Pinion A 5-a De Diesel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aleXpeed View Post
    SuperNova are jantele pe 13" la un motor de 1.4 pe cand Loganul are jante pe 15". N-am vazut pe nimeni care sa puna pe fata jante de 13" pe Logan 1.4 sa vedem daca teoretic ar fi pe-aproape ca SuperNova la sprint, as fi curios.
    nu cred ca incap de disc si etrier alea pe 13
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • Asa am auzit si eu, ar merge minim pe 14" si cu niste cauciucuri care sa echivaleze talonul jantelor pe 13" atunci as fi curios.
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • tocmai mi am modificat, mi am schimbat pimionul de la a 5a cu pinion de diesel. la 3000 rpm am 120 kmh, sunt f multumit mai ales ca a scazut si consumul.
        si eu zic ca trage la fel. nu am simtit diferenta. singura problema este ca trebuie tras un pic mai mult cu a 4a si totul e ok. in rest masina merge perfect

        Comment


        • Eu zic ca nu trage la fel. Teoria imi sustine afirmatia. Cat despre practica, am condus asa ceva, insa nu ma pot pronunta, caci ar fi subiectiv.
          Fa niste timpi de accelerare, sa vezi ca nu mai trage deloc la fel.

          PS: poate chiar si faptul ca trebuie tras mai mult pe tr 4, ar trebui sa-ti dea de gandit, nu? Nu stiu, zic si eu.

          Comment


          • eu nu am simtit diferenta. nu stau sa calculez timpii ca am altele mai importante de facut. am facut asta pentru un mers mai relaxat al motorului si consum. mie chiar nu mi s a parut ca a avut loc o schimbare decat la turatie si viteza.

            ce sa zic sunt ffff multumit. si trag mai tare pe a 4 a fiindca in momentul in care dau a 5 a scade mult turatia si tremura.

            da mi s a pus pata sa imi schimb toate repoartele si sa mi pun si diferential de diesel. eu sunt convins ca e bine. foarte bine. am facut asta la un urs si era super tare. rapoarte de diesel pe benzina. zbura cu astea fata de cutia originala. schimbam treptele din an in paste.

            am citit si eu toate posturile acum. intradevar este o utopie sa zici ca schimbi pinionu pentru top speed mai mare. nu o se mai plafoneze neam. poate nici la 190 nu mai ajunge. pt ca pierde foarte mult din forta la roata.
            poate doar cu pinion si diferential de diesel limitare scoasa si cand ajungi pe la 180 ii dai NOS si va garantez eu ca o sa ia 240. as

            Nu mai da quote la ultimul mesaj. Multumesc pt intelegere.
            Last edited by Cezar; 6 November 2009, 01:49. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Evident, ce rost are sa calculezi timpi, cat ne putem crea propria realitate hranita de frica unui esec.
              Pana la urma, important este sa fim multumiti, iar daca tu esti, poti continua modificarile.
              Succes.

              Comment


              • Originally posted by se_ko60 View Post
                eu nu am simtit diferenta. nu stau sa calculez timpii ca am altele mai importante de facut. am facut asta pentru un mers mai relaxat al motorului si consum. mie chiar nu mi s a parut ca a avut loc o schimbare decat la turatie si viteza.

                ce sa zic sunt ffff multumit. si trag mai tare pe a 4 a fiindca in momentul in care dau a 5 a scade mult turatia si tremura.

                da mi s a pus pata sa imi schimb toate repoartele si sa mi pun si diferential de diesel. eu sunt convins ca e bine. foarte bine. am facut asta la un urs si era super tare. rapoarte de diesel pe benzina. zbura cu astea fata de cutia originala. schimbam treptele din an in paste.

                am citit si eu toate posturile acum. intradevar este o utopie sa zici ca schimbi pinionu pentru top speed mai mare. nu o se mai plafoneze neam. poate nici la 190 nu mai ajunge. pt ca pierde foarte mult din forta la roata.
                poate doar cu pinion si diferential de diesel limitare scoasa si cand ajungi pe la 180 ii dai NOS si va garantez eu ca o sa ia 240. as

                Nu mai da quote la ultimul mesaj. Multumesc pt intelegere.
                Observ cu consternare cum te contrazici singur. Daca tu o sa faci un benzinar sa traga (sa zboare) cu o cutie de viteze de diesel, destinata pentru o alta curba de cuplu si putere, eu ma imbrac in rochita de balerina si ma sui pe o macara sa ma vada toti. Fa experimentul si apoi du-te si umileste-i pe incapabilii aia de la Renault care mai au si divizie de Formula 1.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • @se_ko60: nu te lasa, vrem sa-l vedem pe intunecat in rochita.
                  Citez: "Sus pe bar, sus pe bar"

                  Comment


                  • nu e nevoie sa il vedem sus in rochita pt ca va fi mai presus decat acum.

                    cand am zis eu ca fac benzinarul sa zboare nu stiu. am zis ca mi se pare ca ar trage la fel. intelegerea textului poate duce la mari confuzii. unii tariesc in propria realitate in care loganurile nu suporta modificari. ma gandeam sa imi pun treptele astfel incat sa am 80 kmh max cu a 5 a la 7000 rpm.

                    iti dai seama ce acceleratie voi avea ? cred ca ii voi contacta pe cei de renault formula 1 sa le spun ca sunt niste prosti si sa le vand loganul meu sa il foloseasca in formula 1.

                    Comment


                    • Acum eu vin cu urmatoarea intrebare: tu mergi doar la de la munte la mare? Ce se intampla daca faci drum intors?
                      Tot consum mic vei avea?

                      Comment


                      • urc cu a 4 a . nu ma grabesc. viteza ucide

                        Comment


                        • La urmatoarea ironie zbori, asta unu la mana.
                          Doi la mana, ti se pare ca trage altfel, asa e, trage mai prost, d-aia iti tremura in a 5-a daca nu o turezi in a 4-a de-o ia dracu'.
                          Trei la mana, rapoartele scurte inseamna acceleratie mai buna si top speed mai scazut....rapoarte mai lungi inseamna acceleratie mai slaba si top speed mai mare...Problema Loganului e ca are, oricum, rapoartele lungi...abia 16v-ul se apropie de adevar insa in combinatie cu CX-ul aerodinamic destul de slab, iar este o "mica" problema. Daca aveai vre-un motor Hemy pe Logan, atunci iti permiteai sa pui cutie de Tir pe el. Deocamdata ai abia 160 Nm pe aspirat...tu mai lungeste-i rapoartele...asta daca vre-i s-o urnesti de pe loc impinsa.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • ) Gandirea omului are un orizont, atunci cand liniile cerului se apropie cu cele ale pamantului in zare omul ala zice: "acesta este punctul meu de vedere". Se pare ca liniile orizontului tau sunt mult mai aproape decat credeam.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Vitriol ii faci concurenta lui darksid3?

                              Dar ca fapt divers doar 10 km e diferenta intre pinionul de diesel si cel de benzinar?
                              Last edited by Cristi_LCD; 6 November 2009, 11:51.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment


                              • Nu fac concurenta nimanui, doar mi-am expus "punctul de vedere".
                                Nu eu am debitat "teoria" de mai sus, nu mai stiu unde am citit-o si mi-a ramas in cap. ;)
                                Last edited by vitriol; 6 November 2009, 12:11.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google