1.4 mpi cel mai...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    comparatie

    Domnule loganist de 5 stele `verzi` comparatie intre olcit si logan nu era facuta la fiabilitate!!!
    ci la raportu consum - demaraj
    sunt identice!!!

    Comment


    • #77
      Bah ce rau esti
      nu poti compara doua motoare decat in conditii identice, nu ca performante in conditii diferite de lucru
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #78
        Motorul de oltcit este de tip Boxer...prin definitie este un motor de turatie!Ala abia dupa 4000 ture prinde viata!Asa este el conceput!Si ca sa fac o paranteza...ai condus vre-o data o masina cu cutie automata?....Ia mai intreaba cam pe la ce turatie schimba treapta de viteza fara modul Sport!Indiferent de cati cai putere are motorul!Asta pentru ca vad ca multi considera ca 3000-3500 este turatie mare la benzina!Offfff!!!!!
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #79
          unitate

          mai fratilor, vad ca sunteti uniti rau de tot astia cu 5 stele(indiferent de culoare)
          dati o solutie ca sa nu ne mai plangem atata
          o solutie tehnica nu una de genul `schimbati masina`
          nu ma supara daca creste putin conusumul, hai sa spunem 0,2-0,5 %
          si nu in ultimul rand sa nu fie scumpa!!!

          Comment


          • #80
            Remapeaza softul...alta solutie ieftina nu vad!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #81
              Colegu fara stele, peste cateva luni cum o sa facem diferenta intre noi? Ca om avea toti 5 moace (modelul vechi) de dacia
              zice bine darkside, vezi la anunturi online, sunt oferte incepand cu 300ron la benzinar. tu cu 1.4mpi de la 75 ajungi cam la 82 de cai, aproape ca un 1.6mpi stock (ala are 88). daca nu dai gaz in nestire, nu va creste mult consumul. eu cu 1.6 chipuit am sub 9% mediu (mers 75% in oras 25% afara). deci daca vrei ceva in plus, cel mai ieftin iesi cu chiptuning.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #82
                diferenta

                Care este diferenta dintre chip si cealalta?

                Comment


                • #83
                  Chip Tuning sau Flash Tuning in principiu inseamna acelasi lucru,diferenta ar fi aceea ca la flash tuning nu mai este nevoie inlocuirea/dezlipirea eprom-ului.
                  sigpic

                  Comment


                  • #84
                    Cred ca fiecare isi defineste propriul nivel al pretentiilor. O masina pe benzina cu motor de 75 cp indiferent de sigla de pe capota nu ofera mai multa putere sau cuplu decat scrie in talon. Daca doresti mai multa putere si cuplu atunci dai un ban in plus si "stai in fata". Eu cred ca 1.4 este potrivit pentru o masina de familie. Trebuie sa stii sa o si conduci. Credeti-ma ca in cei peste 100.000 km condusi pe logan 1.4 mpi in 3 ani si ceva (atat pe masina mea cat si pe cea de serviciu) am invatat cate ceva. Dupa ce mi-am cumparat loganul, la prima revizie, m-am dus cu reclamatii la reprezentata ca "nu trage". Si m-a scos unul in proba si cand i-a dat 4500 de ture am crezut ca ii sar pistoanele prin capota. Dar nu a fost asa. Din contra am constatat dupa un timp ca, de exemplu, daca mergi in a 5 a prin oras cu 50-60 km la ora la 1500-1800 consuma mai mult decat daca mergi cu a patra la aprox 2000-2300 si cu acceasi viteza.
                    Toate cele bune.
                    It's nice to be important but it's more important to be nice!

                    Comment


                    • #85
                      Eu am mers si cu 5 insi in masina , pe langa mine si merge bine 1,4. Conteaza mult si rodajul. Trebuie dezvirginat bine motorul si te duce...

                      Comment


                      • #86
                        Eu zic ca merge desi nu m-am dat niciodata cu 1.4 doar cu 1,6 si 1,5 dci. dar cred ca e okay!
                        Ambition

                        http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

                        Comment


                        • #87
                          La motoarele 1.4;1.6 Mpi importanta e piesa dintre scaun si volan si benzina din rezervor. Ca si constructie si fiabilitate sunt la fel,din ceea ce am obsevat la 1.6 se simte culpul mai bine la un nivel de turatie mai scazut (fata de 1.4).dar la turatii de peste 3500-4000 nu exista nici o diferenta-avind in vedere ca se foloseste acelasi tip(si calitate) de carburant
                          1.4mpi cu calculator reprogramat merge mai bine ca un 1.6 stok, dar la cazurile pe care le cunosc au aparut ceva pb,probabil din cauza benzinei si a uleiului care afost schimbat la intervale de 15000km probabil si din cauza ca au fost forjate si fara rost-nu prea ai unde sa te desfasori in traficul actual.
                          Traiesc in ROMANIA SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL !

                          Comment


                          • #88
                            apropos

                            Apropos noul calculator de la 1,4 ajung la 6000 ture?
                            eu am ajuns la aproximativ 5700 ture, din greseala sau mai bine zis fortat

                            Comment


                            • #89
                              Degeaba o turezi la 6000 RPM daca motorul scoate putere maxima la 5500 RPM!Aproximativ peste valoarea asta (max. 5700 RPM), motorul se plafoneaza!
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • #90
                                Revenind la tema topicului. 1.4mpi este cel mai bun pentru cine-l are. Pro di contra sunt multe, dar cine la cumparat cred ca a valutat bine oferta de la momentul respectiv si la considerat cel mai bun pentru exigentele sale. Va salut!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google