Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by darksid3 View Post
    Gradul de inclinatie al drumului pe care era stationata masina l-ai calculat? Presupun ca nu...
    Baiatul a specificat clar ca a verificat nivelul carburantului in acelasi loc.

    Originally posted by yarak16 View Post
    ..."meniu secret" verificat in acelasi loc la plecare respectiv sosire, parcare acasa...

    Originally posted by margelatu View Post
    eu cu parlitul meu de 1,6 16 v am scos 5,1 in afara.asta fara sa ma chinui prea tare.probabil ca daca te strofoci cu 1,2 poti sa scoti sub 5.lucru imposibil cu celelalte benzinare.
    Cu 1.2 nu trebuie sa te strofoci sa scoti sub 5, insa cu 1.4 cred ca este imposibil pe drum plan, nu in coborare

    cristy10 merita aplauze pentru ca are curajul sa admita adevarul, nu ca altii de p'aici.......

    yarak16 de acum inainte sa nu te astepti la altceva decat sa fii pus la zid de ceilalti - nu uit cat de criticat am fost cand mi-a iesit consumul de 4.2 (e drept, am mers economic) - si eu am calculat tot cu meniul secret, la care am mai adaugat un litru la valoarea initiala, verificand nivelul atat la plecare, cat si la sosire in fata blocului.
    Last edited by Cezar; 7 July 2010, 19:14.

    Comment


    • Daca dumneata crezi ca acel meniu secret e relevant...Sa te anunt ca am mers la un moment dat pe rosu, iar in meniul secret imi spunea ca mai am 0 L? Cred ca daca mai mergeam putin, poate si faceam benzina, conform meniului secret.

      Comment


      • @No.23: Daca vrei sa faci pe bufonul, n-ai decat. Eu aduc argumente tehnice si repet in pentru a nu stiu cata oara ca litrii din meniul secret nu pot fi folositi ca etalon in masurarea consumului. Explicatiile sunt mai sus.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Originally posted by cristy10 View Post
          ...
          CristiLCD, cred ca vorbesti de drumul Braila-Galati ala de pe langa Dunare, care are 15 km....Pai parca meniul secret nu citeste cu , (virgula) deci este posibil la un mers cuminte sa scoti 0.82-0,96 deci cat ai vrea sa-ti indice?
          5.5/6.66=0,82
          Are 15 km de la iesire din Braila pana la Real. Nu din buricul Brailei pana La Popescu. Am pus si eu putin de la mine dar pe kilometraj parcusesem 36 de km. A si in alta zi acelasi traseu mi-a consumat 3 l dar nu am vrut sa-i fac invidiosi pe cei cu motoare de 5 l. .
          Mers cu 110-120 este cuminte? Nu cred. Si da am incalcat legea ca nu aparusera MCV-urile cu radar nou.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Pana la urma este tot o masina, ceva mai fiabila d.p.d.v al consumului si cred eu destul de confortabila - pret/calitate pentru multi dintre noi.

            Comment


            • Asta nu contest, doar am contestat metoda de determinare a consumului.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • Originally posted by darksid3 View Post
                @No.23: Daca vrei sa faci pe bufonul, n-ai decat. Eu aduc argumente tehnice si repet in pentru a nu stiu cata oara ca litrii din meniul secret nu pot fi folositi ca etalon in masurarea consumului. Explicatiile sunt mai sus.
                Nu stiu care dintre noi este bufonul ............. eu de fiecare data inainte sa bag benzina in masina verific la statie cati L am in rezervor - bag benzina, iar la plecare verific din nou - niciodata datele nu au fost diferite (benzinarie OMV) .............. nu stiu ce iti indica tie sau celorlalti (ce vechime va au caznele si in ce stare se afla mecanismul plutitorul - care are obiceiul sa nu mai indice corect dupa mult mers pe rezerva - CEZAR), insa mie imi indica corect 99,9%

                Cred ca am specificat clar ca atunci cand fac consumul scad 1L din val indicata la plecare pentru a fi f. exact consumul ..............

                Neavand CB - am la masina un carnetel in care la sf. saptamanii notez de pe bonurile de carburant cati L am bagat - o sa verific consumul mediu de cand am luat masina, o sa il postez si atunci sa vad ce mai ai de comentat - mers 65% oras, restul exterior - incluzand si 3 drumuri la Rinca si unul pe Transfagarasan (pana la cabana Capra) - asta pentru a ilustra ca nu am mers numai pe ses.

                In rest majoritatea sunteti un fel de Toma Necredinciosul - stii cum e vorba aia - cand nu ai cu ce sa iti iei o bomboana, iti zici ca si-asa e amara..................cam asa fac toti cu 1.4

                In rest cred ca nici nu mai are rost sa postez ceva aici daca la orice as spune eu sau alti posesori de 1.2, ataca toti - culmea numai cei cu alte motorizari
                Last edited by no.23; 7 July 2010, 20:24.

                Comment


                • Coane! Vorbesti pe langa subiect. Nu e vorba de ce faci tu. E vorba de meniul secret si conditiile de mers descrise. Ai argumente pana la urma sau vrei sa pici tot mai ridicol la fiecare post debitat? Vrei sa vina tot forumul sa-ti explice ca aia e o metoda nesemnificativa reala sau ai mania persecutiei?

                  PS: N-o mai da la "aia cu 1.4" ca se intelege ca un atac la persoana, caz in care ma vad nevoit sa-ti dau o binemeritata vacanta de vara.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Ba da, este exact despre ce fac eu - nu stiu ce poti pricepe tu daca imi arata 10 litri in meniul secret (oprit la pompa) bag 12 litri, verific meniul secret si imi arata 22 litri. Mie nu mi se pare o metoda nesemnificativa.
                    Last edited by Cezar; 7 July 2010, 21:03.

                    Comment


                    • Citeste Regulamentul.

                      Sa inteleg ca ai ceva cu mine? N-ai vazut ce-au postat si ceilalti? Sau aia nu se pun ca nu au 1.2 16v? Legile fizicii se aplica numai noua, celor care suntem "invidiosi"?
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • @no 23: nu stiu ce teste si experimente ai facut dumneata vreodata, insa te intreb de pe acum: ai reproductibilitate? Ai aceleasi conditii? Ai ustensilele calibrate? Ai eliminat orice sursa posibila de eroare?
                        Daca da, atunci insemna ca masina iti consuma 4.2 in conditiile spuse de tine: "mers cu x km/h, cu varfuri de 150 km/h s.a.m.d"

                        Comment


                        • Masina are acum 5.319 Km - am in rezervor 17 Litri, iar in carnetel am trecut totalul de benzina 366.5 Litri (la care i-am adaugat si pe cei 3 aflati in rezervor de la dealer). Deci 366.5 - 17 = 349.5 L la 5.319 Km => 6.57 L % consumul meu mixt. Din care 65 % din Km (sau mai mult) in oras si restul in exterior - cum am spus si mai inainte am facut si cateva drumuri la Rinca cat si unul pe Transfagarasan (pana la Capra) - asta sa nu se inteleaga ca am mers numai la ses - 4-5 persoane + bagaje la mersul in exterior si 2 persoane de regula in interior. Benzina am folosit numai Carrera 95 - exceptand o data cand am bagat 10 de litri de Carrera 100 si o data 10 litri de Efix.

                          Restul ce vorbiti VOI - care nu aveti aceasta motorizare si nici nu stiti efectiv pe cineva care sa aiba are pentru posesorii de 1.2 0 ( Z E R O ) importanta - eu tot ce am vorbit de 1.4 am spus prin prisma varului meu care are 1.4 si cunosc totul despre aceasta motorizare.

                          De acum inainte nu o sa mai intervin (nu ma cobor la nivelul vostru) si o sa va las in mica voastra Koree de Nord - dictatura.

                          In rest - va urez tuturor o vara plina de soare !
                          Last edited by no.23; 7 July 2010, 21:37.

                          Comment


                          • Eu te-am intrebat doar daca ai facut macar cateva din ce-am tinut sa subliniez. Asta, ca sa ai un consum real si concret. Nu conteaza ce motorizare ai, ca sa te poti tine de acele mici aspecte, insa deosebit de importante.

                            PS: nu trebuie sa am motor de 1.2, ca sa stiu in ce conditii se fac experimentele si diverse teste. In koreea de Nord, se munceste, nu se gandeste. Care-i comunistul?

                            Comment


                            • Mare invidie, mare .........................

                              Cu 1.4 nici cu mersul mosneagului nu scoti mai putin de 5.5 in exterior
                              No.23,,Cat crezi tu ca scoate un 1.6 16 v la mersul mosneagului de fix 80 de km/h??
                              Ia ghici,,,ca daca spun eu o sa mori tu de invidie!!!..Fara suparare totusi,,doar vorbim!
                              Last edited by Ivan Marian; 7 July 2010, 22:08.

                              Comment


                              • 4.7-4.8%. verificat cu 3 loganuri diferite, pe acelasi drum, in ambele sensuri de mers. dar asta e irelevant. omul a spus ca a mers cu maxim 130, de 3-4 ori 150. daca acel "maxim 130" s-a intamplat tot de 3 ori si-n rest a fost 110-120, cu 60-70 in localitati, consumul e obtenabil(adica se poate obtine).
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google