Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dragunov View Post
    @Golanu 1

    Most poppet valve, four-stroke internal combustion engines have at least two valves per cylinder—one for intake of air and fuel, and another for exhaust of combustion products. (Diesel engines with one valve per cylinder exist.) Adding more valves improves the flow of intake and exhaust gases, potentially improving combustion efficiency, power, and performance.

    si

    Multi-valve geometry also tends to favor the spark plug being located at the top of the combustion chamber, which can be ideal for even flame propagation during combustion. In addition, particularly as the valve begins to open, for equivalent valve/port areas multi-valve geometry allows for increased airflow.

    Sursa AICI
    I-ti multumesc pentru raspuns!

    Comment


    • Mi-a zis un prieten ca 1,2 16 v-ul lui consuma 10 in oras si 8 inafara
      se poate?

      Comment


      • e cam mare consumul spus. ori merge sportiv cu ea, ori este in rodaj, ori ceva nu e in regula la motor sau calculator
        sigpic

        Comment


        • daca mergi cuminte in afara iti ia si 5.
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • O intrebare pt danutz sau cei cre cunosc!
            Este corect spuc ca, dacia face logan mai slab calitativ pentru romania decat pt alte tari?
            Scuze de off topic!

            Comment


            • Din moment ce se fabrica in aceeasi uzina, cum ar putea fi diferite? Crezi ca astea pentru romani sunt rebuturi la CTC? Povesti de pe vremea lui ceasca cu daciile unguresti.

              Comment


              • Originally posted by amigos View Post
                Din moment ce se fabrica in aceeasi uzina, cum ar putea fi diferite? Crezi ca astea pentru romani sunt rebuturi la CTC? Povesti de pe vremea lui ceasca cu daciile unguresti.
                si eu as zice asa, dar absolut toti cei cu care am vb. spun ca cele pt export sunt din materiale superioare fata de cele pt intern

                Comment


                • Este cert ca exista diferente de piese intre vehiculele care se comercializeaza in tari diferite ( e vorba de omologarea veh respectiv in tara destinatara unde de ex poate exista un combustibil mai bun sau mai prost si de aici se pot schimba softurile, piese , norma de poluare etc).Oricum piesele comune care se pun si pe un Logan de Romania si pe unul de Germania nu ar trebui sa aiba diferente calitative.

                  Comment


                  • Originally posted by DORU BUTEAN View Post
                    Mi-a zis un prieten ca 1,2 16 v-ul lui consuma 10 in oras si 8 inafara
                    se poate?
                    Doar daca mergi blana, la mers normal nici 1,6-le nu consuma atat mai ales in afara.
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • Originally posted by DORU BUTEAN View Post
                      Mi-a zis un prieten ca 1,2 16 v-ul lui consuma 10 in oras si 8 inafara
                      se poate?
                      Cu siguranta adevarat!

                      Comment


                      • Originally posted by Golanu 1 View Post
                        Cu siguranta adevarat!
                        mie asa mi-a zis dar nu stiu cat de adevarat este!!!

                        Comment


                        • foarte adevarat!
                          da-i talpa 140km/h constant,si sigur ajungi la 8l/% in afara.
                          sau mergi bara la bara cu 10km/h,si ajungi la 10l/% in oras.
                          altfel.....va fi cu totul altceva.

                          Comment


                          • Buna ziua, sunt nou pe forum, dar si nou proprietar de Dacia Logan cu motor de 1.2 16V. Ce sa spun, saptamana trecuta am cumparat masina, abia am 400 de km pe bord. Insa nu stiu la voi cum ies consumurile astea. Prima zi cand am luat, am facut cateva drumuri ca sa rezolv cu actele cam 60 de km. Prima iesire a fost la statia Omv si am facut plin. Sambata dupa masa am gandit si eu sa fac un drum mai lung sa vad cum se comporta masina, dupa cam 160 de km parcursi am oprit la o statie de OMV la Brasov si am alimentat masina cu o cantitate de 8.35 litri de carburant. Acum cum este cu consumul de 8 - 10 la %
                            Ori la mine ceva nu este normal sau nu stiu...

                            Comment


                            • in acei 160 km ai avut un consum de 5,2 %. este un consum specific rodajului, pentru ca nu trebuie sa depasesti unele limite.
                              sigpic

                              Comment


                              • De vineri detin un Logan Black Line cu motorizare 1.2 16V 75CP si va spun sincer ca in 250 de km citi am facut pina acum, consumul mediu pe care il arata CB-ul este de 6.8 L...Acesti km sunt 60% afara si 40% in oras (in week-end cind circulatia este "relaxata")
                                P.S. Dupa cum am urmarit datele de pe CB consumul este in scadere direct proportional cu rodajul masinii...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google