Supurare Imbinare Cutie Viteze - Bloc Motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Supurare Imbinare Cutie Viteze - Bloc Motor

    Astazi cand m-am bagat sub masina am sesizat ca la imbinarea cutiei de viteze cu motorul supureaza ( cred valvolina ) . De la ce ar putea fii ? garnitura ceva ?

    Cum pot vedea nivelul valvolinei , am sters cu o carpa si sa vedem in cat timp reapare .

    Masina are 18.000 km


    O zii buna .
    sigpic

  • #2
    Masina este sh sau noua .


    Completeaza locatia la profil .
    Last edited by Cristi_Xp; 9 October 2011, 11:09.

    Comment


    • #3
      cu ce te ajuta daca stii ca e sh sau noua la 18 mii de km ?
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        valvolina = ulei de cutie ?

        poate sa curga prin 2 locuri simering motor sau simering cutie. uleiul de cutie are miros specific deci poate fi identificat usor

        simeringul costa 10 lei dar trebuie data jos cutia

        Comment


        • #5
          poate curge si pe la busonul de umplere, tot asa se prelinge.

          dar la fel cum zice alessandro, poate fi semringul de la cutie, de la motor sunt slabe sanse sa curga acolo.
          sigpicMy ride

          Comment


          • #6
            Ieri am sters zona aia si azi am facut un drum de 120 km . Sa ma lase vremea si sa ma bag sub ea sa vad daca a mai reaparut .

            Aveti idee cum as putea verifica nivelul uleiului din cutie ?
            sigpic

            Comment


            • #7
              langa planetare ai un dop de plastic, il desfaci si vezi cat ulei e. daca scurge un firicel, e ok.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                Multumesc Seba am sa verific .
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Aceeasi buba o am si eu, precizez ca masina are 80.000 de kilometri, uleiul este foarte negru,este de la motor.Clar pierde pe la semeringul de la motor/arbore cotit

                  Am identificat problema cand am schimbat uleiul,iar cand am scos uleiul era sub 3 litri.
                  sigpic
                  "BRABUS" STYLE

                  Comment


                  • #10
                    De la cati km ai problema , cand am identificat scurgerea mi sa parut (dupa miros ) a valvoina (ulei cutie ) ori tie iti pierde ulei motor .
                    sigpic

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google