Turatii Logan 1.4 - cum sa nu subturezi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • baiete, ia o gura de apa rece si-ti revii cu dacia aia care bate loganul. la ce? demaraj mai prost, consum mai mare, stabiliate varza, siguranta varza, dotari varza. la ce ai dat-o daca era asa de buna? ce nu ti-ai luat un golf 3 tdi, ca la asta viseaza 90% dintre pustii dornici de afirmare in cartier? sau o pisicuta 316 de pe care pica tabla, ca si asta e o optiune serioasa intre blocuri...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Unora le trebuie masini de 500 de cai ca sa schimbe la 2000 de ture si sa simta ca trage...si nu orice masina de 500 de cai, ci V8-uri nesimtite la cuplu ca daca se urca in Ferarri si ala trebuie turat
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • credca nu l-au lasat parintii sa isi ia golf tedei sau alta masina nemtzeasca...si acuma ii pare rau de loganu asta de 1.4...daca tot ti-ai luat golan de ce nu ti-ai luat 1.6 macar ?

        Comment


        • Originally posted by Bobby_alx View Post
          e destul de slabut 1.4 nu cred ca trebuie turat foarte tare dar tinand cont ca e masina grea trebuie sa tragi de el putin.oricum e slabut nu se compara cu farasul de dacie care l-am dus la rabla si il manca la orice ora pe loganul care l-am luat.un 1.9 td i-ar fi stat bine la un logan
          Fa schimb cu un proprietar de Golf 3. Sa vezi ce fericit va fi ca a scapat de coaja aia de Golf 3. Daca poti, ia unu negru, cu capace cu spinnere (sau cum se scrie), cu geamuri vopsite cu spray negru si pleoape din banda adeziva. Nu o sa regreti.
          sigpic
          Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

          Comment


          • eu schimb normal intre 2500 si 3000 iar cind am unde si apa are 4 linii dau intre 4500 si 3000 si merge foarte bine ,stoc fara remapare ,benzina de 95 si fara aditivi...

            Comment


            • Originally posted by Bobby_alx View Post
              e slabut nu se compara cu farasul de dacie care l-am dus la rabla si il manca la orice ora pe loganul care l-am luat.
              Poate la rabla nu aveai turometru cred ca va sperie zgomotul facut la turatii de peste 3000 de asta ziceti ca nu trage

              Comment


              • si zgomotu ala se termina la 3700...si dupa aia se aude chiar fain

                Comment


                • mai taceti, mah! ce stiti voi? poate se strica motorul daca mergi mult cu peste 3000rpm...ca doar e tot dacie, nu?
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Faza tare: ma vede taica-meu ca schimb la 4000 si-mi zice "nu mai schimba la 4000 ca o sa-i faci motorul la 60.000 de km".
                    Ma manca limba sa-i spun "da' la dacia ta cand o conduc tot asa schimb".
                    Bine ca am tacut ca altfel .
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • Tata nu zice nimic daca sunt cu el in masina si schimb in limitare, de la el am invatat. Vorbesc serios, ii da tata la a lui niste sprinturi de s-a terminat cu jmecheria. Cand m-am dat jos din masina scolii de soferi, chiar ma certa ca schimb prea devreme, gen 2000 rpm.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • taica-miu-i heconomist. si el e obisnuit sa schimbe pe la 2000 pe masina lui [tot un 1.4 benzina], parc-ar fi dizalache. la inceput mi-a tinut si mie putina morala, dar dupa ce i-am explicat ce si cum sta treaba mecanic [is totusi oleaca de inginer mecanic incepand de anu asta], a tacut din gura si n-a mai zis nimic de atunci. mai nou vad ca incepe sa-i si placa cum trage loganu meu pe la 3500-4500rpm, simte din dreapta cum se intinde masina la drum si cum dezvolta calutii putere.
                        asta e cu generatia "1300". invatati cu totul altfel, isi schimba greu stilul si conceptia.

                        Comment


                        • Tata cand mi-o confiscase pentru 4 zile acum ceva vreme o luase pt. ca aflase de la mama si frate-meu ca schimb normal la 4000 rpm. . Mi-a tinut militianu' o moralaaa.... mama mama numai eu stiu. I-am explicat, orice motor pe injectie din fabrica are un limitator de turatie, atata timp cat motorul nu sare de turatia aia nu se strica, nu se da pe ulei ca la vechea dacie, degeaba, "schimbi peste 3000, uzura e mare, pai schimbai normal la 4000? ai noroc copile ca nu ti-a sarit un piston pana acum, ce noroc poti sa ai, tu chiar iti bati joc de masina asta". Nu i-am spus niciodata ca am dus-o mai zilnic in 5500-6000 ca facea infarct cred. I-am zis, el schimba la diesel la 2800-3000 treptele, cuplul maxim e la 1900 rpm. iar puterea maxima la dci e la 3750 rpm. pe cand la mpi e la 5500 puterea maxima iar cuplul maxim la 2800-3000 rpm. va imaginati ce bine trage 1.4 cand schimbi numai la 3000, pana la 5500 mai e, la dci daca schimbi la 3000, pana la 3700 e o nimica toata, dar tot nu a inteles. Generatia 1300, o urasc, i-am zis ca daca aveam berlineza o dadeam de mult pe ulei. In fine, am primit-o inapoi dupa 4 zile cu conditia sa merg normal si sa nu mai schimb sus de tot. Concluzii? Merg ca inainte insa in zona mea sau cu cineva cunoscut din familie in masina sunt ingeras. Daca va spun de tuning mecanic pe Logan va innebunesc cu conceptiile vechi, "arcuri sport? vrei sa ii rupi oalele la Logan?", "ce-ti trebuie tie tuning sau cum ii spuneti voi la Logan? Nu esti tu mai destept decat inginerii care au proiectat-o". Numai ineptii, drumuri bune, sper sa il conving sa intru in mecanica la Logan, altfel imi iau 1300 ca a 2-a masina ca sa nu-mi mai reproseze nimic.
                          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                          Comment


                          • si te apuci de tunat 1300?

                            Comment


                            • Radeti de 1300 dar alea v-au facut mari . Nu este nicio diferenta in ceea ce priveste motorul sau treptele de viteza intre 1300/logan/sandero, treptele de viteza se schimba la aceeasi turatie sau viteza. Daca la vechea dacie se schimba viteza la 2000 rot/min era la fel de gresit. Plusul pentru logan este ca poti merge constant cu peste 100km/h fara sa-ti faci griji in privinta motorului, stabilitatii.

                              Comment


                              • n-am zis nimic de performanta lor, au fost masini foarte bune, mai ales ca 1300 s-a produs din 1969-1979, deci vremea ei a trecut de foarte mult timp.
                                eu am avut placerea de a ma folosi destul de mult timp de una facuta pentru export [Ungaria, model cu busonul in lateral si tancul in spatele banchetei]. Calitativ am inteles ca erau superioare celor produse pentru intern. Eu am fost foarte multumit de ea, era productie 1985, ca si mine de altfel . resegmentata in 2001. colegii ii spuneau "furia rosie", desi ea era visinie, pentru ca imediat cum acceleram mai tare faceam burnout cu ea. asta din cauza gumelor fata care erau praf, si a suspensiei fata care era de asemenea praf.
                                oricum, mi-a placut masina aia, nu m-a lasat niciodata la greu, probleme tehnice nu am avut cu ea. intradevar era intretinuta de mecanici foarte des [datorita statutului proprietarului de drept al masinii in cadrul institutiei care detinea service].
                                intr-un cuvant au fost masini f bune si daca respectam noi si calitatea din planurile de proiectare a francezilor, erau si mai bune. is foarte curios cum se comporta o masina din ziua de azi dupa 30 de ani de folosinta. de s-ar mai tine macar cat se tine o dacie 1300 din '70, ar fi bine.
                                acum nu se mai fac masini durabile, se fac la misto pe piata de consum. platesti ca dobitocul o emblema si te cari cu o caruta. iti vine sa-ti bagi picioru-n ea troaca pe 4 roti, de la frantuzeasca, nemteasca, italiana, pana la ce vreti voi. toate niste harburi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google