1.4 Vs 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.4 Vs 1.2 16v

    Salut!Sunt fericitul posesor al 2 Loganuri:unul 1.6 16v si altul 1.4 MPI,si al unui Subaru Impreza(dar nu despre asta discutam).Recent cineva mi-a oferit un Logan 1.2 16v la schimb cu cel 1.4 si vroiam parerile voastre daca merita ce consum ar avea etc.Rog adminii daca am postat gresit sa mute threadul.

    Multumesc anticipat.
    Dacia Logan 1.6 16v
    Dacia Logan 1.4MPI
    Subaru Impreza 3.0

  • #2
    ca si motorizare nu e nicio diferenta
    multi vor veni sa spuna ca 1.4 e de capacitate mai mare si e mai potent
    altii vor veni si vor zice ca 1.2 are o cutie de viteze mai scurta si e mai fasnet
    vezi mai degraba dotarile masinii si starea in care se afla cu intretinerea, reviziile si km, problemel avute ...
    intre astea doua masini motorul e ultimul la care ai tre sa te uiti
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #3
      Masina apare ca nou-nouta, dotarile sunt identice, km are in jur de 90.000, masina nu a avut nici un accident, singura problema care a avuto a fost un bolt la etrierul de frana care si acum este semi-blocat dar o s-o rezolv.Ma intereseaza consumul daca este identic sau nu ca motorizarea stiu ca este aproape identica.
      Dacia Logan 1.6 16v
      Dacia Logan 1.4MPI
      Subaru Impreza 3.0

      Comment


      • #4
        1.2-ul se va merita daca mergi cu el in oras. Aici vei simti ceva diferenta de consum, as estima pe la 1 litru in minus.

        Daca mergi extraurban diferentele sunt mici gen 0,3-0,4 litri . Daca nu mergi mult in oras parerea mea e ca nu se merita schimbul pt ca nu stii exact ce vei primi la schimb si cum s-a rulat cu el.

        Comment


        • #5
          Revizia la 1.2 16v de 80 000km la care se schimba kitul de distributie, pompa apa, kit accesorii, filtre, ulei, manopera costa 2 200 de lei la meridian sud, care la 1.4 nu cred ca e asa scumpa.

          Comment


          • #6
            Originally posted by cro84 View Post
            1.2-ul se va merita daca mergi cu el in oras. Aici vei simti ceva diferenta de consum, as estima pe la 1 litru in minus.

            Daca mergi extraurban diferentele sunt mici gen 0,3-0,4 litri . Daca nu mergi mult in oras parerea mea e ca nu se merita schimbul pt ca nu stii exact ce vei primi la schimb si cum s-a rulat cu el.
            Eu stau la oras de asta am vrut un motor mai mic si la problema cu revizia nu e bai ca am pe cineva in oras la un service bun o fac cu o bere(il cunosc pe patron)
            Dacia Logan 1.6 16v
            Dacia Logan 1.4MPI
            Subaru Impreza 3.0

            Comment


            • #7
              Faci tu, stii tu, dregi tu

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google