Filtru Sub Stergatoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Filtru Sub Stergatoare

    am cumparat acum 2 ani un filtru de la motrio de la reprezentanta,acest filtru se monteaza pe masca de sub stergatoare de plastic negru formata din 2 bucati,eu unul recomand acest filtru deoarece opreste multa mizerie si praf ,desi am montat si un filtru de polen in aeroterma(a trebuit sa decupez desi am ph2,nu avea montat acel filtru de polen)
    inainte de a monta aceste filtre intrau in masina chiar si frunzulite,gaze moarte,sa nu mai amintesc de praful in cantitati mari.ambele filtre le am vazut cum se monteaza la cristi straulea pe site.ce vroiam sa va intreb daca aveti idee daca cele 2 surubele de plastic din extremele mastii de plastic de sub stergatoare,daca nu le mai pun la loc este vreo problema?mie unul mi se pare ca aceste surubele se scot destul de greu,adica au un sistem gandit destul de prost(am rupt vreo 2 surubele si am scos acele plastice de vreo 4 ori)
    ce i drept sunt ieftine in targul vitan,dar as prefera sa nu mi mai bat capul cu ele.
    mai am o intrebare, aveti idee pt cine a montat asa ceva,se poate spala acel filtru pt a fi reutilizat?am mai cautat si nu am mai gasit,nici macar la reprezentanta

  • #2
    ce faci tu e fix ,cred ca intelegi ce vreau sa spun .
    eu am pus plasa de tantari pe deasupra fara sa desfac acele grile si sa ma lovesc de problemele amintite de tine ,am si filtru de polen si sunt foarte multumit de rezultat '' mertan am facut din logan ''

    Comment


    • #3
      Daca vrei sa scapi de frunzele care intra in masina, pune un filtru grosier, cava in genul plasa, dar nu foarte deasa (si aia de zice colegul mai sus mi se pare prea deasa), in caz contrar debitul de aer care va patrunde in habitaclu va fi substantial diminuat.
      Daca renunti sa prinzi acea grila o sa te plangi, mai ales iarna cand se aduna gheata si zapada acolo, de tot felul de zgomote si vibratii; n-ar fi o noutate, pentru ca Loganul exceleaza la acest capitol.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #4
        Si eu am facut acelasi lucru ca Valentin si sunt destul de multumit de rezultat. Este adevarat nu este aspectuos dar este benefic, nu imi mai intra absolut nimic in interior si pot sa zic ca decat am pus acea plasa de tantari nu mai am bordul plin de praf.

        Comment


        • #5
          Aspectuos in ce sens ca nu se vede de cat cand ridici capota ,si capota o ridic eu personal si iti spun sincer ca nu imi face greata ,dinpotriva imi face placere dupa cum ai spus si tu ca numai gasesc frunze ,bazdaganii si foarte mult praf .
          Last edited by 77sky; 11 November 2013, 11:26.

          Comment


          • #6
            valentin2005 ,zici ca e treaba buna cu plasa de tantari?ai prins o deasupra grilei ai spus,ai taiat o pe masura ma gandesc dintr o bucata,si cum ai prins o pe pozitie?
            si eu ma gandeam sa confectionez o plasa de genul,dar initial ma gandeam sa o prind sub acea masca de plastic ,in 2 bucati corespunzatoare celor 2 bucati de grilaj,ma gandeam ca nu s ar mai necesita desfacerea grilei,doar as sufla sau aspira praful si mizeria adunate acolo
            cand am pus si filtrul de la motrio sub aceasta masca,si filtrul de polen din aeroterma(masina venind din fabrica fara nici unul din aceste filtre),am crezut ca se va diminua destul de mult debitul de aer,imi imaginam ca nu se va mai simti mare lucru pe treapta 1,in schimb am avut placuta surpriza de a vedea ca nu s a diminuat debitul de aer mai deloc,sunt sigur ca acea plasa de tantari nu va afecta buna functionare a aerotermei

            Comment


            • #7
              Am pus si eu plasa de tantari pe sub grila, am lipit-o cu un adeziv rezistent la umezeala. Plasa e pe masina de cel putin 1.5 ani si inca rezista.
              Avantaje?..frunze si ganganii mai putine in habitaclu, nu mai zornaie nimic in aeroterma.
              Dezavantaje?..se aduna praful in colturile grilei si face noroi, noroiul astupa gaurile plasei, nu se mai scurge apa.
              Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
              My ride

              Comment


              • #8
                Am spus si o repet ; nu puneti "filtru" din plasa de tantari. Dupa o perioada de timp o sa vedeti ce se strange acolo. Deci plasa cu ochiuri mai mari, in ideea ca filtrarea fina se face de catre filtrul de polen.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #9
                  Io pur si simplu, schimb filtru de polen mai des (la 6 luni) si gata.
                  Nu ma mai stresez cu tot soiu' de improvizatii in exterior.

                  Comment


                  • #10
                    Nu e suficient sa schimbi doar filtru de habitaclu, daca nu cureti bine tot ce se aduna in acel locas; iar acea prima bariera constituie un obstacol in acest sens. In fine eu mi-am pus la primul logan asa ceva, pentru ca de filtru de polen in 2005 nici vorba; nu se punea problema sa tai acel locas.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #11
                      Am si eu acel filtru de la Motrio, montat acum vreo 1,5 ani si sunt multumit de rezultate.
                      Acele suruburi din plastic se scot destul de usor, desuruband o jumatate de spira apoi se baga un cutit si se forteaza putin in surub.
                      Am spalat filtrul de cateva ori si totul este OK.
                      "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by IancuMIC View Post
                        Nu e suficient sa schimbi doar filtru de habitaclu, daca nu cureti bine tot ce se aduna in acel locas;
                        Ba io zic ca e destul de suficent...bineinteles ca la fiecare schimbare de filtru curat si locasu' ala inclusiv cu Bionet A15 pulverizat din belsug in vaporizator.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by IancuMIC View Post
                          Am spus si o repet ; nu puneti "filtru" din plasa de tantari. Dupa o perioada de timp o sa vedeti ce se strange acolo. Deci plasa cu ochiuri mai mari, in ideea ca filtrarea fina se face de catre filtrul de polen.
                          Eu am plasa de tantari normala, lipita cu silicon, si sunt destul de multumit, gasesc pe filtru habitaclu doar impuritati fine, in timp ce la gaura stergatoare gasesc 2 sau 3 frunze pe plasa, o data la 1 an. E mult mai bine fata de ce aveam inainte, gaura dupa gaura si tot praful in masina.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Noroi n-ai gasit nicodata, sau pamant, depus pe acea plasa?
                            Eu vorbesc de experienta mea, nu din auzite.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by RYCHY88 View Post
                              Eu am plasa de tantari normala, lipita cu silicon, si sunt destul de multumit, gasesc pe filtru habitaclu doar impuritati fine, in timp ce la gaura stergatoare gasesc 2 sau 3 frunze pe plasa, o data la 1 an. E mult mai bine fata de ce aveam inainte, gaura dupa gaura si tot praful in masina.
                              confirm ce spune @RYCHY88 ,isi face treaba cu brio plasa de tantarii,nu gasesc noroi ca nu are de unde sa ajunga noroiul acolo ,am grija sa curat periodic acele grile .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google