Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    asa putini cu revizia in toamna asta pe forum /
    ?

    Comment


    • #92
      mai vin eu cu una facuta in iunie la dacoserv.
      inlocuit atunci urmatoarele:
      -filtru ulei, renault by mann
      -filtru aer, in plastic cu sigla renault
      -ulei dacia oil premium 5w30 bidon 4l
      -filtru polen (arata foarte rau cel vechi)
      masina la 8500km,mers preponderent in oras,uleiul cu 2mm peste din fabrica si acolo inghetat.
      cost total aprox. 380 lei .
      mare atentie la garnitura de la busonul baii de ulei,obligatoriu a fi inlocuita,este din cupru si nu rezista la mai multe presari ca la celelalte modele logan(care sunt dintr-un metal alb cu garnitura de cauciuc in mijloc).
      cam piperat filtru de polen 61lei,si pretul la manopera aprox. 110 lei.

      Comment


      • #93
        filtrul de aer era deja infundat ? asta pentru ca luna viitoare merg si eu la revizie si am cam 8000km sa stiu la ce sa ma astept

        Comment


        • #94
          infundat nu cred ca era,dar e pacat sa nu-l schimbi(in jur de 50 lei).filtru de polen arata ingrozitor.praf e destul in bucuresti.

          Comment


          • #95
            si dac e doar 50 lei merita /
            ma gandeam ca daca are praf destul sa il schimb dar doar asa ca e 50 lei parca nu e concludent
            de banii aia iau 2 l de ulei

            Comment


            • #96
              Eu am avut 6000km la revizie si omul acela a zis ca nu este nevoie sa schimb filtru deoarece in carte scrie 2ani sau 20000km, dar filtru habitaclu era negru cand l-am scos si am dat 67lei pe altul nou, tot Valeo ca cel ce a fost din fabrica.
              Nici n-a intrebat daca vreau sa schimb filtru de aer, dar si daca intreba oricum nu-l schimbam nefiind nevoie.
              Oare si la Sandero este garnitura din cupru??Mie nu mi-a schimbat-o. Daca pierde ulei, se va vedea pe sub masina sau ramane uleiul in scut??
              Last edited by megyes raul; 13 November 2011, 10:54.

              Comment


              • #97
                Originally posted by megyes raul View Post
                ... dar filtru habitaclu era negru cand l-am scos si am dat 67lei pe altul nou ... Nici n-a intrebat daca vreau sa schimb filtru de aer, dar si daca intreba oricum nu-l schimbam nefiind nevoie. ...
                Filtrul de habitaclu a fost schimbat acasa sau in atelier?

                Comment


                • #98
                  sandore filtrul de habitaclu il schimbi in 2 min tu. e u l-am monttat singur l-am cumparat din supermarket a fost cam 25 lei si l-am montat

                  Comment


                  • #99
                    Cand am fost la revizie i-am zis inginerului ca vreau sa schimb eu filtrul deoarece se schimba foarte usor si sa mai scutesc niste bani cat mi-ar fi luat ei.Omul a fost de acord si am cumparat filtrul de la ei dar l-am schimbat eu acasa.
                    @b 98 tul: din ce supermarket ai cumparat filtrul cu 25lei??Ca la banii astia imi luam 3 pe cat am dat pe al meu.

                    Comment


                    • Gasesti filtre de polen de Logan/Renault/Nissan (care merg pe Logan) la 20-30 lei. Daca stii de unde gasesti filtre chiar de calitate, Valeo (care e peste 50-60 lei in mod normal) la 25 lei, e un user pe forum care vinde.
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • Daca nu ai schimbat inca filtru de habitaclu inainte de a face treaba asta sa dezinfectezi acolo cu un spray ptr. curatare aer conditionat;si pe aeratoare e bine sa pulverizezi un pic.
                        Am montat filtru, 550Ron/bucata.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • poate 55 nu 550 !

                          Comment


                          • Era cu foita de aur. Am vazut tarziu ce prostie am spus;da 55Ron.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Originally posted by b 98 tul View Post
                              sandore filtrul de habitaclu il schimbi in 2 min tu. ... cam 25 lei ...
                              Adica il schimb eu in 2 minute?

                              Originally posted by megyes raul View Post
                              Cand am fost la revizie i-am zis inginerului ca vreau sa schimb eu filtrul deoarece se schimba foarte usor si sa mai scutesc niste bani cat mi-ar fi luat ei.Omul a fost de acord ...
                              Treaba lamurita.
                              Last edited by Szente Sandor; 13 November 2011, 22:05. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • da atata dureaza. filtrul se afla in partea dreapta sub bord are doar un capac din fabrica se scoate foarte usor . din fabrica nu este montat de regula . acolo la ph2 este doar un capac . se scoate are asa ca un surub de plastic jos te uiti cu o lanterna
                                jos lipit de partea montant

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google