Compatibilitate Jug Motor De Pe 1.5 DCI 2006 PE 1.4MPI 2005

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Compatibilitate Jug Motor De Pe 1.5 DCI 2006 PE 1.4MPI 2005

    Datorita unei probleme cu jugul motor de la Loganul meu(1.4 MPI 2005),trebuie sa-l schimb.Dat fiind faptul ca sunt destul de scumpe,am gasit pana la urma un jug motor de Logan 1.5 DCI 2006 si as vrea sa stiu daca se potriveste pe 1.4 MPI 2005.Am intrebat pe cineva si mi-a zis ca nu s-ar potrivi dar nu stiu daca vorbea in cunostinta de cauza,tocmai de aceea astept sugestiile voastre,ca sa fiu sigur ca nu iau degeaba acel jug!

  • #2
    salut teoretic ar trebuii sa se potriveasca jugul de dci, practic motorul nu este fixat de jugul de motor, acesta tine doar basculele dar trebuie sa le compari vizibil daca poti sa nu ai probleme.

    Comment


    • #3
      Tocmai asta e una dintre probleme:persoana cu care am vorbit de acel jug motor sta la distanta destul de mare de mine si nu am cum sa verific.De asta vreau sa stiu sigur.Ma gandesc ca din moment ce Loganurile MPI,DCI si MCV sunt cam identice,nu ar trebui sa fie vreo problema.Insa nu stiu exact daca difera sau nu anumite detalii in privinta jugului motor.

      Comment


      • #4
        nu se pot face niste masuratori intre ceva gauri sau niste repere existente ori fata de o baza?
        Si comparati datele. Eventual poza cu ce ai masurat tu, sa masoare si el.
        ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

        Comment


        • #5
          Asa ar fi fost ideal,insa se pare ca nimeni nu vrea sa-si bata capul.Eu l-am rugat pe acel domn sa-mi faca niste masuratori dar mi-a zis ca "nu are timp".Asa ca mi-am sunat mecanicul din zona mea si l-am intrebat ce sa fac.Din cate mi-a zis el,toate jugurile sunt la fel(la Loganuri) deci ar trebui sa nu fie probleme.Eu deja am dat comanda si astept sa ajunga.Luni am sa duc acel jug la mecanic dupa care voi posta aici daca a mers.Ma gandesc ca poate mai sunt loganisti care vor intalni probleme la jugul motor si ar fi chiar o informatie utila(tinand cont de faptul ca jugul de 1.5 DCI s-ar putea sa-l gasiti mult mai ieftin fata de cel de 1.4/1.6 MPI).Eu de exemplu am gasit jug de 1.5 DCI la 170RON si la 1.4 MPI la 400RON.

          Comment


          • #6
            Pana la urma se pare ca jugul motor de 1.5 DCI se potriveste perfect la 1.4 MPI.Astazi am ridicat masina din service si e totul ok.Va multumesc pentru sfaturi!Drive safe!

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google