Scartait Suparator Pe Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait Suparator Pe Spate

    Am un logan benzina 1.4MPI. De ceva timp aud un scartait suparator pe spate acesta se aude doar cand trec peste denivelari mai mari. Nu am avut timp sa ma duc la service.
    M-am gandit ca ar putea fii de la frana de mana...poate ramane blocata...
    Oricum se aude foarte tare.

  • #2
    Ai umblat la cric de curand?
    Eu am patit de nu l-am mai strans cum trebuie si facea un scartait la denivelari mai mult decat enervant.

    Comment


    • #3
      Nu ai precizat versiunea de echipare, in ideea mentionarii daca ai sau nu ABS.
      Oricum la 1.4 cum ai tu, singurele versiuni cu abs stiam ca sunt laureat plus si abs plus.
      O sa presupun ca nu ai abs si spun asta pentru ca la problema descrisa de tine vinovatul este repartitorul de franare in 90% din cazuri.
      Si la mine scartie si la inca 4 masini de le stiu si e de la repartitor. La mine nu numai ca scartie, dar la decelarari sau frana de motor mai si pacane si trosneste de zici ca sare motoru' in strada sau se rupe cutia, dar de fapt zgomotul vine din spate.
      Treaba e ca nu exista o remediere permanenta, ci doar temporara, datorita constructiei mai "spartane" a repartitorului, care are o tija cu o gaoace in capat si culiseaza pe un ax ceva si la decelarari, sau franari mai puternice, din inertie, bate tija aia in sus intr-un tampon sau dupa caz in caroserie, iar la denivelari joaca pe axul ala si scartie...
      Spuneam ca e temporara rezolvarea pentru ca ai putea sa ii bagi un pumn de vaselina ceva acolo, dar dupa un timp revine zgomotul...sau mergi cu masina incarcata, pentru ca atunci nu (prea) mai face
      Oricum din cate am vazut, asta nu e un "bug", ci un "feature"...sau pe romaneste "asa face toate dom'ne".
      Last edited by lungan; 5 October 2009, 10:51. Reason: Daca ai Logan face-lift d'asta nou, ignora postul te rog
      Keyboard error or no keyboard present.
      Press F1 to continue or DEL to enter setup...

      Comment


      • #4
        ma cam ia groaza la ce citesc pe aici si mi-aduc aminte de vechea dacie fantoma ei ma urmareste desi credeam ca am scapat de ea si problemele ei tipice,eu am 40 000 km si nimic din probleme pina acum,ori am mers soft ori in 2007 a fost un lot bun si sper sa raman asa inca mult timp....

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google