Capacitate Rezervor Combustibil

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Capacitate Rezervor Combustibil

    Salut dragilor

    Nu stiu daca a mai fost semnalata problema, dar nu am avut rabdare sa caut prea mult.
    Nu-mi dau seama cat de mare e rezervorul de benzina. Aveam ieri 3 liniute pe indicatorul de pe bord si am alimentat 40 litrii la Lukoil Alexandria. Totusi nu cred ca 3 liniute reprezinta 10 litrii. Nu sunt ferm convins ca nu si fura pompa de la benzinarie. Totusi cati litrii de benzina incap in rezervorul de Logan.

    S-a mai intamplat oa data in bucuresti cand am alimentat 63 litrii de benzina in masina de la firma. Mai eram cu un coleg si ne-am invartit ca bolovanii pe langa masina cautand unde se duce benzina.
    Undeva e furaciune si nu imi dau seama cum se face si cum sa descopar treaba asta.

    Salutari

  • #2
    rezervoru propriu zis are 50 de litri..da in total in logan intra cam 65 de litri cu benzina pana la maxim(adica si pe conducte)...eu atata am reusit sa bag maxim in el
    low....&.....slow

    Comment


    • #3
      Daca nu mai insisti in momentul cand sare pompa nu-ti intra mai mult de 50 l. De cate ori am facut plinul si sa zicem ca mai aveam 10 l mi-au intrat fix 40 l, sau daca mai aveam 5 l imi intrau fix 45. Daca tot insisti e posibil sa bagi 65 l fara probleme (65 l in total, adica ce mai ai tu in rezervor + ce mai alimentezi).
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #4
        cu vreo 50 m inainte sa ajung la benzinarie, s-a aprins becul de rezerva. am facut plinul, au intrat vreo 45,7 L in rezervor (pana la primul clic). cu siguranta daca mai insistam, mai mergeau vreo 3-4 clic-uri
        sigpic

        Comment


        • #5
          in rezervor intra 68 litri de benzina. dar nu e recomandat
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #6
            Restul de spatiu este special conceput pentru vaporii de benzina. Este foarte periculos sa bagi combustibil pana la refuz pentru ca vaporii de benzina se vor scurge pe jos in timpul alimentarii si riscati incendiu !!!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              faza aia cu vaporii nu-mi place )
              dar sa stiti ca euam dus-o aproape cu rezervoru gol, si l-am umplut ochi ! au intrat 62L
              meseriasu mi-a zis ca intra 64, ca a venit unu impins, nu mai avea benzina deloc, si atat a intrat !
              deci ...

              Comment


              • #8
                nu e recomandat sa bagi mai mult de 50 l in rezervor...totusi capacitatea maxima e undeva la 62-65 l.
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • #9
                  domnilor, s-a mai discutat de capacitatea rezervorului pe inca vreo 2-3 topicuri...50l zice fabrica dar 60 si un pic intra daca insistati. desi nu e cel mai bun lucru. o sa inchidem topicul aici, dat fiind ca s-a mai discutat si s-au dat aceleasi raspunsuri la aceeasi intrebare. mersi
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google