Descriere Cutie Sigurante Si ECU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Descriere Cutie Sigurante Si ECU

    Am doua intrebari pentru cunoscatori:
    1) Logan-ul 1.4 are doua tipuri de aranjament electric in compartimentul motor. Cel cu carcasa de plastic peste ECU, relee si sigurante(a carei schema exista in manual) si cel cu carcasa metalica peste ECU si cutie plastic desupra rotii stanga fata.
    Doresc sa aflu functia fiecarui releu si siguranta din cutia de plastic in cazul celui deal doilea aranjament electric. Deasemenea in aceasta cutie mai este si o mufa mare pe doua randuri pentru care m-ar interesa culoarea si destinatia firelor componente.
    2) Doresc sa aflu descrierea fiecarui pin precum si culoarea firelor ce pleaca dinspre ECU pentru Logan-ul 1.4
    Multumesc anticipat si sper sa ma puteti ajuta si cu cateva poze descriptive pentru a intelege mai bine!

  • #2
    cauta "manual service logan" sau "manual reparatie logan", gasesti la download, moca, manualul de service al loganului. acolo ai schema electrica detaliata, explicatii relee, absolut tot ce vrei sa stii, mai putin descrierea hartii de injectie/avans
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Am deja acest manual moca. L-am rasfoit destul de atent zic eu dar nu gasesc descrierea pinilor ECU si nici aranjamentul electric pe care l-am descris si doar acela care nu ma intereseaza. Multumesc totusi de raspuns poate ma ajuti cu o directionare catre o pagina din acel manual care poate mi-a sarit la rasfoire.

      Comment


      • #4
        stai putin: ce nu intelegi din descrierea pinilor? schema interna a ecu-ului n-o da, dar iti spune de exemplu (vorbesc prostii, poate, dar ca idee) ca pinii 40,41,42 si 43 sunt pinii pe care se comanda injectoarele. iar pe schema electrica generala de la sfarsitul manualului gasesti cum sunt conectate injectoarele si pinii de ecu corespunzatori. poate n-ai manualul care trebuie, ala de 1500 de pagini si vreo 35-36MB...
        de cutiile de sigurante de sub capota nu-s nici eu sigur, dar la schema de implantare elemente, apare si patina din spatele bateriei.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          Intr-adevar nu ma uitam pe manualul mare de care spui tu. Am gasit legenda pinilor ECU. Este un inceput. Dar cutia de sigurante tot nu o gasesc. Cel putin nu pe aia pe care o caut ci pe cealalta in forma de "U". Multumesc pentru ajutor Seba, m-ai trimis pe o pista buna.
          Atasez si pentru altii ceea ce am gasit pana acum in legatura cu intrebarile pe care le-am pus:
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Am modificat putin documentul pentru o mai buna intelegere.
            Attached Files

            Comment


            • #7
              cauta visu logan nu mai stiu exact restul titulaturii si acolo gasesti toata partea electrica inclusiv alocarea sigurantelor si releelor din compartimentul motor. daca nu il gasesti da-mi un PM si iti fac o copie pe CD.
              sigpic
              Ambition 1.5 dc

              Comment


              • #8
                Multumesc Dani, am gasit manualul indicat de tine si observ ca e foarte complet. Atasez un link de download si atasament cu aranjamentul electric cu pricina.
                4shared is a perfect place to store your pictures, documents, videos and files, so you can share them with friends, family, and the world. Claim your free 15GB now!
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  Originally posted by flaviusfz View Post
                  Am doua intrebari pentru cunoscatori:
                  1) Logan-ul 1.4 are doua tipuri de aranjament electric in compartimentul motor. Cel cu carcasa de plastic peste ECU, relee si sigurante(a carei schema exista in manual) si cel cu carcasa metalica peste ECU si cutie plastic desupra rotii stanga fata.
                  Doresc sa aflu functia fiecarui releu si siguranta din cutia de plastic in cazul celui deal doilea aranjament electric. Deasemenea in aceasta cutie mai este si o mufa mare pe doua randuri pentru care m-ar interesa culoarea si destinatia firelor componente.
                  2) Doresc sa aflu descrierea fiecarui pin precum si culoarea firelor ce pleaca dinspre ECU pentru Logan-ul 1.4
                  Multumesc anticipat si sper sa ma puteti ajuta si cu cateva poze descriptive pentru a intelege mai bine!
                  Sunt si eu interesat de asa ceva!

                  Comment


                  • #10
                    @flaviusfz
                    Puteai lua din VISU filele respective in limba romana
                    Attached Files
                    sigpic
                    Ambition 1.5 dc

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc foarte mult. Raman dator!

                      Comment


                      • #12
                        Am nevoie semnificatile piniilor neutilizate la ECU EMS3132 Valeo Euro 4 la K4M690 -cu 90 de pinii. Vreau sa montez cele doua fire de la incalzirea electrica in habitaclu, care comanda releele 1067 si 1068 (70A). Am gasit schema de la Duster 1.6 16V. Acolo intra din mufa R212-(compartiment relee si siguranta) A9 si A10 in calculator la pinii ECU A3 si B4.

                        Comment


                        • #13
                          ori e Siemens EMS ori e Valeo ?
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #14
                            Pe ECU scrie in mic Continental EMS3132 cod 8200636605 sub asta in mic 8200598393

                            Comment


                            • #15
                              Deci nici Siemens ... nici Valeo
                              Dupa part number e totusi Siemens , doar ca e branduit Continental...ca au cumparat Siemens-ul intre timp ...dar pentru 1.6 16v E4 era tot vechiul EMS produs de Siemens.
                              E banalul EMS3132 de pe toate loganele benzinare probabil...
                              Last edited by Cristi_Xp; 14 December 2013, 19:40.
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google