Pinion A 5-a De Diesel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • are cineva de vanzare pinioanele de tr5 dci ?
    ma intereseaza si pe mine 2 seturi

    Comment


    • nu comparati viteza de la dci, pentru ca si grupul conic are alt raport. turatiile sunt cam asa: 120 km/h - aprox 3000 rpm, 140 km/h aprox 3500 rpm, 160 km/h aproape 4000 rpm. la 190 km/h (pe bord) sunt 5000 rpm. desi "mai aveam pedala" nu am fost curios sa vad cate ture sunt la 200, intrucat nu eram pe autostrada, si se anuntase si un radar.

      pe gaz s-a oprit la 180, de acolo am comutat pe benzina. asta pentru a darama miturile ca masinile gpl cunt "puturoase".
      Last edited by razvanamza; 29 April 2013, 08:25.

      Comment


      • Un 1.4 stock nu urca la 180/h cu pinionu de dizal pe tr V, m-as mira sa urce si la 160/h in tr V.

        Comment


        • Tavi, al meu nu e chiar "stock". chiar si cand era 1.4, am urcat la 160 fara probleme prea mari cu pinionul de dizal, doar ca a durat ceva mai mult.

          Comment


          • Stai sa vedem daca am inteles:
            - Cu a ta masina (cea cu motorul non-stock), cu pinion de diesel, ai reusit 190 km/h si "mai aveai talpa"?

            Ciudat este ca 1.6 stock abia daca atinge 190, iar in liniutele pe care le-ai facut, masina ta s-a dovedit la fel de rapida ca un 1.4.
            Ceva este in neregula. Sau poate eu sunt in neregula ca nu reusesc sa-mi dau seama de performantele ascunse ale masinii tale.

            "am urcat la 160 fara probleme prea mari cu pinionul de dizal, doar ca a durat ceva mai mult." - problema la acceleratie = timp.
            E ca si cum ai spune "e foarte rapida masina mea, doar ca face 0-100 in 30 de secunde" sau
            "Sunt foar slab, doar ca acum am 110 kg"
            Acceleratia se masoara in distanta pe timp! Nu in distanta pe "fara prea mari probleme".
            Problemele sunt date tocmai de timpul indelungat.

            In fine, eu cred ca sunt din alta poveste
            Last edited by Cezar; 30 April 2013, 09:32.

            Comment


            • cezar, ajungerea lenta la 160km/h a fost cu motorul "stock+tr. 5 lunga", deci exprimarea a fost corecta. comparatia este cu situatia actuala.

              te rog sa tii cont ca motorul meu este 1.6 cu axa 1.4, deci se comporta anormal fata de un 1.6 stock. m-a mirat si pe mine top speed-ul, iar replica cu "mai aveam pedala" sa zicem ca a fost putin figurativa. Dar da, cu inca 10 km mai luam inca 5 km/h, ajungand la fix 195 pe ceas, cat declara posesorii de 1.6


              ultima linie m-a situat foarte aproape de 1.6 full (martor marx, lau911, etc). masina CHIAR trage mult mai bine ca 1.4, dar axa "anti sport" nu se preteaza demarajelor rapide. combinatia asta (cilindree mare + axe "mici") este specifica americanilor (ei ii spun "tow cam")adica o configuratie de cuplu, in defavoarea acceleratiei.

              fata de 1.6 16v laureat, mai este ceva diferenta, deci cei aproape 90 de cai sunt acolo.

              totusi, inca ma "mananca" sa pun axa de 255 catcams, cu riscul scaderii de cuplu la ture mici.
              Last edited by razvanamza; 30 April 2013, 09:49.

              Comment


              • Melcul are axa de 1.4 pe motor de 1.6 si are performante asemanatoare cu cele ale 1.6 16v.

                Comment


                • A bun , se ofera cineva cu 1.4 sa facem schimb de axe ? glumesc doar . 195 cu 1.6 nu e deloc adevarat , poate ca nu au vitezometru electronic si arata mai mult , 185 e destul cu 1.6 poateee cineee stie cuuum sa prinda 190 dar nu cred . Revin partial ontopic . a4a de dci e mai scurta decat a5a de benzina dar mai lunga decat a4a de benzina , daca as pune in loc de a5a un al4-lea de dci as castiga demaraj dar ce s-ar intampla cu curba de cuplu si putere ?ar ramane cea de la benzina sau ar fi cea de la dci ?as atinge doar 4-5000rpm sau 6000 ?

                  Comment


                  • Ce treaba are curba de cuplu su transmisia ?

                    Dupa ce ca 1.6 are a 5 a scurta...tu vrei sa o scurtezi si mai tare ? why ?

                    Comment


                    • Originally posted by razvanamza View Post
                      Tavi, al meu nu e chiar "stock". chiar si cand era 1.4, am urcat la 160 fara probleme prea mari cu pinionul de dizal, doar ca a durat ceva mai mult.
                      Da mai stiu, d-aia ziceam ca una stock nu poa' sa urce nici in 180/h cu pinionu de tr V dizal, defapt nu cred ca mai ajunge nici la viteza maxima data de fabrica.

                      Nu stiu sigur ca n-am incercat, dar vad cum se comporta si cu tr V stock, e kaput dupa 4500 rpm pr tr V, greu de tot ajunge la ~4700rpm (~165-167 pe bord).

                      Repet, personal mi-ar place sa pot pune o tr V ceva mai scurta, sa nu mai fie asa de chinuita la 130-140/h in tr V.
                      Nici Skoda fabia1 (1.2 64 cp) nu e asa de chinuita la 130-140/h ca Loganu 1.4 mpi.

                      Am pomenit de Fabia1 1.2 pt ca am mers mult cu trotineta asta si chiar zbarnaia cu 130-140/h (ce inseamna asta pt un motor 1.2 si 64 cp) .

                      Ca sa merg ok cu 140/h mai bine merg pe tr IV decat cu tr V

                      Comment


                      • a mea 1.6 stock lua 190 in coborare...si poate lua ceva mai mult dar era prea scurta distanta.
                        tot stock,doar remapata a luat max-max 190 pe autostrada...dar a mea n-are axa de 1.4...ca daca avea lua 210. bravo Razvane...
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • nu vreau s-o dau in bara dar intreb si eu: cutia de 1.2 16V are loc in discutia asta?

                          Comment


                          • Originally posted by alessandro View Post
                            Ce treaba are curba de cuplu su transmisia ?

                            Dupa ce ca 1.6 are a 5 a scurta...tu vrei sa o scurtezi si mai tare ? why ?
                            cum ce treaba are ? Odata ce schimbi un pinion se schimba si curba de cuplu si putere . a4a are cuplu mai mare decat a5a dar putere mai mica . Ma intereseaza ce turatie pot atinge cu a4a dci pe benzina (adica cat prinde) ca sa o schimb . Daca iese mai mult de 170 o schimb fiindca are demaraj mai mare si te duci pana la peste 170(daca) mai repede decat cu a5a . Daca a5a e scurta...

                            Comment


                            • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                              a mea 1.6 stock lua 190 in coborare...si poate lua ceva mai mult dar era prea scurta distanta.
                              .............................
                              A mea dupa mapa aia buna la intoarcere la intrare in Arad am luat pe bord aproape 180/h.
                              Dupa ce m-a mancat in c..r sa modifici mapa nu s-a mai intamplat sa vad atata e bord pe drum drept.
                              Probabil ca fac o reprogramare cu prima mapa (mai stii ce a fost...? o vreu din nou)

                              PS: si nu mai pun pinion scurt de tr V

                              Comment


                              • Cezar melcu are motor 1.6 cu totul, acum chiar si cu axa. vezi ca nu prea bate 16v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google