Viteza Economica 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Viteza Economica 1.2 16v

    Salutare , si bine v-am regasit!

    Care este viteza economica pentru logan 1.2 16 v Ph2 fara GPL.
    De exemplu la un 1.5 dci (in general) viteza economica este de 90 km/h.

    Va multumesc !
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

  • #2
    Defineşte...viteza economică.
    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

    Comment


    • #3
      la 1.5dci poti sa mergi si cu 130km/h ca tot economic e)
      ..::LOGAN 1.4 MPI AMBIANCE 2004::..
      ..::KIA CEE'D 1.4 16V BEST 2008::..

      Comment


      • #4
        Consum bun la orice masina se optine la 80-100km/h dar mers cat mai constant.
        De ex eu cu 1.6 4 pers si bagaj de la tg mures la cinstanta am scos un consum de 5.2 mers cu 80-90 cat mai constant (am statie) si pe autostrada cu 130 maxim.
        Pe acelasi traseu am scos si 6.8 doar eu singur in masina si un geamantan in portbagaj dar mers sportiv pe nationale cu pina la 140 si pe autostrada cu 155-160 constant.

        Comment


        • #5
          e jale daca si la 1.2 mai vrei sa scoti consum de invidiat.

          mergi regulamentar cu 50-60 in localitati si 90-100 extraurban si nu incurca traficul cu 70 in exterior . consumul nu se modifica mult.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • #6
            Pentru D4F-732, de la 120 km/h în sus, creşte consumul proporţional cu viteza.
            Până acolo, e rezonabil.
            Oricum, se poate efectua testul foarte simplu. Mergi pe autostradă sau un DN mai liber unde nu există pante accentuate, cu viteză constantă, resetând CB-ul şi apoi, modifici viteza şi vezi consumurile.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              0 - cea mai economica..
              sigpic

              Comment


              • #8
                in mod normal la orice masina cel mai mic consum e intre 90 si 110 km/h
                sau se poate si varianta necunoscutului

                Comment


                • #9
                  La mine, cele mai bune consumuri au iesit atunci cand am mers cu 80 km/h constant ~ 4,5% (cam plictisitor) sau legal : 60 in localitate si 100 afara ~5% .

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Razvy View Post
                    in mod normal la orice masina cel mai mic consum e intre 90 si 110 km/h
                    sau se poate si varianta necunoscutului
                    La orice masina nu stiu, dar la Logan, fie 1.4, fie 1,2, fie 1.6, din cate am inteles, cel mai bun consum se scoate la viteza stabilizata de cca. 80km/ora; ce trece de 100 km/ora, e alta poveste.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #11
                      la mine la mers aproape constant 105-110 am scos 7.1 consum mediu, ceea ce eu spun ca e ok pentru motorizarea mea.
                      Ar putea incerca si el acelasi lucru.

                      Comment


                      • #12
                        Eu credeam ca toata treaba e in functie de turatia motorului. Adica merg cu tr.a IVa la 2500rmp am 6% sa zicem. Merg tot cu aIVa dar la 2000rpm am 5% sa spunem. Gresesc?

                        Comment


                        • #13
                          Cam asa sta treaba, cel mai mic consum posibil il obtii daca mergi in ultima treapta de viteza, undeva pe la 2000 rpm...

                          Comment


                          • #14
                            Salut,

                            Problema cea mai mare la Logan este aerodinamica proasta.

                            Aerodinamica proasta duce la consum mare la viteze de peste 100 de km pe ora.

                            Pe siteul acesta este descrisa influenta aerodinamicii asupra consumului.



                            Pe site scrie ca daca mergi cu 120de km pe ora consumi cu 20% mai mult decat daca mergi cu 100 de km pe ora.

                            In concluzie viteza economica la Logan este clar sub 100 de km pe ora.

                            Probabil la 90 de km pe ora obtii un consum foarte bun si te incadrezi in limitele legale extraurbane de viteza si nici nu incurci traficul.

                            Daca ai multa rabdare, poti merge cu 80 de km pe ora si vei scoate un consum si mai bun.
                            Logan GPL 1.4

                            Comment


                            • #15
                              Consumul cel mai mic este acolo unde ai cuplul maxim. Subturata sau prea turata rezulta consum aiurea.
                              Iti dau exeplu o alta masina inafara de Logan. Skoda Fabia 1.6 tdi.
                              Am facut un experiment.Am mers cu 120 km/h in treapta a5a Buc-Ct si retur ......consum mediu 6,2l/100km, turatie 2300 rot/ min , iar daca ii dadeam a 4 a ajungeam la 3000 ture si consumul mediu scadea la 4,8l/100km
                              Alta saptamana am mers pe acelasi drum tot cu treapta a 5 a la 3000 ture, viteza undeva la 155-160 km / h ...si a rezultat un consum mediu de 4,8 l/100km.


                              Eu consider ca exista turatie economica.
                              real power..... diesel power by

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google