Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @rhadoo_ds poti spune ce viteza de croaziera ai mentinut in afara localitatii si ce viteza ai avut in localitati?

    ai facut 134 de km in 2 ore si aproape jumatate. avand in vedere ca traseul a fost foarte liber. am incercat sa numar cate masini te-au depasit si am numarat 30 + ,ceea ce inseamna 30 de posibile accidente in care sa fii si tu implicat desi pentru tine viata are prioritate. Nu sunt un vitezoman, cand merg la tara am tot cam aceasi km si mai mult de 2 ore (cu bucurestiul de la un cap la coada) nu am facut decat in conditii exceptionale de vreme si pe primii 55 de km merg 100km/h si pe restul merg cu 80-90. + 30 de minute iesirea din bucuresti.

    Consumurile date de tine nu sunt deloc wow pentru viteza pe care o ai. daca tu la un drum aproape extraurban tot(fara multi km in oras) adica in localitati 50 si afara 90 ai reusit sa ai o viteza medie de 55 inseamna ca ai mers cu 60-70km/h.

    masina mea , 1.4 cu treapta 4 la la 60 are consum 4.2. daca as fi mers pe acelasi traseu as fi mers 60km/h pe tot traseul (atat in localitai cat si in exterior) si as fi avut acelasi consum si poate as fi ajuns inainte ta.

    Am incercat sa scot si eu consum minim pe 55 km si am mers a4-a 60 la 5 dimineata si am reusit de la mine acasa pana la destinatie(adica si prin bucuresti putin) un consum de 4.7. media de viteza a fost aproape ca a ta.
    Attached Files

    Comment


    • Hai sa va mai dau eu unul pe bune, ca doar ce m-am intors de la tara si sunt bine dispus

      85.5 Km cu 4.9 L ==> un consum mediu de ~5.7 %

      Acest traseu include putina fatzaiala prin Constanta si un drum dus-intors (~70 km) pana la tara cu 80-90 km/h in afara si 50-60 km/h in localitati.

      Comment


      • Originally posted by micutzu666 View Post
        325KM TRASEU Bucuresti Buzau Focsani Tecuci Barlad Husi(prin apropiere) consum 3 liniute>poate imi spuneti cam cat inseamna sa stiu consumul real( am ambiance) 5 persoane din care 3 adulte plus 2 copii.mers max 100 110km/h
        La intoarcere 3 adulti si un copil plus portbagaj plin,720km in total.O liniuta ramasa plina(~)
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Eram sigur ca asa o sa fie, si de asta voi incerca sa nu mai postez nimic legat de consumuri.

          Nu inteleg ce cauta lumea cu 1.6 si 1.4 sa atraga atentia ca sunt bandit sau ca puteam sa fac 30+ accidente.

          Voi sunteti cu capu. Nu va suparati ca o zic. Suntem pe un thread de consumuri, dau toate datele exacte, pun si dovezi, si evident ca se gasesc oameni care sa spuna ca nu am facut bine ce am facut. Eu am avut un scenariu, cu anumite date. Evident in alte scenarii se obtin alte rezultate. Credeti ca am luat 1.2 16v ca sa depasesc pe toata lumea? Daca era asta motivul cumpararii unei masini, luam ceva peste 200 cp si facem si eu parte din categoria celor deranjati de melci.

          Zmeii cu 1.4, pentru care toti sunt melci, cate accidente erau cand erau masini mai putin puternice (cand lumea avea nevoie de masina doar sa ajunga din A in B)??

          Acum, mai toti vor sa ajunga din A in B cat mai repede, cu cat mai multe depasiri si cat mai riscant, ca altfel, te plictisesti la volan(sau te incurca melcii).

          Eu nu inteleg unde bateti voi. Pe voi va deranjeaza toti care merg regulamentar(care nu depasesc viteza maxima impusa si care nu coboara sub viteza minima impusa).

          @o8MeLC : cum a fost traseul foarte liber?? Ai vazut de cate ori am fost nevoit sa opresc din cauza lucrarilor? Ce cozi de masini veneau din fata?? Stii (si se vede) ca inainte de Crasna a fost o portiune de ~500m fara asfalt, unde s-a mers intr-a 2-a la relanti aproape? Tu vorbesti de parca eram singur pe sosea, dupa care stai si numeri 30 masini care m-au depasit. Am stat sa ma uit si eu sa vad cati au fost : 29 masini si un motociclist. Ce nu ai observat e ca 14 masini m-au depasit in localitati (unde mergeam cu 55km/h) .... adevarul e ca eram melc si incurcam lumea (cand limita stiti ca e la 50). Na, ce sa ii faci, unii evita cate un accident de fiecare data cand depasesc, altii aproape fac accident cand lasa pe altii sa ii depaseasca .... Asa e la noi pe sosele, caii putere ...
          Hai sa iti raspund la intrebare : exterior am incercat sa stau intre 2500 si 2750 ture cu a 5-a si in localitati intre 50 si 55km/h

          Si inca ceva, m-ai vazut sa postez pe threadul de 1,4 consumul meu?? Iti dai seama ca daca o fac, sar toti ca arsi, ca am fost tractat, ca era doar vale, ca am pus panze la masina, ca am mers ca melcul ... (si lista cred ca poate continua) Oare de ce?

          @ROY nu stiu ce definitie are pentru tine cuvantul Bandit. Ultimul consum e din Barlad spre Iasi. Stii cat aveam in varf de Bucium? 4,5%. Acum, na, Romania e plina de banditi, de ce sa nu ii cautam peste tot. O sa fac odata consumul din Iasi, nu cand plec de la rude. Dar hai sa iti spun o chestie. Oricine cu 1.2 poate sa iti confirme ca de la baza dealului(capat 30) pana unde se termina de urcat se consuma 0,6 litri benzina. Hai sa facem un calcul :
          ia filmuletul de aci : http://www.youtube.com/watch?v=9oKAbiYrGas
          adauga 0,6 l benzina si ~7 km cat are buciumul de jos pana la "antena" si o sa obtii un consum de 4,45%. Tot nu e bine. Tot da cu virgula, nu?

          Evident, nu vad pe nimeni cu 1.2 care sa comenteze .... oare de ce?

          Tot ce am vrut ceilalti(cu 1.2) sa vada e ca se poate merge economic. Totul tine de conduita de la volan.(de respectul in trafic - stai sa vezi comentarii) Daca toti ar merge ca melcii, nu s-ar mai face accidente. (cate accidente ati auzit sa se faca din cauza ca avea viteza prea mica? - chiar, oare nu e o statistica, ca sa nu vorbim vorbe goale).

          Comment


          • Originally posted by o8MeLC View Post
            avand in vedere ca traseul a fost foarte liber. am incercat sa numar cate masini te-au depasit si am numarat 30 + ,ceea ce inseamna 30 de posibile accidente in care sa fii si tu implicat desi pentru tine viata are prioritate. Nu sunt un vitezoman
            Pericol de accident ca omul a mers linistit!?? Tu te auzi ce spui? Ce naiba..de cand pana cand a merge linistit inseamna pericol de accident??? Pericol de accident inseamna sa depasesti ca nebunul tot ce se misca si sa mergi cu viteze foarte mari. Sunt unii dintre voi care parca nu ganditi cand faceti afirmatii de genul acesta. Ai vazut vreodata statisticile Politiei? Ai vazut care e cauza principala a accidentelor? Sa-ti spun eu? Viteza mare si depasiri neregulamentare.

            Comment


            • din pacate multi isi dau cu parerea fara sa fi calacat niciodata in 1.2.
              eu am scos un 4.9 extraurban, mai putin n-am reusit deocamdata ca nu ma intereseaza
              merg si putin cam nervos cu ea ,dar ramane constant la 5.4-5.6.

              Comment


              • rhadoo_ds, 1.2 16v E4 cu gume Conti eco 3 am si eu, am cam aceleasi consum cam la aceeasi viteze 55-60, 90-95, te cred intru-totul, te sfatuiesc sa nu-ti mai bati capul cu zmeii ................. am spus-o si o mai spun - E4 consuma o idee mai putin decat E5

                Comment


                • Mers regulamentar este, dupa parerea unora, ceva iesit din comun! Si sincer cam asa este... la cum se merge in Romania la ora actuala! La noi totul s-a inteles gresit, de la cel mai tanar pana la cel mai in varsta, de la cel sarac pana la cel mai bogat, de la cel cu 0.8l si pana la cel cu 6.0l !!! Sa va fie runsine daca asa intelegeti voi "democratia"! NU sunt de acord sa mergi cu 80km/h pe autostrada, dar nici cu 130km/h pe DN-le care nu iti permit viteza asta din cauza curbelor si a gropilor!
                  Am prins comunismul cand eram mic, dar pot sa spun ca m-am format ca si om in perioada asta tulbure de 20 de ani de tranzitie! Am carnet de multi ani si am condus multe tipuri de masini... bineinteles ca am avut si perioade cand eram zmeul zmeilor, dar perioadele astea au trecut! La voi se pare ca nu! Pur si simplu pana acum a-ti avut NOROC!
                  Am fost la tara azi, dus-intors ~ 175km... In tot acest drum am vazut zmei si zmeoaice care mai de-care! Mers in afara cu 90km/h si depasiri riscante din lung - in localitate cu 80km/h - la deal cu 60km/h ca doar avea Xsara cu nr. de BG si nu putea mai mult, depasiri in panta peste linia dubla continua fara vizibilitate, depasiri din scurt cu viteza mare cand veneau masini pe contrasens, depasiri la 20cm de mine si repliere imediat in fata mea la intimidare (eu aveam 100km/h pe DN) fara sa fie presat de nimeni din fata sau spate, mers in localitati cu 35-40km/h, mers cu 3 proiectoare si faza lunga aprinsa (Jeep) in spatele meu in localitate (eu aveam ~ 60km/h)!
                  Asemenea comportament vi se pare normal, cool, OK, mishto, macho, original, shmenaresc, superior, etc... WTF?

                  Si ca sa nu fiu total off topic am sa pun si consumul: 175km azi + 20km facuti in oras ieri = 2 liniute (a 7-a si a 8-a). Va rog pe domniile voastre sa faca calculul!

                  Si mai vreau sa mai adaug o statistica personala...
                  De la 0km la 795km ai masini, pondere exterior/interior ~ 70/30, consum 50l carburant!
                  De la 3.935km la 4.635 ai masini, pondere ~ 30/70, consum 48l carburant!
                  Consum mediu de la 0km-5002km = 6.6l/100km!

                  Comment


                  • daca citeai foarte bine ai fi inteles ca am spus ca acel consum e foarte ok doar ca folosesti o viteza foarte mica pentru a face asta.
                    daca ala e trafic aglomerat inseamna ca nu prea stii ce inseamna sa fie aglomerat. daca te-au depasit 29 de masini SI NU AI AJUNS NICIO MASINA DIN URMA inseamna ca e aglomerat pe un traseu de peste 100 km ?).

                    te-am intrebat cu ce viteza de croaziera ai mers in afara pentru a face media de 55km/h? tu spui ca ai mers in localitati cu 55km/h si in afara cred ca peste 55km/h dar media cum a ajuns tot la 55km/h?

                    Opriri ai 3 semafoare, si aproximatv 10 unde cica se se lucra.
                    Eu spun sa faci un asemnea film si cand e aglomerat ca pe celalat sens sa vedem daca va fi bine...

                    Pe tine te-a deranjat ca era aglomerat pe sensul celalat deoarece a trebuit sa depasesti caruta aia. hai gata. ai o super masina si mergi cu 60km/h si cand ai ami mult de 300 km de facut sa iti iei concediu ca o sa iti ia ceva timp.
                    Ia te rog sa te gandesti din ce cauza doreste toata lumea sa se faca autostrazi ? pentru ca sa nu se mai intersecteze sensurile de mers in depasiri si sa se reduca accidentele si sa se mareasca viteza de coraziera.

                    Daca nu iti convine ca postam si noi pe forum mai bine iti faci frum separat il inchizi si faci monolog
                    Mergi cum poti.
                    Last edited by o8MeLC; 25 April 2011, 23:09.

                    Comment


                    • @ rhadoo_ds sa discutam punctual :

                      1. Cand am zis "bandit " am zis in sensul frumos al cuvantului ,adica un pic smecher.De ce spun asta,in pagina 60 a thread-ului ai spus ca faci consumul ,adica resetezi CB dupa ce urci Buciumul.De ce faci asta?

                      2.Ce inseamna legal pentru tine?Am inteles ca in localitate mergi cu 55 km/h ,dar,in afara localitatilor cu cat mergi?Ce inseamna la 1.2 16v intre 2500 si 2750 ture cu a 5-a? Ce viteza ,mai exact te rog?

                      3.Drumul dintre Iasi si Vaslui e European ,nu-i asa? Limita pe European e de 100 de km/ h .Daca tu mergi cu 75-80 km/h inseamna ca mergi legal sau esti un "incurca - lume "? Daca o salvare are o urgenta spre Iasi,ce face?!,te asteapta pe tine care mergi la consum in acea zi?

                      4. Cand incepe sesiunea la Cuza ,vin des in Iasi.Daca ai timp de plimbare ,as vrea sa fac un traseu dus-intors cu tine pe ruta Iasi-Vaslui,cu setarea CB-ului
                      la fostul post de politie(Iasi) ,unde sta lumea la "ocazie ".Daca masina ta consuma pe aceasta ruta sub 4,9 eu iti fac cadou 20 de l de benzina.Daca nu,tu imi faci cadou 20l.Atentie,aici vorbim de mers constant ,fara opriri de motor sau alte smecherii ! Si,sub acelasi aspect ,as vrea sa respecti vitezele legale pe fiecare tronson de drum.

                      Detalii putem stabili si pe privat daca vrei.Poti sa-mi lasi un nr. de telefon iar eu te voi contacta cu cateva zile inainte de a veni in Iasi .

                      Comment


                      • mai roy dar vorba unui "prieten" de-al meu de pe topicul pareri despre 16v , daca iti explodeaza un pneu la 100km/h (zici ca la 80 nu poate ... ) ??!! stiai ca distanta de franare intre 80 si 100 km/h e de foarte multi metrii (de ce naiba as putea fi nevoit sa franez cand merg pe un drum national...) ??!! dar ai tu bani sa le dai lor de benzina ?? pai ce vorbim noi aici )) evident postul meu este ironic la adresa celor ce merg legal domnule cu 50 intre sate.

                        Comment


                        • Si sa raman on topic,daca rhadoo_ds scoate acel consum de sub 4,9 l/100 km pe ruta spusa de mine (Iasi-Vaslui si retur) ,cu respectarea vitezelor legale,eu imi cer scuze pe acest thread ca am fost Toma.....

                          @nightboy,cum,gumele Conti Eco 3 fac explozie ?? Nu cred !

                          Comment


                          • degeaba zici tu "cu respectarea limitelor legale" ca el oricum peste 80 la ora nu ii da (indiferent ca e autostrada , european , express , ce vrei tu sa fie ) . e legal sa mergi si cu 50 , deci iti iei tzeapa din start.

                            Comment


                            • atat timp cat trebuie sa va mai demonstrez voua ceva, ma retrag din discutie.

                              ma scuzati ca provoc accidente ca merg incet si ca nu consum cat ati vrea voi.
                              ramaneti sanatosi cu bolizii vostri, eu raman la martoagele mele.

                              nu fac pariuri din principiu, cu atat mai putin pe drumurile patriei(indiferent de tel).

                              de acum nu mai postez consumuri.

                              va doresc sarbatori fericite, multa sanatate si numai de bine.

                              am tras un ochi pe la consumuri la 1,4 si la 1,6 8v.
                              acum va inteleg mai bine(ce inseamna consum si viteza pt unii).
                              eu unul prefer sa nu mai discut, pt ca nu mai are rost.

                              sunt sigur ca daca ziceam ca am consum de 6% nimeni nu cerea poze si toti eram fericiti.

                              si revin asupra faptului ca asta e topic pt 1.2.
                              rog posesorii de 1,2 sa ne continuam discutiile despre polizor.

                              off-topic - de cand cu eliminarea lui 1,4 din vanzari, am inceput sa vad din ce in ce mai multe 1,2 pe drumurile patriei.
                              Last edited by rhadoo_ds; 26 April 2011, 06:39. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • am vazut si eu filmuletu' ala cu drumul pe repede inainte. e foarte bun consumul, e real, dar am observat si eu ca a avut drumul liber, cam 70% din film nu era nimeni in fata. ori era in fruntea tuturor, ori a fost mai putina circulatie in perioada aia. deci cred ca a mers la consum.
                                eu zic sa-i dai masina lu nightboy pe traseul asta sa vedem cat scoate bine, sper ca ai casco
                                Last edited by mcornel; 26 April 2011, 08:35.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google