100.000 Km Fara A Schimba Cureaua

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Daca te punea Dacia sa schimbi distributia la 30.000 km sau 2 ani (ca la Fiat), ai fi zis ca 60.000 km ti se par prea multi
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #17
      Mi-am schimbat distributia la 60kkm, cca 5 ani.
      Am fost surprins de cum aratau piesele: aproape toate - Impecabil!
      Fara nici o exagerare. Am tensionat cureaua de distributie, bucata cu bucata. Nici o crapatura! Ma asteptam sa vad microfisuri datorate imbatranirii cauciucului, dar nimic!
      Pompa de apa: rotire fina, nici un zgomot (am zis sa nu ma joc cu asa ceva, service=ul mi-a zis ca se schimba doar daca ea curge...service=ul dealerului!)
      Rola Gates: arata si ea foarte bine, fara uzuri, zgomote.
      Rola intinzatoare pentru accesorii, se prezenta si ea foarte bine...
      In schimb, cureaua de accesorii - hutchinson, prezenta pe intreaga circumferinta fisuri-imbatranire clara de cauciuc.
      In concluzie: sunt organe de finete si nu prea as vrea sa joc la loto cu ele, nu poti sti daca cedeaza, mai ales dupa un anumit timp
      Attached Files
      Last edited by 77sky; 17 May 2012, 23:11.
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • #18
        Sa schimbi distributia la 30.000 sau la 2 ani mi se pare jecmaneala curata sau calitate proasta a pieselor. in nici un caz un lucru bun in conditiile in care mai nou un interval de schimb de ulei pana si Dacia in da ca 20.000km....

        Comment


        • #19
          Am un DCI din 2006 si l-am achizitionat la 82.000 km, fostul proprietar a zis ca a schimbat cureaua la 60.000 km am mers pe mana lui cu toate ca nu trebuia, acuma am ajuns la 121.000 km si am schimbat cureaua, adica acea curea din fabrica. Daca mai mergeam 10.000 km sanse 80% se rupea.
          sigpic

          Comment


          • #20
            @ 77SKY este normal. cureaua de accesorii este supusa prafului, apei, si altor factori. distributia este "capsulata" si astfel sta mai protejata

            si la mine la aprox 60mii si 3 ani cureaua de accesorii este fisurata dar foarte foarte fin. urmeaza sa o schimb

            Comment


            • #21
              asta nu e realizare, e inconstienta. da, au mai "realizat" si altii, in conditiile in care foloseau masina si-n campionatul judetean de indemanare, ca daca-i zic "raliu" se intorc colin mcrae si altii ca el, care stiu ce-i ala "raliu" in groapa
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                mai mergi frate cu ea pana cand ti se rupe si atunci ce schimbi?masina nu.si la mine in oras taximetristi schimba la 120000km ca si ei mi-ar zis ca cea din fabrica rezista mai mult,bafta.

                Comment


                • #23
                  apoi dai vina pe dacie, ca-i masina de c@c@t si ca floxvagin tedei ar fi tinut mai mult, fiecare stim pe cineva cu asa minune tehnologica, la care pana si cureaua de la casetofon inca e aia originala din 1993...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #24
                    "Since 1993"
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #25
                      La vechiul logan am schimbat 4 curele 60.000 120.000 180.000 si 220.000, ultima din cauza ca a curs ulei pe ea si nu o tineam pe masina odata ce a curs ulei pe ea. intre schimburi maxim 1 an jumate.
                      Daca sunteti amatori de sporturi extereme n-o schimbati la timp.
                      am un amic cu un clio 1.4 16 V la vreo 5 ani desi avea 38.000 km s-a rupt. 5000 Ron reparatia, deci amani sa dai 500 de lei si dai 5000 gramada, nici macar din punct de vedere financiar nu se merita s-o lasi mai mult.

                      Comment


                      • #26
                        Eu unu am 200000 de km cu ea si am schimbat distributia de doua ori pana acum ;d
                        Nu ma risc.
                        Prea multii prostii pentru o tara asa mica

                        Comment


                        • #27
                          Păi dacă fac un simplu calcul luându-mă după termenul de schimb dat de producător observ că te rişti o grămadă.
                          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by RYCHY88 View Post
                            Am un DCI din 2006 si l-am achizitionat la 82.000 km, fostul proprietar a zis ca a schimbat cureaua la 60.000 km am mers pe mana lui cu toate ca nu trebuia, acuma am ajuns la 121.000 km si am schimbat cureaua, adica acea curea din fabrica. Daca mai mergeam 10.000 km sanse 80% se rupea.
                            in general toti care vand masina spun ca distributia este noua ca stiu ca nu ai cum so verifici, deci in general sa stati linistiti mai dati 3-4 mil so schimbati, da chiar ca si eu trebuie so schimb luna viitoare, de unde ati luat piesele? si cat v-au costat?

                            Comment


                            • #29
                              stai linistit te prind din urma ) 89234km si aproape 5 ani ultimi 50000km in ultimul an!
                              Distributia luna viitoare 1080 ron kit distributie, doape axe cu came, kit acesorii si manopera la AMAT Pitesti!
                              http://sincemylastcigarette.com/bann...EUR_3_dark.png

                              Comment


                              • #30
                                Asta tine de noroc.Doar nu crezi ca daca tu ai mers 100.000 km cu distributia neschimbata,automat toate loganurile pot merge 100.000 km.
                                Si cand iti pica,schimbi tot motorul nu doar distributia.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google