment


                              • razvane poate ne vinzi si noua pontul cu sofatu sa consumi doar 5%

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google