Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • posibil ca insonorizarea la logan sa fie deficitara si din aceasta cauza sa para galagioasa.
    pot sa spun ca la clio la 4000rpm nu mi se pare sa faca galagie
    - dar daca spui ca si vantul se aude, atunci NO COMENT )

    Eu inca sustin ca motorul de 1.2 trebuia pus pe logan de la inceputul inceputului... dar din considerente financiare sa folosit 1.4mpi chiar daca era uzat moral
    motorul de 1.4 si-a demonstrat fiabilitatea pe masinile renault si era deja amortizat.... dece sa nu mai faci ceva bani daca se poate

    Comment


    • Inca nu ati dovedit cu nimic ca ar fi mai bun 1.2 decat 1.4 (cu exeptia taxelor)

      eu acuma iarna in Brasov am consum de 8.5 in oras... in afara 6.2...dar daca merg cu 80-90 am scos 4.8 parca...deci...iar cand erau -25 grade consuma 10 in oras.

      si pe mine ma batea gandul sa iau un 1.2...dar doar din cauza taxelor...fie diferenta mica...dar se simte si aia la buzunar...eu folosesc masina preponderent in oras si drumuri f scurte... nu prea are timp sa se incalzeasca motorul...banuiesc ca in conditii de motor rece,ar trebui sa consume mai putin 1.2-ul
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Pt. Mumus:
        Aglomeratia din Brasov nu va semana niciodata cu ce e in Bucuresti. Ca sa spui asta trebuie sa mergi exact cum se merge aici, adica sa mergi 1km in 30 de minute. Poate exagerez eu si sint 25 de minute. Ii rog pe colegii din acest oras sa ma corecteze daca gresesc la acest capitol.

        Daca citesti mai sus o sa vezi ca exista diferente intre una si alta, in primul rind consumul. Mai trebuie spus un lucru: fa o socoteala de la diferenta de pret la achizitoinartea masinii, consumul la 25.000km pe un an de zile, costul reviziilor luind in calcul ca se fac la 20.000km. Probabil per an e o economie de 500 de euro maxim cu pretul de achizitionare inclus.
        Acum, aici e ca si in cazul unei afaceri: nu o amortizezi de pe o zi pe alta.

        Eu personal sint multumit in proportie de 80% de masina. Momentan am 1350 km facuti. Am inteles ca dupa 3000 km motorul incepe sa devina mai elastic, consumul o sa fie mai mic si per total performantele vor fi putin diferite fata de acum.

        Pt Baban Sergiu:
        Am mers si eu cu Clio acum ceva vreme (1 an de zile) la un test. Masina parea mai inchegata si parca putin mai agila. Nu stiu daca era vorba de un motor rodat sau unul la 1300 si ceva de km. Am inteles ca dupa 3000 km se finalizeaza rodajul si performantele vor fi altele. Nu cred ca vor fi radical diferite de ce e acum, probabil ca va fi mai elastic motorul.

        Vintul se cam aude, cum se aude si motorul cind urca in turatii. Eu ramin la parerea mea, masina fiind buna si eficienta la 90km/h ca si consum.
        Last edited by andrei_nsts; 15 February 2010, 19:57. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • nici nu incerc sa compar consumul din B cu cel din Bv...sunt 2-a chestii diferite.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Eu ii dau dreptate lui MUMUS, motorul asta de 1.2 nu e o afacere fata de 1.4. Diferenta de consum (daca e exista) e foarte mica. Unde mai pui ca 1.2 e mai scump cu 150 de euro, care se va amortizeaza foarte greu fata de 1.4 (in peste 10 mii de km). Taxele nu sunt mai mici, iar revizia s-ar putea sa fie mai scumpa ptr ca intra mai mult ulei in motorul de 1.2 decat in cel de 1.4.
            Cred ca e un motor foarte potrivit pentru taxi, pentru ca diferentele alea mici de consum se aduna repede. Ar fi si mai potrivit daca ar exista o versiune GPL.

            Si andrei_nsts te contrazic in privinta vantului, masina e ok, nu se aude cum bate vantul (poate daca ai suportii de portbagaj pe cupola). Motorul nu e mai zgomotos ca restul din gama dacia. Ptr mersul in oras motorul e mai silentios decat multe diesel-uri.

            Comment


            • Pt andro_cd:

              Cind zic ca se aud curentii de aer fac comparatie cu o alta masina pe care o am. Se aud destul de tare curentii de aer de la 80km/h in sus. Si la rulare cu viteza redusa se aude.
              Nici nu am suport de porbagaj montati la Dacia. In schimb la cealalta masina am bare longitudinale montate si nu se aude nimic.

              Nu cred ca ai dreptate cu pretul; sa facem o comparatie: un Laureat de 1,2 16v a fost 7400 de euro fara dotari suplimentare. Cit e un 1,4 Laureat?

              Comment


              • Cred ca vrei sa spui 8400 E. 8150 E masina + 250 culoarea metalizata. 1.4 mpi Laureate e 8000 E. Diferenta intre 1.2 si 1.4 este de 150 E.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • eu 1.2 as lua doar daca ar consuma macar cu 2 litri mai putin decat 1.4 , si din cate vad eu..consumul e tot pe acolo...
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • ceva mai calumea nu puteai sa scrii? 2 litrii de-abia la dizal ii vezi. mare om...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • La dizal vezi 3 litri diferenta - in oras (atata vad eu la stilu meu de mers cu ambele).
                      Neesential.

                      Mumus, nu exista nici un avantaj la 1.2, 1.4 e chiar peste la multe capitole, cum ar fi capacitatea cilindrica, mai mare=mai bun, e 8 valve nu 16, mai fiabil, cuplu e mai jos la 1.4 mpi, deci din nou mai fiabil.
                      Aia ~20% diferenta de consum data de carte e poveste, pt ca toti conducem la fel masinile si astfel putem face comparatia de consum numaidecat, indiferent de oras.

                      Comment


                      • Pt. Vitriol:
                        Eu atit am dat pe ea: 7400 la care s-a mai adaugat suma de 360 de euro (1550lei) taxa ecologica la inmatriculare (deci nu se pune la socoteala). Ce trebuie spus e ca in decembrie 2009 cind am achitat masina se faca reducere de 350 de euro la pretul de baza.
                        Culoarea metalizata scoate-o ca nu am (si nici nu m-a interesat).

                        Pentru mine conteaza orice strop de benzina pe care il economisesc. Asta e si ideea acestei motorizari.
                        Se putea spune altfel: daca era mai eficient motorul era si mai bine.
                        Last edited by andrei_nsts; 16 February 2010, 18:59. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • nu cred ca-i vorba de eficienta motorului, ci de faptul ca ti-ai gresit carburantul. motoarele pe benzina in mare au consum asemanator, nu sunt diferente sesizabile [la ochi si la buzunar]. asta in cazul in care nu sari in sus de bucurie ca luna asta ai economisit 1 leu.
                          voiai consum mic, dadeai un ban in plus si stateai in fata. acum insa e prea tarziu, orice ai zice si ai face, n-o sa apuci tu prea multe betisoare de urechi pe banii economisiti din benzina.

                          Comment


                          • Asta e adevarul la benzinare 1.2-1.6 in general (bagam si 1.2 sa fim la subiect) diferenta e mica de consum.
                            Dar la capitolu benzinare, cam asta inseamna economia la consum, 1-1,5 litri maaxim in cele mai bune momente in cazul 1.2 fata de un 1.6 (sau 1.4 mpi, tot cam aia-i la consum).
                            Drept e ca (nici eu) nu simtim la buzunar economia asta mareata, dar la un rulaj de ~25000/an economisesti vreo 10 milioane din carburant, asta se traduce cu un ~80 lei/luna mai putin la alimentare, sau plata aproape integrala la un casco, sau aproape 4 cauciuce noi, chestii strict legate de utilitate.

                            Comment


                            • tu vorbesti de diesel vs benzina? sau de unde ai scos 80ron/luna economie la carburant?

                              Comment


                              • 1 litru de benzina = 4 RON = 1 EUR economisit la 100 km.

                                25 000 de km pe an = 250 de sute = 250 EUR = 10 mil economisiti pe an.

                                Asta a zis Octavian.

                                Asta in conditiile in care consumul mediu la 1.2 16v este cu 1 litru mai mic la 100 de km decat la MPI uri.
                                Logan GPL 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google