Cutie De Acte- Torpedou

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cutie De Acte- Torpedou

    Am cautat in tot Forum-ul ceva legat de torpedou sau cutie de acte.Nimic,"sorry, no matches".Am un Logan 1.4 din 2006.De la o vreme, nu mai sta inchisa usa(capacul?) cutiei de acte.Se deschide singura, sub actiunea propriei greutati.Cutia de acte nu este demontabila(detasabila),este "ambutisata" in bord si are o usa(capac).Usa nu are nicio balama,numai doua brate laterale care ies si intra in bord,la deschidere si inchidere.Nu mai sta inchisa si se departeaza si la partea de jos.Se poate face ceva, inafara de a o desfiinta, fara sa dau bordul jos?Probabil ca este ca atunci cand vrei sa schimbi discul de ambreiaj, dar nu vrei sa dai jos nici cutia si nici motorul!
    Last edited by gdinca58; 30 April 2017, 13:19.

  • #2
    Trebuie altă ușă, cea de pe mașină are balamaua ruptă

    Ușa torpedoului are în partea de jos o "balama" din plastic prinsă în 3 nituri (sau suruburi)
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      O singura balama?In dreapta,in stanga,pe centru?Pot fi modele fara nicio balama?La mine nu vad nicio balama.Cele doua brate laterale au rol doar de centrare a usii?
      Last edited by 77sky; 1 May 2017, 21:37.

      Comment


      • #4
        Originally posted by t0rquemada View Post
        Trebuie altă ușă, cea de pe mașină are balamaua ruptă

        Ușa torpedoului are în partea de jos o "balama" din plastic prinsă în 3 nituri (sau suruburi)
        se pot demonta acele nituri/suruburi micute sau ce sunt ele?!

        ca am si eu usa rupta (nu stiu sigur daca si colegul are tot aceasta problema) si as vrea sa o rezolv.
        logan1 ph1
        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

        Comment


        • #5
          Se găuresc niturile(parcă sunt fi4 deci un spiral de 3,5 e tocmai bun) și se pot scoate resturile astfel că poți da ușa(ce a mai rămas din ea) jos.
          Ulterior se pot monta alte nituri.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #6
            Usa mea (Logan 1.4 MPI 2006),nu a avut nicio balama.Am ramas cu ea in mana dupa ce au iesit cele doua brate laterale din bord (cutia nu e demontabila,detasabila,e ambutisata in bord,daca ambutisata s-o fi zicand).
            Am dat jos fata de usa, prinsa in 5-6 holtsuruburi, si, pe ce a ramas(corpul usii?)am montat in stanga si in dreapta doua balamale nichelate,finute,frumusele de la feronerie.Am prins in suruburi, initial, numai semibalamalele de pe corpul usii.Am rabatat celelalte 2 semibalamale peste marginea stanga si dreapta a cutiei de acte(torpedou),am facut semne si am dat gauri cu un cui inrosit in foc.Am montat fata de usa la loc si am bagat pe gaurile facute cu cuiul inrosit niste surubele mai lungi,cat sa iasa sub cutia de acte.Si gata.
            Last edited by Seba; 3 May 2017, 10:47. Reason: Automerged Doublepost

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google