Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna seara, prieteni!
    Sper sa nu radeti de mine, dar ieri, odata cu schimbarea vremii, loganelul meu si-a schimbat brusc "comportamentul"...
    Parca nu trage... sau as zice ca trage mai greu...
    E drept... carosabilul umed de la ploaia asta mocaneasca...
    M-am uitat la anvelope...Continental de vara... si nu par moi...
    A crescut si consumul...
    Cine credeti ca are probleme: eu sau masina?
    Logan 1.2 16v 2012

    Comment


    • Poate ai alimentat cu benzina mai proasta

      Comment


      • Pai... numai ce-am alimentat de la Petrom!
        Da' la asta nu m-am gandit!
        Si-am pus ca fraierul vreo 40 de litri...
        Logan 1.2 16v 2012

        Comment


        • Am alimentat de la Petrom (benzina 95) si nu mi-a placut deloc cum tragea masina. In schimb, cum am pus de la Rompetrol, alta viata! Aceeasi senzatie si cu benzina de la OMV, e altceva fata de Petrom.

          Comment


          • Benzina 95 de la Petrom, fiind mult mai proasta, o sa ai senzatia ca motorul este lenes si ca te ”rogi” de el sa accelereze.
            Consuma jumatate din rezervor si apoi alimenteaza de la Rompetrol sau petrom 99.
            Last edited by aris86; 14 October 2015, 10:48.

            Comment


            • Buzau-Ploiesti-Targoviste-Slatina si inapoi, 550 de km dus intors, consum mediu 7.3, pe DN mers preponderent 140, pe autostrada 170-175.

              Comment


              • Asta e deja consum de diesel la ce viteze spui aici, sub 9l/100km nu sunt sanse!! Plus ca nu cred ca 1.2 poate sa merga cu 175km/h. Nu o spun cu rautate , dar chiar nu pot sa cred treaba asta!

                Trimis de pe al meu SM-G360F folosind Tapatalk

                Comment


                • Las-o mai moale cu 170 - 175 .... duce doar la vale si pe portiuni scurte ....nu o poti mentine orice rafala de vant o simti shi plus de asta zgomotul e pe masura!

                  Comment


                  • Este corect consumul, la vale merge si viteza de 170-175, pe portiuni unde o poti face. Eu nu am curaj la drumurile noastre sa merg cu 100-120, doar daca trag pe nas ceva.

                    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • 170 pe drum drept, in bord, testat, dar nu despre asta e vorba. Bucuresti pitesti, cel putin pe portiunea unde am mers eu este putin la deal cum mergi spre pitesti, pt ca nu voia mai mult de 165 la dus, iar la intors am prins putin peste 180.
                      La 180, cu pedala la fund, instantul arata intre 12.5 si 13.2.

                      Astazi buzau bucuresti, 5 persoane, full portbagajul de bagaje, 150-165, in localitati intre 90 si 130, 110 km in total, 8.7 consum.
                      Last edited by hasserro; 15 November 2015, 20:25. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Iti spun un sfat prietenesc ...la anii tai s-ar putea sa ajungi la stirile de la ora 5 ...cu 5 persoane in masina 165 ....hmmmm ma indoiesc ca cei cu care erai in masina erau parintii tai shi apropo sa nu uiti ca VITEZA UCIDE !

                        Comment


                        • " Viteza maximă atinsă de Logan 2 având sub capotă acest agregat de 1.2 16V este de 156 km/h. "
                          cred ca aia de la dacia n-au idee ce "molid" au scos...


                          Originally posted by hasserro View Post
                          Buzau-Ploiesti-Targoviste-Slatina si inapoi, 550 de km dus intors, consum mediu 7.3, pe DN mers preponderent 140, pe autostrada 170-175.
                          vezi ca degeaba editezi. mie imi apare in newsletter postul original

                          To
                          virgiln65@yahoo.com
                          Message body
                          Dear B997NDL,

                          hasserro has just replied to a thread you have subscribed to entitled - Consum Logan 1.2_16v - in the logan 1.2 16v 75cp forum of Dacia Logan Forum.

                          This thread is located at:


                          Here is the message that has just been posted:
                          ***************
                          Astazi buzau bucuresti, 5 persoane, full portbagajul de bagaje, 150-165, in localitati intre 90 si 130, 110 km in total, 8.7 consum.



                          si in postarea originala te-ai aruncat la 165. texane, las-o in gara de nord.
                          Last edited by B997NDL; 15 November 2015, 21:08. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • mie cu 4 persoane si portbagaj aproape plin mi-a fost frica mai mult de 120, in plus greutatea extra se simtea din plin. bine, nici nu i-am dat retrogradare s-o chinui in zona rosie, dar asa ca idee

                            inainte cu 1 saptamana sa ma buseasca un...neatent, cand am luat masina tot din service de la revopsit afara batea rau vantul. am mers cu 70, mai mult de atat nu m-am simtit in siguranta la ce influenta avea vantul asupra directiei )

                            eu nu contest ce se spune pe aici doar ca mi se pare un pic de inconstienta sa mergi asa cu o masina ca loganu cu 4/5 pasageri si cu motor de 1.2....adica 1.2 asta vad ca are performante apropiate cu ale unor suv-uri sau crosovere cu motoare de 120-130 de cai, cel putin pe parte de top speed si care au un cx mai bun decat loganul )

                            in plus, cat sa fie eroarea aia de la 156km/h sau cat zice fabrica ca e viteza maxima constructiva la 180? parca e de maxim 10% diferenta
                            Last edited by cristi....; 15 November 2015, 21:55.

                            Comment


                            • Originally posted by cristi.... View Post
                              eu nu contest ce se spune pe aici doar ca mi se pare un pic de inconstienta
                              ce naiba nu contesti, daca e o imposibilitate tehnica ?!
                              daca vine unu cu 1,6 16v si zice ca mergea cu 220 km/h. contesti sau nu ?

                              Comment


                              • am zis asa, sa nu creez flame. normal ca mi se pare un pic ”dubios” adica pt 180 la ora nu iti trebuie prea multa substanta cenusie sa-ti dai seama ca ai nevoie de mai mult de 75 de cai sa invingi si frecarea cu aerul si greutatea extra data de pasageri

                                suzuki vitara, asta nou, 1.6 ddis, adica disel, 120 de cai, 320 nm, viteza maxima ce sa vezi.. 180 si 0-100 aproape ca la 1.4 stock de pe logan, 12.4s)
                                Last edited by cristi....; 15 November 2015, 22:29.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google