Rateuri logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rateuri logan 1.4 MPI

    Salutări, am o problema de cca. 2 luni la mașină.
    Am rateuri dar doar în sarcină în treptele a 4-a si respectiv a 5-a
    Mașina are gpl si face aceasta problemă atât pe gpl cât și pe benzină
    Am fost la mecanic si am reglat presiunea la supape și culbutorii
    Înlocuit bobina, fișele și bujiile de 3 ori
    La clapetă am înlocuit ambii senzori dar am ajuns să îi pun pe cei vechi deoarece merge mai bine cu ei
    Mecanicul meu mi-a spus ca fie e clapeta cu totul deși crede că e cel mai putin probabil
    fie sunt cablurile ce intra fie in bobina fie in ambii senzori ai clapetei, adica ceva electric
    fie gazul imi da peste cap bujiile si mi le arde, deoarece la gaz mufele de reglaj sau ars de la acidul de baterie astfel ne mai fiind posibil reglajul
    CEA MAI MARE PROBLEMA este ca dat fiind ca am schimbat de 3 ori bujiile, de fiecare data dupa ce le am schimbat mi-a mers perfect cca o saptamana pana iar a început sa aiba rateuri
    ea mai ramane insa si turata doar pe gaz pe la 1600-2000 de ture, dar foarte rar
    am ramas in pana de idei si nu stiu ce are mai putea fi facut, va rog ajutati-ma
    Respect tuturor celor capabili sa imi gaseasca o rezolvare
    urmeaza sa ma duc la gpl sa decuplez instalatia si sa o las doar pe benzina. apoi sa schimb bujiile iar si sa vad daca apare iar acesta problema

  • #2
    Eu aud si un suntet precum ai lovi de tabla loganului un soricel de prins capacele de roti, insa nu stiu exact de unde se aude, uneori pare de la clapeta alteori din partea stanga la roata si nu stiu daca este un rateu sau un scurt electric care ar fi provocat si distrugerea mufelor si posibil a calculatorului gpl

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google