Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am cerut eu la reprezentanta de fiecare data sa imi puna suruburile acelea noi cand inlocuiam distribuție+accesorii+pompa de apa, ziceau da da si nu puneau nimic. Mincinosii de la Dacoserv zic. Gen Bahmuteanu, te minte in fata nerusinatii ca aduc ei piesele alea si cand e mașina demontata pe rampa, o baga pe aia ca merge și asa, ca nu le-a găsit sa le comande.

    Comment


    • Nu am schimbat la reprezentanta kitul
      Am schimbat la un service la care am schimbat mereu distributia.
      Asta e primul logan care il am cu 1.2 si doar la acesta nu mi-a pus acel surub nou.
      E un logan E6 modelul cu doua curele la acesori
      ( cu servo electric)

      A-ti ajuns la urmatorul schimb de distributie fara a avea probleme ca nu a fost schimbat acel surub ?

      Comment


      • Da, la masina de 2006, niciodată nu mi-a schimbat cele 2 șuruburi...
        Nu merg la service de cartier pentru lucrări gen distribuție, vreau garanție și factura pentru lucrare.

        Comment


        • Nici la mine nu l-au schimbat (acel surub), in unele manuale se precizeaza ca trebuie schimbat, in altele nu, deja la mine este al patrulea schimb de distributie, daca pun si problemele avute cu primul schimb de distributie, surubul este tot cel pus de fabrica, pana acum 0 probleme cu el, deci sa inteleg ca da, chiar nu trebuie neaparat schimbat, doar daca prezinta uzura.

          In legatura cu service-urile de cartier sau la colt de strada, cel mai important este cel pe care-l gasesti sa fie bun de meserie !!! ca si la reprezentante daca te duci si dai de un nea Gigi, vei regreta alegerea facuta. Cel care face lucrarea cum trebuie, poate sa fie si unu care face la colt de strada, daca are mana si scule, jos palaria, ca degeaba beneficiezi de garantie si ai tot soiul de probleme prin x reprezentante, dand de nepriceputi.
          Last edited by prometheus; 29 January 2021, 23:52.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Multumesc pt. raspunsuri m-am mai linistit daca rezista pana la urmatorul schimb de distributie e ok.

            In legatura cu reprezentanta dupa parerea mea nu se mai merita ,dupa ce iese din garantie sa te duci la ei.
            Sunt destule service in care te trateaza cu mai mult profesionalism decat in reprezentanta si ca pret e diferenta .
            Cu distributia nu se merita sa o schimbi in fata blocului.

            Comment


            • Revizie cu distribuție la 5 ani și 30k.
              Kit distribuție, 2 colecții accesorii, ceva marunțișuri acolo(role, garnitura umplere ?), plus manopera, schimb ulei, verificare frana si directie (OK) un pic peste 1200 lei.
              Uleiul si filtrul de ulei de la mine, nu am schimbat bujii, placuțe frană, filtrul de aer si de polen (la anul)

              Comment


              • In ce oras?La service autorizat/reprezentanta?

                Comment


                • Scuze, era important sa scriu și asta, reprezentanță Arad (Verbiță)

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    A doua revizie 20.000 km. Ulei DaciaOil 5w30 4l si filtre de origine 496 lei la "reprezentanta".
                    Salut, pai nu este acest tip de ulei in fisa de intretinete

                    Comment


                    • A fost candva, acum din cate am inteles se recomanda 5w-40.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • 5w40 este uleiul, alegi ce marca vrei. Multi pun elf evo 900 sxr 5w40 sau castrol magnatec start stop 5w40
                        Last edited by 77sky; 26 April 2022, 21:19.
                        ​​​​​​

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google