Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu merge.
    Dar de ce trebuie sa inteleaga cei cu 1.2 ca poate si 1.4 5% consum? Au afirmat ca este imposibil sau este asa o demonstratie gratuita?
    Te gandesti ca numai te tarasti ca o rama cu 60-70/h cu 4-5% consum cand un dizal te zvanta cu 110-120/h la consumul asta.
    Adica vreau sa zic ca mie nu-mi plac consumurile astea demosntrative care n-au de-a face cu realitatea din trafic.

    Comment


    • Nu am spus ca asa trebuie sa se mearga eu spueam doar ca daca esti disperat de consum cu orice motorizare de pe logan poti scoate un consum de sub 5l/100.
      Nu sunt genul sa merg asa doar ca masina avea o problema si nu voiam sa depasesc viteza aceea si am spus totusi sa fac un filmulet.

      Comment


      • Acum e corect http://www.youtube.com/watch?v=hNUSQiXYPuE

        Comment


        • Incepator fiind...cel mai mic consum de pana acum, in regim de oras, a fost 7.6%. Cu accelerari cat se poate de lente si linistite. In rest...in regim de turatie putin mai mare...cat sa nu incurc traficul, 8.5%.
          Last edited by retro 590; 30 December 2012, 03:13.
          Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

          Comment


          • Originally posted by o8MeLC View Post
            Nu am spus ca asa trebuie sa se mearga eu spueam doar ca daca esti disperat de consum cu orice motorizare de pe logan poti scoate un consum de sub 5l/100.
            .....................................
            Am vazut clipul, este cat se poate de real )
            In acelasi regim am mers acum niste ani buni cu cineva pe o distanta de 200 km (Resita-Timisoara si retur) 70-80/h si a scos media 4,7%. Desigur nu eu la volan!
            Sacrificiul mi s-a parut prea mare, totalizat pe 200 km am scos cu aprox una ora mai mult decat in conditii normale de mers, incurcat de cateva ori traficul (mai dadea de o panta, scadea viteza la 60-65/h, mai o vale urca la 80-85/h...aiurea).
            Macar un 90/h pe ceas, dar nu prea mai iese sub 5% atunci )

            Comment


            • Care trafic?
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • Traficul avut la traseul meu, nu la clipul lu' Melcu.
                Se adunau masini in spatele nostru intr-o veselie.

                Comment


                • Bucuresti-Arad-Budapesta-Viena-Solingen(Germania)aproximativ 2100km consum mediu 6.3 cu o medie de 91/km h.In Romania a fost drumul uscat din Budapesta ninsoare pana la Viena,apoi ploaie pana am intrat in Germania.

                  Comment


                  • Sibiu-Brugge(Belgia)-7,5%benzina(dupa cb), 9,5% gpl(dupa calcul plin pe plin.
                    Plimbarea am facut-o in luna august, consum facut la 50km/h-120km/h-Romania, 120km/h- Ungaria, Belgia, 120km/h-160km/h-Germania.
                    Last edited by ovidello13; 3 January 2013, 10:29.

                    Comment


                    • Originally posted by tica View Post
                      Bucuresti-Arad-Budapesta-Viena-Solingen(Germania)aproximativ 2100km consum mediu 6.3 cu o medie de 91/km h.In Romania a fost drumul uscat din Budapesta ninsoare pana la Viena,apoi ploaie pana am intrat in Germania.
                      La intoarcere am scos tot 6.3

                      Comment


                      • Bucuresti-Sibiu-Gilau,tur-retur 7l%. autostrada medie 140km/h.

                        ,,cred"ca cei care scot un consum mai mic de 7L%, cum citesc unele mesaje[cu 3-4-5persoane] ori le imping ori minte CB.

                        PS: ma refer la un mers lejer de peste 110km/h.
                        Last edited by gavriluta dan; 6 January 2013, 21:17. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • La o viteză constantă de 90KM/ H sare de 6.5 l ?

                          Comment


                          • in jur de 5-5.5 l/100 km (depinde si de temperatura de afara)
                            Asta e consumul instant dar e destul de greu dupa un drum sa iti dea acest consum avand in vedere localitatile, carutele sau camioane...

                            Last edited by o8MeLC; 9 January 2013, 02:21.

                            Comment


                            • Cred ca a mea e stricata. Am fost cu un prieten sa cumparam o masina de la Cluj, Arad-Cluj-Arad (la intoarcere am mers eu) 5,7 %
                              La o medie de 61/h , am mers cum cerea drumul, 50-70 localitati, 70-110 afara fc de trafic, ceva fortari pe serpentine.
                              A mea nici batuta nu ar fi luat sub 6,5 %.

                              PS: ca o paranteza, cine spune ca nu conteaza la demaraj stilul de condus si daca o calci in podea trage oricum, se inseala amarnic..
                              La intoarcere am luat-o eu, o calcam pe coada in draci pe la depasiri, daca nevasta-mea din dreapta (care a afoana la masini) a spus dar ce are ca nu se infige deloc...va imaginati cum tragea, amandoi obisnuiti cu utilajul meu, o calc si se infige (in limita alora 75 cp )) ) asta lesinata la propriu, chit ca are si remapare.

                              E...dupa vreo 30 km si cateva "rescrieri de soft" din acceleratie s-a schimbat situatia, lucru remarcat si de "observatorul" afon din dreapta.

                              Cand a luat propitaru masina, m-a sunat dupa 5 minute sa ma intrebe auzi...ce dracu i-ai facut ca e alta masina!

                              Macar din cand in cand mai trebuie niste turatii in zona de limitare sa se mai curete drac catalizatoru ala...
                              Loganu asta mergea ca nou nout la 75000 km , nu merge subturat cu ea, dar nu o calca pe coada mai deloc.
                              Last edited by Octavian; 9 January 2013, 19:30.

                              Comment


                              • am 104.000 km... si mi se pare ca am un consum cam mare... la 80 de km facuti mi-au disparut 2 liniute de la benzina. Trebuie sa mentionez ca masina este incarcata putin cu scule (aprox 80-100 kg) plus soferu 110 kg.... ce spuneti nu este cam mare consumul mediu. Condus normal nu sportiv. Masina stock fara modificari, 1.4 MPI 2005.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google