Schimbare Consum

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare Consum

    Salutare!
    Nu stiu daca am nimerit-o cu anuntul dar..... Vedem.
    Daca stie careva o metoda de a reduce cu succes consumul de benzina ptr.Dacia Logan 1.4 mpi.Sunt din TM si am masina din 2004.Daca puteti spuneti-mi si despre eventulalele tzepe!Cu multumiri,Adrian Angelo.Bafta tuturor!Ceau!

  • #2
    Insearca sa tii cat mai mult turatia motorului intre 2000-2500rpm. Foloseste frana de motor in loc sa lasi masina sa ruleze pe liber. Nu te grabi pana la 3m de semafor si apoi sa franezi. Nu accelera brusc.Incearca sa prevezi ce fac cei din fata ta si condu in consecinta. Ai griaj sa ai unghiurile si presinuile rotilor reglate cat recomanda producatorul. Din punct de vedere tehnic, nu prea ai sanse sa scazi consumul, doar din stilul de conducere...
    ps: bine-ai venit printre noi, sambata la ora 16 la stadion se tin intalnirile saptamanale. esti asteptat...
    Last edited by Seba; 5 June 2008, 10:08.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Un ulei bun 5w30 ptr consum redus un pic .Benzina buna,acceleratie mai deloc,urcara pana pe la 2700 incet ,vant din spate, masina usoara(arunca tot de ce nu ai nevoie din ea) ,drum liber, si nu in ultimul rand masina in stare perfecta,cauciucuri fabricate ptr un consum redus si cred ca mai sunt multe chestii marunte care se acumuleaza si ajuta la un consum bun.Uite eu de ex. In Bv consum iarna 10 la% vara 8la % dar...Fara condus sportiv (ma mai dau la cate unu care se crede alonso) dar c-am o data pe zi atat si scurt max un semafor )

      Comment


      • #4
        Eu pot zice ca sunt zile in care tin masina numai pe la 3000 de ture in sus.Am filtru conic, calc de injectie sport si avacuare sport(doar toba finala) si in aceste zile masina imi ia cam 11%.
        Am uitat sa precizez ca am si roti mai mari 205/55/16
        sigpic

        Comment


        • #5
          Stilul de condus suplu afecteaza pozitiv in cea mai mare parte consumul la orice masina!Nu conteaza asa mult turatia cat conteaza CUM ajungi la acea turatie!Deci pedala de acceleratie trebuie tratata cu blandete daca vrei consum bun!
          PS: Stil condus suplu = ce zice seba mai sus
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #6
            Ai dreptate asta uitasem sa zic,dar scrie si in cartea tehnica a masinii:pt un consum redus putati-va cu pedala de acceleratie ca,cu un fulg

            Comment


            • #7
              Filtru conic se cam murdareste repede la noi,evacuarea este bine sa fie cap coada ca sa dea ceva,iar de cauciucuri ,ele or sa uzeze prematur elemente de directie ,in rest km multi fara incidente !

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google