Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ady_green View Post
    Astea sunt preturile, in plus nu multi au montat distributia pe acest motor si am incredere in mecanicii de la meridian si in meridian pentru garantie. Am mai cerut devize si asta a fost cel mai bun. Si chiar nu imi pare rau de banii dati. Schimbatul distributiei, pompa apa, antigel si cele doua curele a durat in jur de 4 ore. NU am luat nici o teapa...decat sa ma duc la service-ul dupa colt si pe urma sa stau cu inima indoita ca nu au facut treaba de calitate ....etc sunt multe de spus... prefer sa dau 2 300 de lei si 80 000km sa nu am treaba
    Calitatea costa.
    Ai procedat bine !

    Comment


    • luna asta a fost oferta la kit distributie,numai 539 lei pt.1.216v.(rola ,curea,manopera)
      nu inteleg de ce meridian nu participa la oferta,ca din deviz iese mai mult.
      (daca devizul e din luna asta 1-31oct)

      Comment


      • Devizul e din august.
        Attached Files

        Comment


        • E enorm de mult 2300 de lei pt distributie si revizie, hai sa fim seriosi, nu e vre-o masina de lux cu cine stie ce motor. Pt un amarat de motoras de stergatoare ti-au luat astia o caruta de bani pt distributie...
          Cel mai bine e sa o faci cand au ei oferta cum e acum cu 539 de lei sau cum a fost anul trecut cu 499 mi se pare sau cu 599 nu mai stiu sigur.
          Sau daca e sa o faci cu piesele tale hai sa facem un calcul:
          Kit distributie original + PA: 635 ron de pe site-ul spus de voi.
          Curelele de accesorii 70-80 de lei amandoua. Sau tot kitul daca e cazul sa se schimbe si rolele intinzatoare am gasit cu 365 de ron pe site la Dacia.
          Antigel si apa distilata: 23x3 = 69 + apa = ~80 de lei

          Total distributie: 1080 ron piese daca vrei sa fii mai catolic decat papa si schimbi si kitul de accesorii. Manopera mai 200 de ron, rotunjim la 1300.
          Pachet schimb de ulei tot de pe site-ul spus de voi 200 de lei
          Sau separat ulei 140-165 in functie de preferinte, filtru de ulei 25 ron Mann, Filtru de aer 40 ron original dar se gaseste si mai ieftin dar si mai scump dar il socotim pe acesta. Filtru de polen intre 30 si 50 de lei. Garnitura baie 2 lei. Daca punem si filtrele de gpl in ecuatie mai adaugam 40 de lei.
          Total schimb ulei 300 de ron piese cu tot cu filtre gpl. Daca se efectueaza odata cu distributia mai plusezi un 50 de lei pe langa manopera de la distributie si ai rezolvat problema
          1300+350= 1650 ron maxim. Pana la 2300 e o diferenta de 650 ron, de banii aia faci 2 plinuri ochi la benzina sau vre-o 4 plinuri la gaz, sau daca n-ai gume de iarna mai pui 200 de lei si iti iei un set nou si il si montezi... E totusi o diferenta mare.
          Am vazut o emisiune la tv in care au fost prezentati cativa romani escrocati prin diverse metode, cred ca si astia din servisurile de reprezentanta ar trebui inclusi pe lista escrocilor...

          Comment


          • Reprezentantele sunt de departe cele mai scumpe atat la piese cat si la manopera.

            Cei care vor sa-si schimbe kit-ul de distributie o pot face prin a cumpara personal piesele originale de pe piesenet.ro(scriu de acest site pt ca nu stiu altul sa livreze componente originale cu certificate de garantie/conformitate)si in ultimul rand sa gaseasca un service serios(manopera nu ar trebui sa depaseasca 200 lei)care sa acorde si garantie pe lucrare.

            In mod sigur ve-ti ajunge cu cheltuielile la un nivel mult mai scazut decat orice reprezentanta si refuz sa cred ca alt service de incredere nu mai gasim , decat "reprezentantele".
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Traim intr-o tara libera in care fiecare face ce vrea, cumpara ce vrea, de unde vrea, poate sa isi faca si singur revizia...a fost alegerea mea, stiam ca sunt variante mai ieftine dar am facut o alegere de care ma bucur,nu ma tepuit nimeni sau escrocherit, am mai fost si la alte service-uri si nu m-au multumit, aleg calitatea inainte de toate, stiu ca sunt scumpi dar asta e, calitatea costa . Am afisat aceste date cu gandul ca se poate folosi cnv de ele.

              Comment


              • Sunt insa curios daca veneai cu piesele tale la ei , ar fi acceptat sa-ti dea garantie pe lucrare ?
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Nu cred ca ar refuza.La un dealer skoda de ex daca le aduci tu(piesele) ora de manopera e un pic mai scumpa.Eu unul asa voi proceda..piesele le aduc eu,la ei voi merge pentru inlocuire..cel putin in cazul distributiei.
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • Buna ziua,

                    Atasat aveti devizul estimativ ce cuprinde pretul pe manopera pentru interventiile solicitate in cazul in care doriti sa veniti cu piesele dumneavoastra.

                    Mentionez faptul ca garantia oferita pentru manopera este de 3 luni, garantia pentru piese fiind oferita de furnizorul de la care le achizitionati.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Mi se par niste preturi exagerat de mari 24 lei pt inlocuit filtru polen ?? pai asta il schimb si eu in 10 secunde , nici chiar asa.

                      Eu nu stiu unde o sa ajunga aceste reprezentante cu preturile astea atat de mari pentru o masina low cost , pai asa ne luam toti skoda , vw ca preturile de intretinere sunt foarte apropiate , si sunt cu totul alte masini , vad ca si-au luat nasul la purtare mult prea sus , si nu e deloc bine , dar tot clientul pana la urma e de vina , ca ar trebui sa nu se mai duca la ei si sa dea faliment.

                      P.S. Mi-am luat o masina low cost ca sa am si intretinere low cost , nu sa ajung sa platesc pe intretinerea ei cat plateste un client pt o skoda , vw , Mitsubishi etc , masini care sunt cu muult peste logan.

                      Aceeasi treaba si la Renault
                      Un amic de-al meu I s-a furat stergatoarele (detine Renault Fluence) stiti ce preturi au pt stergatoare la reprezentanta Renault ? 400 lei setul de stergatoare - incredibil!!!
                      Last edited by prometheus; 2 November 2013, 00:16. Reason: Automerged Doublepost
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Originally posted by ady_green View Post
                        Astea sunt preturile, in plus nu multi au montat distributia pe acest motor si am incredere in mecanicii de la meridian si in meridian pentru garantie. Am mai cerut devize si asta a fost cel mai bun. Si chiar nu imi pare rau de banii dati. Schimbatul distributiei, pompa apa, antigel si cele doua curele a durat in jur de 4 ore. NU am luat nici o teapa...decat sa ma duc la service-ul dupa colt si pe urma sa stau cu inima indoita ca nu au facut treaba de calitate ....etc sunt multe de spus... prefer sa dau 2 300 de lei si 80 000km sa nu am treaba
                        Calitatea costa.
                        vezi ca de meridian iti poate zice userul Kojak Are unul pe langa el pe la Aparatorii Patriei
                        ​​​​​​

                        Comment


                        • @ prometheus cum am spus mi-ar fi rusine sa le dau lor bani sa schimbe un amarat de filtru de polen si pana acum am facut reviziile la service-uri autorizate dacia doar pt a beneficia de garantie(a masinii). De acum inainte schimbul de ulei si filtre placute si ce se mai poate schimba acasa o sa il fac eu. Tot ce tine de motor o sa ma duc la meridian. Dupa deviz se observa calitatea, stiu ce trebuie schimbat in fnct de revie si detaliaza tot, pentru mine conteaza acest aspect.

                          @Leo0608 Ce are userul Kojak langa el pe la Aparatorii patriei??Meridian?! Nu, nu este. Eu cred ca zici de nesty, care e sub meridian la mecanici si preturi mai mari acolo calitatea lasa de dorit, le-am cerut deviz pt motorul de 1.2 16v la revizia de 80 000km care include distributia, ei au specificat ca cica doar daca nu a fost schimbata la 60 000km.

                          La meridian am avut probleme la caroserie, m-a sunat call-centerul, i-am spus ce si cum peste o ora ma suna directorul, mi-a propus sa vin la serice si sa stau de vorba cu el..am plecat multumit de acolo.

                          Devizul atasat e de la nesty
                          Attached Files

                          Comment


                          • Vezi sa nu ai scurgeri de ulei de la acea garnitura , eu am avut un intreg circ cu acea garnitura daca citesti mai la inceput in acest thread.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • de la care garnitura?? cea OEM de aluminiu cu cauciuc??

                              Comment


                              • Garnitura busonului baii de ulei , si este din cupru(fara garnitura de cauciuc) nu din aluminiu.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google