Remapare Logan 1.2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    fals. e inceputul de gama pentru sandero, si baza pentru GPL , probabil va trona si pe Dacia City.

    Comment


    • #47
      Poate pun 1.0 pe Towny!!

      Comment


      • #48
        razvane daca e asa mi-ai dat o speranta ca nu e chiar asa de praf motorizarea asta. ca toata lumea zice ca nu e prea buna alegerea cu 1.2

        Comment


        • #49
          ilie, din cei care spun ca 1,2 nu este bun or avea echipat auto cu aceasta motorizare/

          Comment


          • #50
            cred ca-i mai ok ca 1.4 , taxe si consum mai mici. cutie mai scurtaa

            Comment


            • #51
              chiar foarte scurta cutia pe prime trepte

              Comment


              • #52
                Originally posted by razvanamza View Post
                cred ca-i mai ok ca 1.4 , taxe si consum mai mici. cutie mai scurtaa
                E belea cutia aia scurta... mai ales ca Loganu' e super antifonat, nici nu-ti face creierii varza, plus ca mergand mai turat consumi si mai putin .

                Comment


                • #53
                  Daca tu cu 1.4 schimbi la 2 500, cu 1.2 schimb la 2 800 deci nu e asa mare diferenta de zgomot si diferenta de consum e clar in favoarea 1.2 cu aproximativ 0,5 litri in oras .
                  Si nu vorbesc din carti.

                  Comment


                  • #54
                    In oras cel putin un litru mai putin 1.2

                    Comment


                    • #55
                      Daca ai rabdare .

                      Comment


                      • #56
                        Ce vorbiti frate de cutie diferita la 1.2 1.4 , toate au aceeasi cutie JH3 , voi chiar vorbiti aiureli pe aici , ambreiaj de 2 lei Valeo de 180 , ce dracu sa mai resoftezi la 75 de cai , vrei putere da-i 5500 de ture treapta 1 , 2 ,3 si poate simti ceva ......sau daca te tine buzunarul schimba masina si forumul ...nu-ti mai bate mintea ...o torturezi degeaba.
                        Ce naiba sunteti praf ...va agita-ti atata ca eu am 1.2 si e mai bun , eu am 1.4 si trage mai tare , eu am 1.6 si ii fac praf pe toti . Pe spate scrie Dacia Logan , nu marci diferite . Oamenii au o modalitate de transport atat , multumit ca nu mergi cu transportul in comun .
                        Last edited by fflorynn; 14 July 2012, 13:11.

                        Comment


                        • #57
                          relaxeaza-te colegu'. cutia de 1.2 are pinioane diferite si posibil si grupul sa fie diferit, chiar daca pe hartie scrie tot "jh3".
                          internal combustionizer

                          Comment


                          • #58
                            Daca pe spate scria o marca diferita tragea mai tare ? Cutia de la 1.2 e tot JH3 dar difera rapoartele din cutie deci chiar e diferita. Fara cutia aia mai scurta motorasul ar fi praf.

                            On: motorul 1.2 remapat probabil s-ar comporta ceva gen 1.6 16v remapat adica un fel de nimic. Sunt multi care nu simt nimic la remaparea motorului 1.6 in 16 valve. Probabil e deja optimizat si remaparea nu il mai ajuta.

                            Pretul mare pentru remapare face ca potentialii doritori sa se gandeasca de 10 ori inainte. Mai mult de atat cei care au luat 1.2 au luat in general ori pentru consum redus ori pentru ca altceva mai bun nu isi permiteau deci in ambele cazuri din cauza banilor. Ce rezolva remaparea ? Scade consumul la remapare ? Nu prea ...asa ca tot la bani se vor gandi si vor lasa masina asa cum este.

                            Comment


                            • #59
                              cam ai dreptate cro banii au cam fost cauza dar oricum intre 1.4 si 1.2 eu am vrut 1.2 desi toata lumea zice ca nu e asa buna motorizarea isi face treaba . normal ca nu se compara cu 1.6 16 v dar cu 1.4 oricand .

                              Comment


                              • #60
                                cro cred ca a vrut sa spuna ca diferenta de la 1.2 remapat la cel stock e ca diferenta de la 1.6 16v remapat la cel stock, adica prea mica. nu ca 1.2 s-ar comporta ca 1.6.
                                internal combustionizer

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google