Cum Putem Recupera Banii Dati Pe Taxa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    probabil unii cu euro 5 n-au ce recupera, dar cei care-au platit taxa , pot sa incerce
    este o firma A-CAR cred care ofera consultanta gratuita

    Comment


    • #47
      Legat de subiectul taxei, am gasit un articol pe http://www.iasi4u.ro/inregistrare-au...axa-auto-2011/ si sunt curios daca a incercat cineva si chiar merge faza?

      Adica ma gandesc la faptul ca daca ar fi asa usor foarte multi ar apela la astfel de metode ptr asi recupera banii..

      Comment


      • #48
        mai trist e ca am auzit ca sunt persoane care au platit taxa, au vandut masinile ,le-au cumparat altii , si au fost dati in judecata de catre statul roman ca cica nu ar fi platit taxa , si chitanta ar fi aparut ca anulata ,dupa ce au platit-o .
        Deci pe foamea asta , de unde sa-ti mai dea statul inapoi,cand el nu stie cu cate maini sa iti ia
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #49
          se poate recupera taxa ! ba , mai nou se poate inmatricula masina fara sa platesti taxa auto si apoi sa o recuperezi ! in plus pe toata durata procesului beneficiezi de numere rosii , indierent de durata lui !

          Originally posted by dragunov View Post
          Taxa nu se poate recupera, topicul acesta este inutil si s-ar putea inchide.
          Cate masini ai inmatriculat tu si nu ai putut recupera? Cate procese ai cu statul? Ai incercat macar sa o recuperezi? Poate topicul e inutil pentru tine... daca nu stai in locul banilor pe taxa . (3200E in cazul meu , dupa noua lege)
          Last edited by silviu_cos; 25 January 2011, 11:19. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #50
            Simplu pentru ca la acel autoturism/autoutilitara s-a platit deja aceasta taxa cand a fost inmatriculata in tara de proveninenta !!! (La Loganul nou in ce tara sa platit taxa de inmatriculare ??? )
            In cazul de fata noi vorbim de masini noi , nu de sh ! Subiectul era 1.2 16V euro 4, deoarece posesorii au platit taxa, iar noi cu euro 5 , nu am platit ! Nu se mai pot recupera, deoarece masina a fost euro 4 ! Dupa care a suferit ceva modificari si a ajuns euro 5.

            Comment


            • #51
              asa e
              la masina noua nu stiu daca se mai poate recupera taxa
              pt euro 5 1,2 este vreo 75 euro si s-ar cheltui mai mult pe drumul cu procesele de recuperare

              Comment


              • #52
                la masina noua nu se poate recupera ! ideea e ca de cand am intrat in UE taxa de prima inmatriculare pentru o masina adusa de afara dar din spatiul UE este ILEGALA , asta dupa legile Uniunii la care noi am "aderat" . in momentul in care noi ne-am alaturat lor teoretic ne-am contopit deci, pt o masina adusa de exemplu din germania a fost platita odata o taxa cand s-a inmatriculat de noua . ori acum cand tu ai cumarat-o a parasit tara dar nu si spatiul uniunii . mai pe scurt se poate recupera in termen de 30 de zile de la plata taxei sau se poate inmatricula fara taxa . dureaza intr-adevar dar eu personal nu ma grabesc si daca ma gandesc strict la masina cu banii de taxa o fac avion . ca sa nu mai zic ca un om are si alte nevoi , nu numai fiare .

                Comment


                • #53
                  bafta vlad ! ti-ar prinde bine cand faci plangerea sa anexezi o copie de pe o hotarare judecatoreasca a cuiva care a castigat deja ...puterea lucrului judecat

                  Comment


                  • #54
                    eu zic sa nu ataseze asa ceva . pe judecator nu-l fortezi tu , sa iti dea dreptate , il forteaza legea ori , daca tu faci asa ceva intr-un fel sau altul ii impui , il pui in fata faptului implinit . sa nu aveti surprize... e ca si cum te-ai reprezenta singur intr-un proces . ti se pune o intrebare in termeni avocatesti si tu nu stii daca sa raspunzi cu da sau nu . )

                    Comment


                    • #55
                      si eu am un proces cu statul pt taxa
                      e actiunea aia prin a.c.r.
                      procesul e deschis din august 2007 dar inca nu am primit vreo instiintare ca s-a finalizat dosarul!!!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google