Problema La Schimbat Viteza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema La Schimbat Viteza

    se pare ca treaba cu agatatul, ba poate chiar caraitul din viteza 2 nu are rezolvare. am schimbat si ulei (din cutie) si chit ambreiaj , am rotit si levierul ala care face legatura cu cutia, am schimbat si bucsele de la schimbator .....si tot face...ba chiar mai rau, acu agata si a 3-a chiar si la cald (ce-i drept mai rar).termin prin a mentiona ca e 1.4 cu 34 000 km , schimb viteza cam pe la 2500 turatii si nu am fortat-o. asi fi extrem de multumit daca m-ar ajuta cineva care a intampinat problema asta si a rezolvat-o.

  • #2
    Ce ulei ai acum?
    La mine agata dar numai la rece.

    Comment


    • #3
      de la reprezentant. dacia oil pt cutii

      Comment


      • #4
        n-are treaba cu uleiul... a facut asa de la inceput ? sau dupa ce ai dat in vreo bordura, groapa ...e.t.c. ? eu am tot 1,4 din 2006 130000 km si nu a agatat niciodata... schimba-i vitezele dupa 3500 vezi in carte cuplu max. 3800

        Comment


        • #5
          cam de pe la 28 000 a inceput sa agate, inainte intra perfect, si la un moment dat a inceput sa agate din ce in ce mai des. si intradevar, daca schimb undeva pe la 3 000 de ture nu mai face, da tipa motoru ala in draci.... parca asi fi la curse

          Comment


          • #6
            si eu am avut problema cu intratu intra' 2-a cand bagam din 1 in 2 dupa ce iese din 1 si era pe liber cursa de la liber la 2 parca agata in arc si intra mai greu fata de celelalte trepte yp am 1.4 si acum am 40000 km dar asta s-a intamplat pe la 30-32000km acum si-a revenit singura....
            MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

            Logan din Bicaz (Neamt)

            Comment


            • #7
              Si a mea agata cand schimb in a doua. Dar doar atunci cand fac frana de motor. Cand urc in treapta n-am nici o problema.

              Comment


              • #8
                Si la mine mai agata....se pare ca "asa e toate"! ))

                Comment


                • #9
                  "Agatatul" treptei 2 si marcharier-ului e prezent cam la toate Loganurile. Bine, agatat nu inseamna carait si tras ca nebunu de levier sa schimbi treapta, dar oricum se simte ca viteza 2-a intra mai greu decat celalalte. Iar la marcharier e ca la loterie, ori nu intra in viteza desi maneta e in pozitie, ori intra "agatand", ori intra caraind .

                  Comment


                  • #10
                    Si la mine s-a intamplat sa nu intre in marcharier dar cu treapta a2a nu am avut probleme.

                    Comment


                    • #11
                      Confirm Problema!

                      Originally posted by yo_cristi View Post
                      Si la mine s-a intamplat sa nu intre in marcharier dar cu treapta a2a nu am avut probleme.
                      Acelasi Lucru la viteza de marchalier! Sau nu intra in marsalier si trebuie sa misc masina un pik, sau intra cu zgomot metalic(de parca nu am apasat bine ambreiajul).

                      Comment


                      • #12
                        Cu marchalier-ul nu am probleme. Doar cu a doua cand fac frana de motor. intra greu sau uneori nu vrea sa intre deloc. Sunt si situatii cand nu are nici un fel de problema.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google