Plecare Cu Loganul In Italia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Plecare Cu Loganul In Italia

    Vreau sa plec din iasi cu un loganel 1.4, in italia(foggia), si ma intereseaza care-i cea mai avantajoasa ruta, ce taxe se platesc pt fiecare tara, si anumite sfaturi generale mi-ar prinde bine.






    va multumesc!
    If you're smart, drive an Logan
    ___
    < you'll feel the difference>

  • #2
    da-i pe gps direct adresa si la italieni mergi pe nationale ca e scumpa autostrada.
    eu am dat adresa pe gps cand am fost in italia si la unguri si austria am platit vinieta circa 8e la fiecare si cand am intrat la italieni am iesit de pe autostrada la prima iesire si am scos din setari drumurile cu taxa. m-a dus prin locuri superbe si ca peisaj si ca orase.
    eu asta iti sugerez
    Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

    Comment


    • #3
      ms pt sugestie, am facut comanda de un gps sa vad dak pot sa ii setez drumurile fara taxa, k nu vreau sa ma plimb pe rezervor, ,
      * benzina d care ai pus, preturi?(sfaturi)
      * cate rezervoare ti-a luat pana in orasul in care ai fost?

      Nu mai da quote la ultimul post...se intelege ca lui ii raspunzi...si nu mai scrie mirc...ca nu suntem pe mess.Multumesc.
      Last edited by valeriuciprian; 9 July 2010, 22:53.
      If you're smart, drive an Logan
      ___
      < you'll feel the difference>

      Comment


      • #4
        din cate stiu din auzite, combustibilul e mai scump la unguri, deci adapa inainte sa iesi din tara.
        daca stiu altii altceva sa completeze

        Comment


        • #5
          si eu am facut plinul la nadlag si dupa aia in austria, la unguri nu alimentez niciodata.
          fati un calcul cu 7% consum pe autostrada.
          la austrieci e 1,30e benzina de 95.
          dupa ce ai trecut la italieni vezi ca are gps optiune in setari sa ii dai fara autostrada sau fara drumuri cu taxa.
          si seteazal la plecare pe rapid la tipul de traseu la setari in gps.
          Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

          Comment


          • #6
            daca iti permiti ca si timp sa stai cu orele pe nationalele lor,si mai ales daca prinzi si o zi caniculara,nu cred ca o sa te avantajeze,insa si daca mergi pe autostrada la italieni,sa stai bine cu banii in portofel.Aprox 1 euro/10km parcursi.Am fost anul acesta pe coasta de azur la Cannes,si am trecut italia de la est la vest,de la trieste pana la san remo si am platit 48 euro.Deci e destul de mult.Insa cel mai bun traseu ptr a ajunge in italia este Iasi-bacau-bRasov-Sibiu-Deva - ARAD- Budapesta-ljubljana(slovenia)-Trieste-foggia sau Iasi-cluj-oradea-bors-budapesta si mai departe ca si sus.La sloveni platesti o rovinieta de 15 euro/minim 1 saptamana,dar compensezi cu un traseu mai scurt decat prin austria.Drum bun

            Comment


            • #7
              Va multumesc pt sfaturi, cred k o sa trec prin slovenia k sa substitui din drum, iar in ceea ce priveste benzina teoretic ar trebui sa ajung cu 3 rezervoare, dar depinde de conditiile de drum.
              In rest blana, si 120 km/ora moderat, mai greu pana ce voi iesi din tara cu drumurile noastre, dar a fost loganelul si prin locuri mai sinistre...
              If you're smart, drive an Logan
              ___
              < you'll feel the difference>

              Comment


              • #8
                Originally posted by iliuta View Post
                Va multumesc pt sfaturi, cred k o sa trec prin slovenia k sa substitui din drum, iar in ceea ce priveste benzina teoretic ar trebui sa ajung cu 3 rezervoare, dar depinde de conditiile de drum.
                In rest blana, si 120 km/ora moderat, mai greu pana ce voi iesi din tara cu drumurile noastre, dar a fost loganelul si prin locuri mai sinistre...
                chiar interesant subiectu si eu vreau sa plec in italia 26 dec anu asta pe ce ruta se merita sa merem economic si fara taxe??

                Comment


                • #9
                  Am fost in Italia acum doi ani. Am mers pe ruta Bucuresti - Arad - Budapesta -Viena - Graz - Venetia. Deci am trecut prin Ungaria si Austria, nu prin Slovenia. Pentru Ungaria si Austria se lua o singura vigneta pentru ambele tari, costa cam 20 de euro. In Italia am platit taxa de autostrada, cam 10 euro pentru 100 de km (acolo nu se plateste vigneta).
                  http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                  Comment


                  • #10
                    in austria este o vigneta care se lipeste pe parbriz ( este desenat pe spate cum ) .
                    in ungaria este matrica , nu se lipeste nicaieri , este o foaie scoasa la imprimanta .
                    in italia s-a cam scumpit taxa de autostrada , eu am platit 50 euro pana la roma ( 800 km )

                    Comment


                    • #11
                      Salut.Am facut catevacurse de romania-italia (foggia-san severo, pugia-bari, brindisi napoli cam tot ce e este in sudul italiei).Cea mai convenabila ruta este romania-bulgaria-grecia (igoumenitsa)- feribot italia(bari sau brindisi mai ieftin pe brindisi) de la brindisi pana in foggia mai sunt cam 330 de km care ii faci in 2 ore juma 3 ore.Daca aveti alte intrebari va raspund cu placere.
                      Last edited by Distrat; 19 October 2010, 17:57.

                      Comment


                      • #12
                        Interesant subiectul. Am si eu de gand sa merg in Italia, la 200 km nord de Roma, dar mai in primavara. Astept si comentariile celor care au facut drumul iarna.
                        Deci sa inteleg ca taxe:
                        - rovigneta Ungaria-Austria - 20 EU
                        - autostrada Italia - 50 EU

                        Deci, total taxe 70 EU, numai dus , sau dus-intors (sa spunem ca total deplasare 7 zile)?
                        Ca timp, cat s-a facut?
                        Unde ati oprit?
                        Ati fost mai multi soferi in masina?
                        Consum, benzina ... litri ?
                        Estimativ, Romania-Roma.
                        Cred ca pe toti ne intereseaza cat mai multe detalii.
                        Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          salut

                          am fost si eu cu loganul in italia si anul asta si anul trecut. drumul ales a fost prin austria iar in ungaria nu am urcat pana la budapesta si am am scurtat apoximativ 150 km mergand pe drumuri nationale. anul trecut in ungaria am luat vigneta pe o luna si am dat 30 de euro. anul asta am dat 9 euro pe 10 zile si in austria 8 euro pt o saptamana.in italia am dat 15 euro pe autostrada dar am mers pana in padova.
                          benzina consumata: facut plinul in tg.ocna pe urma la arad si pe urma prin austria. dar tu daca vrei sa mergi pana in nord o sa mai trebuiasca sa mai pui benzina si prin italia.
                          pana in italia am facut aproximativ 28 de ore dintre care 4 ore de somn la intrare in austria pt ca am condus singur fiindca lu tata ii era raudaca stai numai 7 zile cred ca scutesti vignetele in austria si ungaria.iar in italia cei 50 de euro costa doar dus. deci dus intors cam 100 pana in localiatea unde vrei sa ajungi.

                          Comment


                          • #14
                            salut.si eu am fost anul asta in italia cu masina.traseu:brasov-arad-szeged-maribor-trieste-(si de aici am ocolit,nu am mers direct roma)-roma.in ungaria rovinieta pe 10 zile 11 euro,in slovenia 15 euro pe 7 zile,30 pe o luna.eu am luat pe o luna,ca am stat 10 zile,si sa nu ma mai opresc la intoarcere iar.de oprit am oprit unde am vrut,sunt parcari amenajate,cu wc si apa,nu ca la noi,dar de preferat sa opresti la peco,unde e multa lume,ca sa nu risti sa fi furat.benzina.am facut plin la brasov,apoi iar la arad(nu la nadlac)si am bagat 65 de litri,dar am bagat de vreo 150 lei,benzina cu care am ajuns pana in italia(vreo 200km de mers prin italia pana am alimentat iar).in slovenia obligatoriu sa lipesti rovinieta pe parbriz,in locul unde arata,si anume stanga jos.de la intrare in italia pana la roma e in jur de 50 euro taxa,si se circula foarte prost in italia.in roma sa ai grija la scutere,daca ajungi.benzina in italia e ceva mai scumpa ca la noi,dar nu cu mult,vreo 5 lei sa zic litru.pe autostrada se formeaza cozi din senin,care pot dura si cate o ora.daca nu ai AC si mergi vara esti ca si mort,am condus singur,fara sa dorm,doar opriri pt nevoi,si viata e scumpa in comparatie cu romania.dar ei au salarii,nu ca noi.am facut cam 1300 km in 21 de ore.sa nu mergi mai tare de 130,ca sunt radare si pe autostrada.cam atat.drum bun.
                            Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                            Comment


                            • #15
                              deci zvonurile ca ungurii te pacalesc la cursul valutar sunt adevarate...eu am dat 9 euro iar tu 11.pana la urma iam dat 37 de lei lu aia k accepta si lei si am zis ca si asa nu aveam ce face cu leii dupa ce am trec vama. ar fi indicat sa pastrati ceva roni pt intoarcerea in tara pt benzina sau daca aveti card e mai bun. dar nu va sfatuiesc sa schimbati euro in apropierea vamii fiindca este foarte prost platit.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google