Zanganit Motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zanganit Motor

    Salutare, detin un logan 1.4MPI , an 2005, are vreo 43000 km.
    Bun, problema este urmatoarea, dupa ce i-am schimbat uleiul elf 5w30 sxr evolution + filtre, se aude un tacanit la motor(parca ar fi ceva metalic) la interval de 2-3 secunde, daca apas ambreiajul nu se mai aude, mentionez ca i-am schimbat distributia si cureaua de accesori(nu i-am schimbat pompa de apa).Masina a cam stat vreo 5 ani pe bara, adica maxim 3000 km pe an, acum de 1 an de zile i-am facut vreo 20.000km.
    Care sa fie problema?
    PS : am fost cu ea la service, am schimbat bujiile ca erau vechi, problema disparuse, acum a aparut din nou.Mecanicul de acolo mi-a zis ca nu are nimic motorul.

  • #2
    nu e de la motor.e de la ambreiaj si nu are nici ala nimic.o sa-ti zica si colegii de forum ca e un tacanit specific ambreiajului de logan.daca nu patineaza ,vitezele nu agata etc nu cred sa fie probleme.
    Welcome to the Club, We Have Jackets !

    Comment


    • #3
      deci sa nu imi fac griji?
      o sa merg saptamana asta la un mecanic sa vad ce si cum.

      Comment


      • #4
        De cat timp ai masina?

        La inceput si eu auzem fel si fel de tacaneli la motor, dar lasa-l daca marge/trage bine.

        Daca zici ca apesi ambreaju si nu se mai aude n-are nimic, e zgomot tehnologic, asa face toate, n-are nici o legatura cu uleiul.

        Comment


        • #5
          Cum am specificat si mai sus, masina este din 2005, a fost cumparata de noua.
          Masina a stat pe bara cativa ani, adica s-a mers cu ea maxim 4000 pe an, acum am luat-o eu in primire si i-am facut cam 20.000, face zgomotul asta de vreo 3 saptamani.

          Comment


          • #6
            nu are nicio problema, asa face si a mea, cand este rece nu prea se aude, nu?
            Am inteles de la cineva ca ar fi din cauza arcurilor de pe ambreaj...acum daca spune prosii spun si eu!

            Comment


            • #7
              si mie mi s-a parut ceva zgomot, dar cum a spus si octavian, atat timp cat merge bine , nu pierzi ulei sau apa sau alte lucruri mai grave nu ai de ce sa iti bati capul, incearca sa mai strangi scutul la baia de ulei si capacul la filtru de aer, se poate si de acolo

              Comment


              • #8
                da, la rece nu se aude, dupa ce se incalzeste se aude, azi de exemplu nu s-a auzit nimic, o sa merg maine la un mecanic sa vedem ce zice.
                Multumesc de raspunsuri!

                Comment


                • #9
                  sa ne zici si noua, poate descoperim ceva nou.

                  Comment


                  • #10
                    mi s-a spus sa mai strang capacul de la filtru de aer, nu e nimic grav, cica asta asa se aude.

                    Comment


                    • #11
                      Pai daca apesi ambreiajul si nu se mai aude, ce treaba crezi ca ar avea capacul de la filtrul de aer? Si la mine face la fel ambreiajul. E cunoscuta problema pe forum si in service ca fiind zgomot tehnologic, deci e in parametri nu-ti bate capul. Ca si solutie cica atunci cand cedeaza ambreiajul ca sa scapi de cloncaneala ar trebui inlocuit cu alt brand decat Valeo.

                      Comment


                      • #12
                        dupa ce vei schimba kitul de ambreiaj nu mai face. doar kiturile Valeo de fabrica au acel zgomotor. Luk sau Exedy sau Sachs nu zic nici "pas".

                        Comment


                        • #13
                          are un vecin care a pus valeo( fabricat in spania parca, oricum nu turcesc) deja are 7 k km si inca nu a aparut sunetul ala enervant

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google