Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 827sam View Post
    n-are treaba nici vantul si nici asfaltul mai rugos (daca nu-i autostrada nu bate vantul?), peste suta la ora consumul creste direct proportional cu rezistenta aerului, deci la 130 la ora consumi mult mai mult decat la 100.
    Cum sa n-aiba treaba, bre? Are multa treaba, chiar.

    Am mers pana la Galati numai si numai cu vantul in fata si am scos consum de 7.4/100/km. Autostrada cu 120 si dupa aia 90-100 km/h. Si am fost singur in masina, fara bagaje.
    Alta data am venit de la Constanta cu vantul in spate si am scos consum de 6/100km la 130-140 km/h cu 4 persoane in masina + bagaje.
    Last edited by vitriol; 11 June 2013, 12:31.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • "incep sa fiu convins ca mersul pe autostrada este mai scump ori din cauza curentilor puternici datorati lipsei de liziere sau alte obstacole, ori structurii mai rugoase a asfaltului, ori vitezei mult mai mari"

      Incercati sa cititi corect ce s-a scris mai sus si sa intelegeti la ce m-am referit eu cand am scris postul respectiv.
      Dupa spusele lui albinoiu consumi mai mult pe autostrada pentru ca e asfaltul rugos, bate vantul si mergi repede. Si daca un drum nu e autostrada si bate vantul, mergi repede si asfaltul e rugos, nu consumi mult ? Ce, o autostrada nu e ca oricare drum ?
      Nu vroiam sa spun decat ca nu conteaza ce drum e, consumul e dat in mare parte de viteza, normal ca au importanta si ceilalti factori(adica orice drum poate avea asfalt rugos si poate bate vantul pentru a influenta consumul). Drumurile in romania au fix acelasi bitum de cacao in care simti orice neregula.
      Last edited by 827sam; 11 June 2013, 12:48.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • M-am grabit sa raspund. Ai dreptate.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Originally posted by 827sam View Post
          ..................
          Dupa spusele lui albinoiu consumi mai mult pe autostrada pentru ca e asfaltul rugos, bate vantul si mergi repede. Si daca un drum nu e autostrada si bate vantul, mergi repede si asfaltul e rugos, nu consumi mult ? Ce, o autostrada nu e ca oricare drum ?
          ......................................
          Ba e ca oricare drum, numai ca noi cateodata facem abstractie ca pe autostrada mergem ceva mai tare decat pe drum national/european.

          Eu recunosc ca pe autostrada am consumul cel mai mare pt ca merg destul de tare pt motorizarea asta, am patit sa incep sa ma crizez ca nu mai trage "ce p... mea are??" cu 3 pers in masina viteza undeva la 150+/h si nu imi dadeam seama de ce nu mai trage, pana cand m-am uitat pe kilometraj. Ce dracu sa mai traga...mai batea si vantu din toate partile posibile (asa simteam)

          Originally posted by Kojak View Post
          Din pacate ai dreptate...multi dintre noi cred ca o duceam mai bine financiar in urma cu 2-5 ani decat acu'.
          Raspund cu "prezent"...mai ales de cand m-am insurat
          Last edited by Octavian; 11 June 2013, 19:02. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Consum

            Consum mediu de 6.5l la 400km, din care in jur de 100km extraurban iau restul de 300km urban.
            Attached Files

            Comment


            • La mine consumul s-a blocat de ceva timp(600 km) la 6.7 desi nu sunt sigur cine il mai calculeaza:sonda lambda aval sau bandajul izolant de cand a fost smulsa.Cred ca sonda,devreme ce martorul anti poluare nu s-a mai aprins.
              L.E.consum numai urban(nu la ore de varf).

              Comment


              • Am mers in spatele unui tir cu scoala pe soseaua de centura Giurgiu cu 40-50 cu a4a si asta a iesit.
                Attached Files

                Comment


                • Nu cred ca este ceva spectaculos

                  Comment


                  • Chiar deloc...eu cu a 4-a la 40-50 am scos putin sub 4.5...nu mai retin exact cat. Dar asta pe distanta scurta...20 de km.
                    Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

                    Comment


                    • Am inteles , deci se poate si mai bine )

                      Comment


                      • S-a intamplat sa alimentez de 60 lei (10.4 l) cand km totali ai masinii indicau XX000 si la scurt timp (3-5km) dupa ce s-a aprins martorul de rezerva combustibil. Am facut fix 100 km pana s-a aprins becul din nou.
                        Am mai repetat acest lucru de doua ori si rezultatul a fost ~ acelasi (102 si 104 km).
                        Acum am alimentat cu 10.3l (60 de lei) si am resetat CB-ul. Sunt curios daca se sincronizeaza sau CB-ul arata mai putin dect real. Sau... ma fura aia la pompa.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • asa cum a facut vitriol am facut si eu si acelasi rezultat 10 l '100 km
                          am mai facut o proba pe autostrada cu GPS , pe o distanta de 90 km , GPS mia dat 88 km , iar la viteza , 170 pe bord , gps 161 .eu inregistrez traseul dupa care il studiez.

                          Comment


                          • Revin cu consum si km parcursi la 50l cat are rezervorul, 6.6l/100km, 750km din care vreo 200-250km sunt extraurban restul de 500 urban. Ne auzim peste un an. Numai bine.



                            PS: In afata de spatiu, marca Dacia nu ofera nimic bun, imi pare rau ca am ales Logan, daca nu ai grija de ea, pe piatra cubica si drumuri proaste ca in orasul Tulcea incepe sa scartaie tot, incepand de la usi, bord, centuri, etc si asta nu spun numai din propria experienta. Ca urmare urmatoarea mea masina cu siguranta nu va fi marca Dacia. Cya
                            Attached Files

                            Comment


                            • braila - busteni pe DN1 plus plimbari prin imprejurimi consum 6,5% si busteni - braila prin cheia consum 6% neresetat.
                              sigpic

                              Comment


                              • 500 km consum 7.5%,un drum de 150km in afara restu in Bucuresti,media de 35km/h 60% folosit ac.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google