Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by no.23 View Post
    Filtru de aer, polen si ulei + ulei Castrol Edge 5w30, dintre care uleiul si filtrul de polen le-am cumparat eu separat - au ajuns cu tot cu revizie la 450 de lei la Automotor Craiova.

    pt. cei din Craiova - evitati Redac, mergeti la Automotor - toti de aici sunt adevarati profesionisti
    Asta cu evitati Redac...e doar o parere propie de-a ta...am fost de nenumarate ori la Redac si este cel mai bun service pe care-l avetzi in Craiova...din orice punct de vedere...
    CostiAdam
    Vopsea pentru orice marca, tip de masina
    Recomand vopsitori

    Comment


    • #62
      Originally posted by piroman22 View Post
      @Obsolete
      Ce ulei ti-au pus? Te-au lasat sa stai langa masina? Ai fi putut sa mergi cu piesele tale? Filtrul de polen l-ai luat de la ei sau ai gasit in alta parte? Unde ai facut revizia, in Vlaicu sau in Aradul Nou?
      Ulei Dacia Oil, 25 de lei litrul fara TVA. Puteam sa stau langa masina , ca era sambata, insa i-am supraveghat de sus. Nu am intrebat, dar sigur puteam sa merg cu piesele mele. Filtru de polen inca nu l-am schimbat, doar l-am dat jos si l-am aspirat. E ~30 de lei unul normal, si ~50 unul cu carbon activ. verbita imi cerea 70 ca sa il schimbe.....jenant de mult.

      Am fost in Vlaicu.

      Eu sunt patit cu verbita, si daca as fi putut, as fi incercat sa ii evit, dar cat e in garantie....merg la ei.
      sigpic

      Comment


      • #63
        Multumesc de raspuns, te-am intrebat pt ca eu lucrez la un service auto si as putea foarte usor sa imi schimb eu consumabilele la revizie, dar nu as vrea sa renunt la garantie....
        Este enorm sa ceri 70 de lei pt schimbare filtru de polen, dar cine nu stie cat de usor se face treaba asta, plateste... Unde lucrez eu, costa 80 de lei manopera pt revizie care consta in schimb de ulei, si toate filtrele(ulei, aer, combustibil, polen).

        Comment


        • #64
          Doar ce am facut revizia de 1 an la REDAC Craiova.
          Totul a decurs cum ma asteptam, adica bine. M-au lasat sa stau langa masina, dupa ce am semnat un document ca daca ma accidentez acolo e vina mea .
          S-a schimbat uleiul si filtru ulei. Suflat cu aer filtrul de aer, surprinzator era destul de curat!
          Adaugat 300ml de antigel si cam atat.
          Ulei folosit: DACIA 5W30 iar filtru chiar nu stiu de care.
          Verificat la masina cam tot ce scrie in carte ca trebuie verificat, inclusiv dat rotile fata jos si verificati plachetii de frana + masina pusa pe tester ptr. erori de soft.
          Total costuri: 304 RON din care 130 RON doar manopera pe 2 ore de lucru.
          Ma declar multumit de cei de acolo.

          Comment


          • #65
            ceva recomandari ulei pt. prima revizie ? in afara de dacia oil. km pana in 8ooo adica si tipul si firma daca se poate.

            Comment


            • #66
              Eu i-as pune Elf 5W30, e o oferta cu tot cu filtru pe la Selgros in jur de 130(parca) de lei 4 litri, dar nu sunt sigur daca e bun filtrul acela! Are cineva idee despre ce vorbesc(filtrul de ulei)?

              Comment


              • #67
                din pacate eu chiar dacia oil iti recomand.
                decat o posirca scumpa mai bine asta.

                Comment


                • #68
                  Sa vedeti "superoferta" , am sunat sa aflu costul reviziei de 1 an si la Meridian Sud mi-au spus ca este in jur de 500 - 520 lei iar cei de la Cobalcescu in jur de 450 lei . Mai studiez sa vedem si altii ce preturi au .

                  Comment


                  • #69
                    Ce ma enerveaza la dealerul din orasul meu e ca dupa revizie te suna sa te-ntrebe daca esti multumit, daca ai recomanda si altora service-ul, de parca ti-ar face o mare favoare ca-ti iau doar 3 milioane pentru un schimb de ulei... Eu am salar de 10 lei pe ora iar ei iau de 10 ori mai mult si li se pare ca trebuie sa-i recomand si altora.

                    Originally posted by gheorg1975 View Post
                    Sa vedeti "superoferta" , am sunat sa aflu costul reviziei de 1 an si la Meridian Sud mi-au spus ca este in jur de 500 - 520 lei iar cei de la Cobalcescu in jur de 450 lei . Mai studiez sa vedem si altii ce preturi au .
                    Ce tarife de manopera au de ti-au dat astfel de preturi? La tarifele astea iti recomand sa-ti iei tu consumabilele si sa le platesti doar manopera.
                    Last edited by amigos; 23 September 2011, 20:04. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #70
                      @gheorg1975: mie mi-au cerut 75 de lei pentru un contactor de usa ca nu aveam pe spate(cand mi-am montat alarma) in conditiile in care mai mult de 10 lei nu e la magazin! cred ca 75 cu tot cu manopera, nu sunt sigur!
                      deci conteaza la ce service mergi!
                      cred ca mai bine suni la cateva service-uri inainte sa te duci la revizie sa te interesezi de pret! chiar daca mergi 50 de km mai departe de localitatea ta! de la 300 la 500 de lei e diferenta foarte mare!

                      Comment


                      • #71
                        REvizie facuta ieri. 4 mil filtru ulei si ulei plus verificari etc
                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          ITP a facut cineva? Care au fost rezultatele?
                          Saptamana asta trebuie sa merg si sunt curios daca vor fi probleme la noxe, ca la altceva nu vad ce ar putea fi.

                          Comment


                          • #73
                            revizia de un an
                            schimbat ulei si filtru de ulei - 215 lei la apan

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by amigos View Post
                              ITP a facut cineva? Care au fost rezultatele?
                              Saptamana asta trebuie sa merg si sunt curios daca vor fi probleme la noxe, ca la altceva nu vad ce ar putea fi.
                              A fost taicamiu cu drezina la ITP,toate bune si frumoase.
                              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                              Comment


                              • #75
                                Sa va povestesc,:
                                1. Ma suna cei de la Cobalcescu ca de acolo am cumparat masina ca se apropie termenul de un an si sa ma programeze la revizie. Ok, toate bune si frumoase imi spune ca ma costa revizia de un an 450 lei (ulei, filtru de ulei si filtru de aer, manopera) +120 de lei filtru de polen, total 570 lei si le spun sa ma programeze sambata la ora 9 la Cobalcescu de pe Cismigiu asta fiind marti. Miercuri ma suna din nou sa imi confirme, si ce ma apuca pe mine vineri sa dau un tel de control pe Cismigiu, unde imi raspunde un nene si ii povestesc ca sambata am programere sambata, la care el imi spune ca nu am programare ca sambata sunt in training. Ii spun domne nu se poate ca m-a sunat si mi-a confirmat duduia, si el nu si nu. Bun termin aceasta conversatie jenenta cu niste oameni de 2 lei si am inchis capitolul AutoCobalcescu.

                                2. Caut alternative si aflu ca cei de la DacoServ sunt de treaba asa ca pun mana pe telefon si sun la ei: -Buna ziua, pot sa stau langa masina? Pot sa vin cu consumabilele mele ?. Da se poate. Asa ca am fost la ei si fara programare si m-au primit imediat, au lucrat si curat si m-a costat 118 lei manopera + 120 lei filtru de ulei + ulei ELF 10w40, cost total revizie de un an 238 lei in BUCURESTI. Precizez ca am fost la Dacoserv Militari si recomand cu caldura, oameni de treaba si preturi decente. Am constatat ca cel mai aproape service de mine nu inseamna si cel mai bun asa ca merita o plimbare mai lunga.

                                3. Avand in vedere ca polizorul meu de 1149 se afla printre cele cu rechemerea in service am facut tot la ei verificarea dar este un alt capitol pe care va invit sa il cititi pe topicul cu rechemarea in service.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google