Scartait, Sunet Suspect.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait, Sunet Suspect.

    Am un 1.4 cu ~25.000 care a capatat un sunet ciudat care vine de la motor.Nu se aude cu motorul rece, doar la cald.Am impresia ca vine din partea alternatorului si seamana cu un scartait, insecta prinsa in sticla.Ceva de genul:http://www.youtube.com/watch?v=X9qMtVVLXeY.Primele secunde.
    De la ce ar putea fi?

  • #2
    acolo zice de aliniamentul curelei.cele doua fulii nu sunt perfect aliniate.eu cred ca cureaua de la accesorii care e uzata si trebuie schimbata.
    Welcome to the Club, We Have Jackets !

    Comment


    • #3
      Atat de repede?

      LE:Nu am schimbat decat filtre si ulei.Cand opresc motorul, scartaitul se opreste\incetineste pe ritmul motorului dar e ceva separat, adica nu dispare brusc.A aparut la scurt timp dupa ce am alimentat de la o benzinarie noname din zona rurala.

      Eu am mers incet cu masina asta, i-am mai dat si forja dar nu trec de 90km\h, mai ales acum vara.
      Last edited by Dan_Ionut; 11 August 2013, 19:51.

      Comment


      • #4
        pai ce ai schimbat la masina?
        poate una din curele e cu problem ceva...detaliaza ce ai schimbat.poate cureaua are alte caneluri etc...
        Welcome to the Club, We Have Jackets !

        Comment


        • #5
          Daca e de la curea, ce se intampla daca merg cu ea asa si in cati km trebuie schimbata?

          Comment


          • #6
            pai in carnetul de intretinere se schimba cureaua de accesorii impreuna cu distributia.adica la 60 mii km.curelele uzate se pot rupe cand nu te astepti.eu zic sa mergi la mester sa vada despre ce e vorba.poate e de la alternator,rola intindere etc.
            Welcome to the Club, We Have Jackets !

            Comment


            • #7
              Am fost la baietii de la Dacia si mi-au spus ca e de la presiune galerie injectie si ca asa face toate.E posibil sa fi inteles eu gresit de unde vine, dar sper sa nu se amplifice.

              Comment


              • #8
                Tare imi e ca asta e unul dintre faimoasele "diagnosticuri" a la service Dacia
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google