1.2 16v Remapat - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    eu n-am observat nici o diferenta intre catalizator dat jos,sau catalizator pe masina , in afara ca urla ca dracu .
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #62
      Adica dai jos catalizatorul si lasi cele 2 tobe si masina urla "ca dracu"?
      Dar masinile non-EURO, de ce nu urlau, "ca dracu"?

      Aaaa, poate a scos catalizatorul si a uitat sa mai puna tobele la loc.
      sigpic

      Comment


      • #63
        inainte lipsea doar intermediara si aveam o finala sport .Dupa ,am dat jos catalizatorul si s-a constatat ce s-a constatat )
        daca pastrezi ambele tobe ,n-o sa ai nicio problema de zgomot .
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #64
          atunci practic a ramas o toba, cred ca va dati seama cati decibeli,la fel ca si dacia 1300 fara toba spate

          Comment


          • #65
            ce sa mai remapezi la motorasul asta ? e conceptie 2000 are deja euro 5 si are CP ca si 1.4 desi are doar 1149 cmc

            Comment


            • #66
              Hai ca asta e chiar tare
              sigpic

              Comment


              • #67
                WOLF POTI SA DETALIEZI te rog ? adica ti se pare exagerat ce am afirmat eu ?

                Comment


                • #68
                  nici eu nu vad rostul unei remapari la 1.2, mai ales ca e 680ron (cu banii astia poti face multe la masina: asigurare, revizie, rate casco, multa benzina, etc) si iti va consuma peste un 1.4. Mai bine bagati un ulei bun si schimbati intre 3.500-4500 rot cand e cald motorul desigur, daca vreti "senzatii sport" . Cand am avut diesel i-am facut remapare (e altceva fata de benzina) dar la 1.2 mai bine cum e setat din fabrica.

                  Comment


                  • #69
                    nu se mai aude nimic de remapare la 1.2 ?

                    chiar nimeni nu si-a facut ? :|
                    sigpic

                    Comment


                    • #70
                      bGy se pare ca nimeni nu se risca . daca nu exista cineva sa faca un cadou cuiva o remapare sa isi faca reclama cred ca putine sanse sa citesti despre asa ceva mai ales ca pretul este mare. si castigul inca nu avem pareri despre el. oricum ca parere personala cred ca la conceptia motorului, initial in nici un caz e5 , acum cu acest e5 deja motorul e cam la limita cu puterea . la 1.6 a pierdut 5 cai de la e4 la e5. la 1.2 nu a pierdut nimic. nu e ceva suspect?

                      Comment


                      • #71
                        Nu e nimic suspect, trebuie comparat mere cu mere, nu mere cu pere.
                        Anume motorizarile 16V.
                        1.6 16V nu a pierdut din cp cu Euro5.

                        Comment


                        • #72
                          foarte bine punctat OCTAVIAN . aici ai dreptate diferente sunt numai la 8v. stii cumva si cauza /

                          Comment


                          • #73
                            1.6 16v n-a pierdut putere (cea declarata de producator) dar a pierdut la demaraj 0-100km/h, de la 10.2 secunde, la 11.3s (ori 1.6 8v euro 4 avea 11.5s).

                            o fi castigat el f.f.f. putin cuplu la turatii mai mici, dar e irelevant. posibil sa fi rotunjit "putin" puterea, astia de la dacia. pana nu vedem niste date concrete dyno euro 4 vs 5 pe acelasi stand... nu putem decat sa-i credem.
                            internal combustionizer

                            Comment


                            • #74
                              Atat timp cat pretul va ramane cel de acum, adica aproape 7 milioane... nici nu vom avea pareri despre "remapare la 1.2 16v". Mi se pare hilar sa ceri pretul asta pt. Logan cu un motor pe benzina foarte mic si cu o crestere de putere minima spre insesizabila. Altii cu 7 milioane isi remapeaza masini care costa de 3-4 ori cat un Logan si simt pt. ce dau banii aia(20-30 cp) .

                              Comment


                              • #75
                                simt o p... la clio 1.4 tot 200 de euro e si tot 5 cai castiga. in principiu nu se merita sa dai banii aiai ca sa remapezi 75 de cai de motor aspirat. arata-mi tu clio ala sau polo de 70cp care castiga prin remapare 20cp si zi-mi ca nu-l costa dublu remaparea.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google